BU GÜN MÜ BAYRAM?

Alışık olduğumuz her şeyden biraz vazgeçtiğimiz bu dönemde, bize büyüklerimizden miras kalan bayram kutlamalarının da bizi etkileyeceğini düşünmezdik sanırım.


Başta herkes canının derdindeyken sırayla gelen milli ve dini bayramların kutlanmaması elbet bir burukluk yaratmıştır içimizde.Ne kadar dışarı çıkıp büyüklerimizin ellerini öpemesek de, ne kadar oturup iki lafın belini kıramasak da bayram yine bayram bugün. Belki bir çok kişinin dört gözle beklediği, miniklerin harçlıkları ceplere indirdiği, yeni gelinler altın bileziklerini şıngırdattığı bir bayram olmasa da bugün yine bayram.


Bayramı neden severiz bilir misiniz? Ben bu birliktelik yüzünden severiz derim kendi aklımca. 40 yıllık dargınları bir çatı altına sokup barıştırmaktan severiz bayramları. Var mıdır bilmem ama öbür dünyaya gidersek hatırı kalmasın bu küslüklerin diye severiz biz bu bayramları.


Doğduğumuzdan beri içimizde huzur getiren bu bayramların temel amacı beraberliği sağlamaktı belki de. Yıllardır kapısı çalınmamış, kırışıklıkları sayılacak derece olan yaşlıların küflü kapılarını tecavüz edercesine gıcırdatmaktır. Aylarca aklımıza gelmeyen büyüklerin evine ufak bir mutluluk sokmak için, aylarca kabrine uğramadığımız çatlak toprak parçasının, ufak çatlaklarından damla damla ferahlığı sokmaktır bayram. Bayram buydu gözümde. Unutulanı hatırlamak, büyükleri saymak, garibanın ve yoksulun hayatına dokunmak , küçüğü sevindirmekti bu bayramlar.

Bu bayram bunu yapamıyoruz belki ama her bir kalbin bu birlikteliği hissetmesini istiyoruzdur belli ki. Ayıp olmasın diye gönderilen bayram mesajlarının altında kocaman bir içtenlik olduğunu biliyoruzdur aslında. Hiçbir şey fiziksel hislerin yerini tutamaz ama dijital hayata da adapte olmak üzereyiz günden güne. Bugün de dijital bayramlaşmamızın ilk günü.


Olsun önemli olan hatırlanmak ya herkes için, bu bile hasretten yanan gönüllere soğuk su olmuştur diye ümit ediyorum.

Son olarak da yazımı benim her bayram gerek milli gerek dini, her bayram usanmadan sıkılmadan ablamla teypten açtığımız ve dans ettiğimiz bir şarkıyla bitirmek istiyorum.

Barış Manço - Bugün Bayram

''Bugün bayram, erken kalkın çocuklar. Giyelim en güzel giysileri. Elimizde taze kır çiçekleri, üzmeyelim bugün annemizi...''

42 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.