BİRBİRİNDEN İLGİNÇ 9 PSİKOLOJİK RAHATSIZLIK

Sizler için dünya üzerindeki en ilginç psikolojik rahatsızlıkları araştırdık. Gelin bu rahatsızlıklar nelermiş birlikte göz atalım.TRUMAN SENDROMU


Bu sendroma sahip bireyler kendilerinin izlendiğini düşünürler, beynine onu kontrol eden elektronik aygıtların yerleştiğine inanırlar veya birtakım uzaylı varlıklar tarafından yönlendirildiğine kanaat getirirler. Bu rahatsızlığa sahip insan sayısı da azımsanmayacak miktardadır.


EROTOMANİ


Halk arasında “Eros hastalığı” olarak bilinen "erotomani"; karşılıksız, takıntılı ve platonik aşk olarak bilinir ve kişinin birinin kendisine âşık olduğuna inandığı sanrılı bozukluktur. Erotomani'de kişinin sanrısı sistemli ve süreklidir. Âşık olarak kabul edilen "mağdur" genellikle ünlü ya da yüksek statü sahibi bir kişi olmakla birlikte diğer insanlar ya da tanıdık kişiler de olabilir. Bunun kurgu olduğunu da asla kabul etmezler.

PİKA SENDROMU


Hamile bireylerin hamileliği süresince besin olmayan şeyleri yeme isteğidir. Bu yiyeceklerden en popüler olanı ise topraktır ve pika sendromlu bireyler için toprak satışı yapan mecralar mevcuttur.


TRİSKAİDEKAFOBİ(13’TEN KORKMA HASTALIĞI)


13 sayısı özellikle Batı uygarlıklarında uğursuz kabul edilir ve birçok kişi batıl inanç olarak bu sayıdan kaçınmak ister. Bununla birlikte bunu çok daha ileri düzeyde takıntıya dönüştürenler, hastalık derecesinde rahatsız olabiliyor. Bunun benzeri olan tetrafobi, yani 4’ten korkma rahatsızlığı da Çin, Japonya, Kore gibi Uzakdoğu ülkelerinde görülüyor. Nedeni ise ölüm ve dört sözcüklerinin söylenişinin birbirinin aynısı olmasıdır.

DEJA VİSİTE


Daha önce hiç ziyaret etmediğiniz bir yerle ilgili ilginç bir biçimde bilgi sahibi olmaya deniyor. Kişi sanki o mekanda daha önce de bulunmuş hissini yaşıyor ve buna göre hareket ediyor.

PROSOPAGNOSİA


Bu hastalık "yüz körlüğü" olarak da biliniyor. Bu hastalığa sahip insanlar tanıdıkları insanların yüzlerini hatırlayamazlar. Bu insanlar çevresindeki insanların hatta arkadaşlarının ve ailelerinin yüzlerini asla hatırlamazlar. Bazı hastalar insanları seslerinden tanıyarak hayatlarını sürdürürler.


OLFAKTÖR REFERANS SENDROMU


Kişinin bedeninden kötü koku yayıldığı düşüncesinin olduğu bir bozukluktur. Bunlar ter ya da dışkı tarzında bedene ait kokular olabileceği gibi; Yanık kumaş, çöp, çürümüş soğan, gübre, bozulmuş balık kokuları da olabilir. Hasta kokuyu kendi duyumsamasa da çevresindeki insanların davranışlarından anlam çıkarıp kendisinden uzaklaştıklarına inanarak kötü kokuyormuş sonucuna varabilir. Bu durumdaki hastalar normal insanlara oranla çok daha fazla banyo yapıp parfüm kullanmalarına ve gayet güzel kokmalarına rağmen iğrenç koktuklarını düşünür.

COTARD SANRISI


Halk arasında "yürüyen ceset sendromu" olarak bilinir. Bu hastalığa sahip kişiler çoktan ölmüş olduklarını düşünür. Varlıklarını inkar ederler ve aslında nihilisttirler(hiççilik). Bu hastalığa sahip ilk insan olan Fransız bir kadın geçirdiği bir kaza sonrası felç kalmıştır ve kendisinin öldüğünü düşünmüştür. Kendisinin bir tabuta koyulup gömülmesini istemiştir. Bazı hastalar ise vücudunda bazı kısımların bulunmadığını düşünürler veya sadece deri ve kemikten olduklarına inanırlar.

COUVADE SENDROMU


Baba adaylarının, eşlerinin gebelikleri boyunca, doğum sırasında ya da her ikisinde birden, çeşitli fiziksel belirtilere yakalandığı bir bozukluktur. Eşinin gebeliği sırasında bulantı, karın ağrısı çeken, yaşadığı diş ağrıları nedeniyle 8 azı dişi dışındaki dişlerinin tamamı çekilen ve eşi emzirirken memeleri ağrıyan bir olgu bildirilmiştir. Bu durumun aşırı empati nedeniyle ortaya çıktığı düşünülmektedir.

77 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.