BEKLENTİLER VE DAHA FAZLASI


Başarı; belirli bir eylemin belirli bir süre içinde gerçekleştirilmesidir. Ortaya konulanın ya da yapılanın en iyi olması değil!

Bir çiçeği soldurmadan ya da bir çiçeği çürütmeden, o çiçeğin nasıl bakılması gerektiğini öğrenemeyiz. Bu yüzden başarılı olmak isteyen birinin başarısızlığı da bilmesi şarttır, en azından ben bu şekilde düşünüyorum. Elbette hayatın içinde birçok şey ile karşılaşacağız ve güzel şeyler başaracağız ama bunu ilk denememizden beklemek , resmi bulunmayan bir yapbozun parçalarıyla en güzel ve en doğru resmi çıkartmaya çalışmak kadar anlamsızdır. Ama ortada bir yandan doğru da yoktur. En mantıklı resim o an doğru olarak kabul edilir.Doğru seçenek olmayan kavram, yani 'başarısızlık' ise insanlara göre hayallerimize gidemeyeceğimizin kanıtıdır. Onlar için artık bir şeyleri istemiyor olmamız, sadece bir bahanedir. Gerisi de bunları söyleyenler için pek önemli değildir çünkü genel olarak

başarısızsak bir şeyler yapabilmemiz düşük bir ihtimaldir.

Oysa bende bir şeyler yapabilirim bu hayatta. Mesela; sevgisiz bir dünya da sevgiyi bulabilir, sizi sevebilirim. Üstelik bu dünyada benden farklı olan insanlarla yaşayabiliyorken onlara ayak uydurabilirim. Belki arzumu kaybettim, belki de sizler için sadece bir amaçsızım. Ama hala kötü bir dünyayı hak ediyor değilim. Beni kaybetmişliğin sıfatına atıyor olmanızın acısı içinde kıvranmaktayım. Ama eğer ki, başarılı olduğumda memnun olacaksanız sizler gibi başarıya bir ateş deyip onu körükleyen insanlara benzeyedebilirim.


Açıkçası tek istediğim azmin iyi olduğunu ama kötücül bir hırsın ise kontrol edilemez ve düzeltilemez sonuçlara sebep olabileceğini söylemek. Düşman olmadığımızın bilincinde olmalı ve kötülükten vazgeçmeliyiz. Birbirimizle; kötülükler yaparak, arzuların arkasına sığınıp sinsi planlar kurarak geçinemeyiz çünkü bazı hırslar bizi derin çukurlara düşürebilir ve bu çukurlardan çıkmak için birbirimize ihtiyaç duyabiliriz. Bu durumda da bizlere öğretilenin değişmesi ve üzerimizdeki yoğun baskının omuzlarımızın üzerinden kaldırılması gerekiyor.Yani biz öğrencilere bir yarış içinde olmayı değil, başarılı olmayı öğretmeniz daha sağlıklı olacaktır çünkü bizler 'daha iyisi' bilinmezi içinde kaybolmuşken işleri ya daha da kötüleştiriyoruz ya da birkaç kalp fazladan kırmış oluyoruz.


Beklentiler ve daha fazlası, şimdilerde öğrencilerin hayallerine bağlı olan bir zincir. Umarım bu zincirden kurtulmak görüldüğü kadar zor olmaz.

46 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.