GÖKLERİN HAKİMİ: BAYRAKTAR AKINCI TİHA


Modern savunma teknolojilerinin gözbebeği olan insansız hava araçları, günden güne yeni özelliklerle karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda dünyadaki teknolojik silahlanma yarışında, ülkemiz de on saflarda yerini almış durumdadır. Savunma teknolojilerinde büyük işlere imza atmış olan şirketler arasından Baykar Savunma, 2015’ten beri bir çok kritik operasyonda kullanılan Türkiye’nin ilk yerli ve milli SİHA’sı Bayraktar TB2’den sonra, daha uzun, geniş ve bir çok akıllı özelliğe sahip olan Bayraktar Akıncı TİHA’yı geliştirmiştir. Peki bu yeni SİHA’nın özellikleri neler?

Bayraktar Akıncı TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), Baykar Savunma tarafından geliştirilmiş, yüksek irtifa ve uzun dayanıklılık özelliklerine sahip olan silahlı insansız hava aracıdır. Akıncı, 2 turboprop motorla donatılmış gövdesiyle yaklaşık 1.5 ton ağırlık taşıma kapasitesine sahiptir ve 4.5 ton ağırlığındadır. 40.000 feet uçuş irtifasına, 24 saat havada kalma kabiliyetine sahiptir. Bununla birlikte tam otomatik iniş, kalkış; seyir, rota takibi ve tam otomatik taksi, park özelliği nitelikleriyle gelişmiş bir otonom araçtır.Kendi sınıfında dünyanın en ileri teknolojik sistemi haline gelmesi için çalışılan Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı Sistemi, yerli ve milli olarak üretilen MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatılacaktır. Bu bağlamda, sahip olacağı yerli ve milli füzelerle birlikte Türkiye’nin önemli vurucu güce sahip araçlarından biri olarak envanterde yerini alacaktır.


EO/IR kamera, AESA radarı, Görüş Hattı Ötesi (uydu) haberleşme ve elektronik destek sistemleri gibi kritik yükler taşıyacak olan hava aracı gelişmiş yapay zeka özelliklerine de sahip olacak. Bünyesinde bulunduracağı 6 adet yapay zeka bilgisayarı vasıtasıyla sensörlerden ve uçak üzerinde bulunan kameralardan aldığı verileri kaydederek bilgi toplayabilecek. Hiçbir dış sensöre veya Küresel Konumlama Sistemine (GPS) ihtiyaç duymadan hava aracının yatış, dikilme ve yönelme açılarını tespit edebilecek olan bu yapay zeka sistemi, aynı zamanda coğrafi bilgileri kullanılarak çevresel farkındalık sağlayacak. Gelişmiş yapay zeka sistemi elde ettiği verileri işleyerek karar verme özelliğine sahip olacak. İnsan gözüyle tespit edilemeyen kara hedeflerini tespit edebilecek olan bu yapay zeka sistemi Bayraktar AKINCI'nın daha etkin kullanımını sağlayacak.


Ek olarak, Akıncı TİHA’ya entegre olmak üzere savaş uçaklarındakine benzer elektronik harp kendini koruma sistemleri koymaya yönelik çalışmalar da yapılmaktadır. Bununla birlikte SİHA, tehditleri kendisi tanımlamak suretiyle savunma sistemlerini harekete geçirerek ona uygun hareket edebilecektir.

Göklerin hakimi olacak Bayraktar Akıncı TİHA’nın, 2020 sonunda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanmaktadır. Şanlı zaferlere sahip atalarımızın yeni nesil torunları, bayrağımızı muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak yolunda canla başla çalışacaklardır. Semalarımızda hür ve özgür!


"İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar."
-Mustafa Kemal Atatürk

Kaynak: Baykar savunma

kaynak 2

65 görüntüleme

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.