4.SANAYİ DEVRİMİ: NAM-I DİĞER ENDÜSTRİ 4.0Son teknolojik ve dijital gelişmelerle birlikte 4.Sanayi Devriminin etkilerini uzun zamandır hayatımızda hissediyoruz. Peki diğer adıyla Endüstri 4.0 nedir, bu dijital sanayi devrimi bize neler kazandıracak veya neler kaybettirecek?


İlk kez 2011 yılında Almanya'da düzenlenen Hannover Fuarı'nda ortaya atılan 4.0 kavramı, birçok çağdaş otomasyon sistemini, veri alışverişini ve üretim teknolojilerini içeren kolektif bir terimdir.


Genel hatlarıyla; robotların üretimi tamamen devralması, yapay zekanın gelişimi, üç boyutlu yazıcılarla üretimin yaygınlaşması, devasa miktardaki bilgi yığınının veri analizleriyle sadeleştirilmesi ve daha birçok yeniliklerle incelenebilir.
Endüstri 4.0'ın amacı bilişim dünyası ile endüstriyi bir araya getirmektir. Ana amaç; az maliyet, düşük enerji kullanımı, az alanı kaplama, ısının az üretilmesi, hızı oldukça yüksek bir çalışma ve iki kat verim ayrıca daha kaliteli ürün çıkarabilmektir.


Bu amaçlar doğrultusunda günümüzde önemli bir kavram olan 4.Sanayi Devriminin avantajları, dünyayı kısa bir zamanda çok hızlı bir şekilde farklı bir boyuta geçirmede önemli etkenlerdir. Bu avantajlara; yüksek verimlilik, çevre dostu ve kaynak tasarruflu politikalar, üretim maliyetlerindeki ciddi düşüş, hatasız ürün ve yeni iş modellerinin geliştirilmesini örnek verebiliriz.


4.Sanayi Devriminin sahip olduğu avantajlar yanında, dezavantaj olarak görülen en önemli nokta ise robotların üretimi devralmasıyla insan gücüne duyulan ihtiyacın azalmasıdır. İnsanları korkutan olası işsizlik durumu belki de yeni var olacak mesleklerle birlikte ortadan kalkacaktır. Dolayısıyla yapmamız gereken, her geçen gün gelişen teknolojiye uyum sağlamaktır.TÜRKİYE VE ENDÜSRİ 4.0


Avrupa'da çok önemli bir yere sahip olan 4.Sanayi Devrimi, ülkemizde de gün geçtikçe önem kazanıyor diyebiliriz. Gerek teknokentler, gerekse AR-GE merkezleri bu devrimin ülkemizde hızlıca yayılması için önemli bilim ve teknoloji merkezleri. 2019 yılının başında Türkiye'nin, Dünya Ekonomik Forumu bünyesinde faaliyet gösteren 4.Sanayi Devrimi Merkezi'nin üyesi olması da ülkemiz için önemli bir adımdı diyebiliriz. Fakat; bilim ve teknolojiyle harmanlanmış bu devrim için sadece adım atmak elbette yeterli değil. Bu adımları büyültmek, Avrupa'nın gerisinde kalmayıp, ilerlememize destek olacak çabayı sarf etmeliyiz.
Kaynakça:

www.endustri40.com

CNNTÜRK, Cem Seymen'le 'Para Dedektifi' programı

CNNTÜRK, Cem Seymen'le 'Başka Bir Dünya Mümkün' programı

152 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.