5 SEVGİ DİLİ     İhtiyaç denince ilk düşündüğümüz genelde beslenme, barınma, giyinme gibi zorunlu ihtiyaçlar oluyor. Sonrasında kültürel ve lüks ihtiyaçlar gibi zorunlu olmayanlar geliyor. TDK Güncel Türkçe Sözlüğüne göre ihtiyaç ya da gereksinim "güçlü istek" anlamına geliyor. Gelin bugün güçlü isteklerimizin akla çok gelmeyen duygusal tarafına bakalım.

Psikologlara göre sevilmek insanın birincil derecede duygusal ihtiyacı. Hepimizin içinde doldurulmayı bekleyen bir "sevgi deposu" var. Sevilme ihtiyacı birçok kez davranışlarımızı şekillendiren şey. Yaramazlık yapan bir çocuğun tek isteği ailesinin ilgisini üzerine çekmek ve böylece sevildiğini hissetmektir. Ailesinin sevgisini hissetmeden büyüyen, sevgi deposu boş olan bir birey gençlik ve yetişkinlik döneminde dışarıdan gelen en ufak sevgi gösterisiyle manipüle edilmeye açık hale gelir. Hayır demeyi beceremez. Terk edilme korkusuyla yapmaması gereken şeyler yapar. Tek istediği sevildiğini hissetmektir.


     Sevildiğini anlamanın yolu herkes için aynı değildir. Bazı insanlar hediyelere bayılır. Bazı insanlar için iltifatlar ve diğer onay ifadeleri sevgiyi ifade etmenin ve sevildiğini anlamanın en doğal yoluyken kimine göre kelimeler rüzgardır. Öyleyse sevdiklerimize sevgimizi nasıl göstereceğiz? 


     Dr. Gary Chapman'a göre çözüm kendimizin ve sevdiğimiz insanların sevgi dillerini öğrenmek. Ona göre beş temel sevgi dili var. Bunlar onay sözleri, nitelikli beraberlik, armağan alma, hizmet davranışları ve fiziksel temas.

1.Onay Sözleri     Sevgiyi duygusal olarak ifade etmenin bir yolu, onu oluşturacak sözleri kullanmaktır. Birincil sevgi dili onay sözleri olan kişiler sevgilerini sözlü iltifatlar, takdir sözleri ve cesaretlendirici sözlerle ifade etmeyi tercih ederler. Aynı şekilde bunları duymak sevildiklerini hissetmelerinin en doğal yoludur.


2.Nitelikli Beraberlik     Nitelikli beraberlik adeta kişilerin birbirlerine yaşam vermesidir. Fiziksel olarak aynı ortamda bulunmak değil, odaklanmış dikkatle birlikte zaman geçirmekten keyif alındığını ifade etmektir. Basit bir örnekle karşımızdakini bir yandan televizyon izlerken dinlemek yerine gözlerinin içine bakarak dinlemektir.


3.Armağan Alma
     Görsel semboller bazı insanlar için diğerlerinden daha önemlidir. Birine bir armağan vermek için o kişiyi düşünüyor olmamız gerekir. Verilen armağan da bu düşüncenin sembolüdür. Armağanlar pahalı olmak zorunda değildir. Değeri para değil sevgidir.
4.Hizmet davranışları


     Hizmet davranışlarından kastedilen birine hizmet ederek onu memnun etmeye çalışmaktır. Yemek pişirmek, evi süpürmek, ütü yapmak ve kedinin kumunu değiştirmek gibi düşünce, planlama, zaman, çaba ve enerji isteyen şeylerdir.5.Fiziksel Temas


     Bir ilişkiyi yaratan da bozan da fiziksel temastır. Fiziksel temas sevgiyi de nefreti de çok güçlü bir şekilde iletebilir. Yüze atılan bir tokat her çocuğa zarar verir fakat birincil sevgi dili fiziksel temas olan bir çocuk için yıkım demektir. Aynı şekilde şefkatli bir sarılma birincil sevgi dili fiziksel temas olan bir çocuk için dünyalara bedeldir. Elbette aynı şey yetişkinler için de geçerlidir.


     Fiziksel temas denince akla ilk gelen cinsel ilişki olsa da bununla sınırlı değildir. El ele tutuşma, öpüşme, sarılma ya da sadece televizyonda bir programı izlerken yan yana oturmak gibi şeyler de buna dahildir.60 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.