BUGÜNBugün... Dünden kalanlarla, yarının bilinmezliği içinde kayıp giden bugün. Yarını görmeden ona hazırlandığımız, dünden kalanla her güne başladığımız, yeni güne uyanır uyanmaz yarın için çabaladığımız, gün sonunda yorgunlukla uzandığımız yataklarda yarınları düşlediğimiz, hayatımızın içindeki "Bugün!".

Bugün nasıldın? Mutlu muydun? Neler hissettin? Sadece kendin için şu an ne yapıyorsun? Hesapsız, kitapsız, sadece mutlu olmak için, "bugün"ü hatırlamak için ne yaptın? Sadece bugünü.

Bugün, daha çok sevdim daha çok hissettim. Dünden kalan mutsuzlukları önüme alarak daha çok sevindim. Çünkü mutsuzluklarım, hayal kırıklıklarım, pişman olduklarım, daha da bağlandıklarım okyanusun ortasında kalan bir şişe gibi dalgalarla kıyıya attı beni. Bugüne ulaştım. Bugün güzel.


Bugün, masallar kadar eşsiz. Sadece bir kez yaşayacağım anlarla dolu. Her anın içinde onlarca duygu gizli. Her gülümseme tek bir anda saklı. An bugünde. Dün ise fotoğraflarda kaldı. Fotoğrafların değişmez, anı saklayan gücüne sığındım. Fotoğraflar, eşsiz. Fotoğraflar, dünün kanıtı. O, anın kalbi. Kalp atışın orada, o anda saklı. Ama bugün gerçek. Kalbini tut. Sessiz ol. Onu dinle. Bugün; kalbinin attığı, renkleri ayırt edebildiğin, kuşları duyabildiğin, tenine çarpan rüzgarı hissettiğin gün. Bugün, o gün. Bugünü tut.

Etrafına baktığında gördüğün her şey bugünde. Yarın için çabalarken rüzgarı kaçırma. An eşsiz. Parçalanmaz. Tarif edilmez. Rüzgar, saçlarına bir daha aynı yerden değemeyecek kadar güzel esiyor. Rüzgarı tut. Mutluluğunu şimdi hissedeceksin. Dünü hatırlayarak, yarını düşleyerek değişecek duyguların. Kat kat artacak her şey. Her duygu. Duyguların bugünde saklı.


Bak! Nefes alıyorum. Adım atıyor, koşuyor, dans ediyorum. Ayaklarım yere vuruyor bugün. Sapasağlam basıyorum çimenlere. Dünden güç alıyorum. Bugünü hesapsız yaşamak istiyorum. Bugünü tutmak istiyorum. Hayallerim, bu anı kelepçelemiyor. Bırakmıyorum bugünü. Yarının nasıl geleceğini bilmeden aldığım her nefesi hesaplamam, hayata haksızlık olmaz mı? Hayat bugün. Hayatı tut. Akıp giden her an birilerini de alıyor yanına. An değişimlerle dolu. Değişim bugün. Bugün, kalıplar yok. Kendini kalıplara sıkıştırma. Sığma. Bugün, kalıpsız. Yarınını planlarken seni sen yapan, bugün mutlu eden hiçbir şeyden, sıkıca tutunduklarından, hayat bağlarından vazgeçme. Tuttukların, bugün. Mutlulukların, bugün. Ne dünün ne de hayalin. Bugün gerçek.

Ertelediğin her şey bugünde. Yarın da dünde kalacak. Bugündesin. Bugün eşsiz. Bugündeki her şey eşsiz. Keşke yarınında. "Keşke" diyeceğin şey, zamanı gelince dünde kalacak. İşte o zaman keşke dememek için bugündesin. Bugünü tut. Beni, yanındakileri tut. Kaybetmeyecek kadar değerlisin, kaybedilmeyecek kadar değerliyiz. Denizin her dalgasına, saçını dağıtan rüzgara, sokakta yanından geçen kediye, derininde hissettiğin her şeye, kalbindekilere, aklından geçenlere gülümse. Bugün varlar. "An"dalar. Tut. Bırakma.Bulutları izle. Onlar da bugünde. Her an değişiyorlar. Her an bambaşkalar. Tutamadığın zamanın ötesine geç. Fotoğraflarda tut, kayda al bazen bulutları. Ama şunu unutma: bugündesin. Güzel geçir, güzel izle. Fotoğrafta tutarken bazı anları, kendini kaybetme. Daha uzun olsaydı bugün. Daha çok anı, daha çok hayal, daha çok sevgi, daha çok aşk, daha çok hüzün, daha çok his dolu... Neler değişirdi? Yarın, dünümüz daha renkli gelir, belki keşkeler yok olurdu. Ya da tam tersi. Ne olursa olsun bugünün farklı olabilir. Şu andan itibaren değişebilir. Tam da şu an.

Bugünü dün yapan yarınlarımız mıdır? Yoksa her andan sonrası mı yarındır? Bilinmez. Her gün senin. Bugün senin. Her anın nefesin.

"Bulutlar mı geçiyor başımın üstünden, Ben mi gidiyorum bulutların altında?"* Bugün varsın. Bugün, geçmesin. Bulutları izle. Fark et değişimi. Yaşa, erteleme, yok sayma, boş verme, değer ver. Her saniye hayatın. Hayatın, sevgi, zaman, an değerli. "Bugün" masal değil, masaldan güzel. Eşsiz. Göz kırpmaların kadar sahici, göz bebeklerine yansıyanlar kadar şimdi.


* Cahit Sıtkı Tarancı


Müzik: Ash- Keep Me

43 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.