BULLET JOURNAL AKIMI


Bugün ele alacağımız konu aslında hem boş vakitlerimizi keyifle değerlendirebileceğimiz eğlenceli bir aktivite hem de hayatımızı planlayabileceğimiz, günlük gibi tutabileceğimiz çok güzel bir ajanda olan “Bullet Journal”. Peki ya Bullet Journal nedir? Özellikle son bir iki senedir popüler olmaya başlayan ve sosyal medyada da sıklıkla karşılaştığımız bullet journal nedir, nasıl yapılır, amacı, kullanılışı gibi birçok soruya bu yazıda cevap bulabileceksiniz.


Bullet Journal Nasıl Ortaya Çıktı?


Öncelikle Bullet Journal daha doğrusu Bullet Journal Yöntemi Amerikalı bir tasarımcı olan Ryder Carroll tarafından ortaya çıktı. Ryder Carroll uzun yıllar boyunca okul hayatında dikkat bozukluğundan kaynaklanan öğrenme güçlüğü problemini yaşamıştır ve tedavi yöntemlerinin kendi zihninin çalışma şekline uymadığını görerek aslında dikkatini toplayamadığını değil de aynı anda birden fazla olaya odaklandığını fark eder.


Bu problemleri yaşadığı zamanlarda tam bir tedavi yöntemi mevcut olmadığından dolayı da kendi planlama yöntemini tasarlamaya başlar. Ryder Carroll'un oluşturduğu bu yöntem birçok kişi tarafından beğenildikçe ilerler ve gitgide popülerleşmeye başlar. Unutmadan söylemem gerekiyor ki Ryder Carroll’ın Bullet Journal hakkında bir de kitabı mevcut, tabii ki kitap dışında birçok konuşması ve paylaşımları da bulunmakta.


Avantajları Nelerdir?


Bullet Journal'ın en büyük faydalarından bir tanesi kişiye özel olması ve bir kuralının olmaması. Evet bir çok Bullet Journal'da temel bazı şeyler var ama aslında hepsini inceleyip kendinize uygun olanını yapabiliyorsunuz. Bir diğer faydası da, özellikle kendimde de oldukça büyük faydasını gördüğümü söylemeliyim; her ay o ayın journalını hazırlarken kendinizi deşarj etmeniz. Kendinizi tamamen ona odaklıyorsunuz ve zihninizi boşaltmak için çok güzel bir aktivite oluyor. Aynı zamanda hazırlarken çok fazla eğleniyorsunuz da.

Bullet Journal'ın faydaları saymakla bitmeyebilir ama özellikle hayatınızı kayıt altına alabilmek ve hayatınızı planlayabilmek için harika bir araç. Özellikle çok yoğun olduğunuz ve planlama yapmanız gereken dönemlerde çok güzel oluyor, hem de geriye dönüp baktığınızda yaptığınız her şey kayıt altında olmuş oluyor ve anılarınızı hatırlayabiliyorsunuz. Bir de kendinizi kalıplaşmış ajandaların içine hapsetmemiş oluyorsunuz. Çünkü klasik hazır ajandalar tam olarak kişiselleşmediği için bazı sayfaları kullanabilirken bazı sayfaları kullanamıyorsunuz ve bazen de istediğiniz özellikte bir sayfa bulunmamış oluyor.


Son olarak alışkanlıklarınızın takibini yapabilmek için de çok güzel bir araç olarak kullanabilirsiniz yapacağınız Bullet Journal'ı. Ben çok aşırı tercih etmesem de bunu yapan kişilerde çok memnun olanları gördüm ve denemenizi kesinlikle tavsiye ederim.


Neler Gerekli?


Az öncede bahsettiğim gibi aslında Bullet Journal'ınızı yapmak için oldukça özgürsünüz. Ama kafanızda bir şekil oluşması için size birkaç ipucu vermek istiyorum. Öncelikle ihtiyacınız olan şey bir defter. Defterin boyutu taşıma ve kullanım açısından biraz önemli ve tabii ne çok kalın ne de çok ince bir defter seçin. Ben çoğunlukla a5 boyutunda bir defter kullanıyorum ve orta kalınlıkta hem yanımda kolaylıkla taşıyabileceğim hem de çok çabuk bir şekilde bitmeyecek bir defter kullanmayı tercih ediyorum.


Genellikle dotlu yani noktalı defterler tercih ediliyor bunun için ama ben seneler önce yaptığımda kareli de çizgili de kullandım. Noktalı defter kullanmanızın biraz avantajı var. Mesela daha estetik görünüyor ve noktalar belirli uzaklıkta olduğundan hesaplama yaparak çizim yapmanız daha kolay oluyor ve bir süre sonra cetvel bile kullanmadığınız durumlar oluyor. Cetvel demişken diğer bir ihtiyacınız da cetvel. Tabii bu size kalmış bir şey. Eğer çok rahat düz çizgiler çizebiliyorsanız ve çizim yeteneğiniz varsa gerek olmayabilir de.


Son ihtiyacınız da kalem. Ben genellikle önce bir kurşun kalemle çizim yapıp ana hatların üzerinden de siyah bir fineliner ile geçiyorum. Genellikle 0.4 incelikte bir kalem tercih ediyorum. Ana hatları da belirginleştirdikten sonra o ayın teması için belirlediğim renklerle boyama yapıyorum. Bunun için genellikle brush penlerden tercih ediyorum ama highlighter kalemlerinden de kullandığım oluyor ya da normal kalın uçlu bir kalem. Bunun dışında da eğer kullanmak isterseniz sticker ve renkli, desenli bantlar olabilir ama ben bunu pek tercih etmiyorum açıkçası. Ama dediğim gibi sizin tercihinize kalmış tamamen özgürsünüz.


Nasıl Yapılır?


Şimdi sırasıyla olabilecek kendinize göre karar verip seçebileceğiniz birkaç sayfa örneği söyleyeceğim; bu şekilde size gerekli olanları başlangıçta kafanızda tasarlayabilirsiniz. Bir iki ay kullandıktan sonra zaten kendinize gerekli olan şeyleri görüp tamamen kendi kafanıza göre planlayabiliyorsunuz.İlk olarak genellikle çoğu kişi “Keys” yani “Anahtarlar” bölümü yaparak bu defter boyunca kullanacakları işaretlerin neyi ifade edeceğini yazıyorlar. Sonrasında ise bir “Index” yani “İçindekiler” sayfası geliyor. Ben bu iki sayfayı pek gerekli bulmadığımdan dolayı kullanmıyorum mesela. Ayrıca hatırlatmam gerekir ki bu iki sayfa her ay yapacağınız sayfalar değil. Tüm bir defter için en başta sadece bir kere yapıp dolduracağınız sayfalar. Dediğim gibi ben bu sayfaları kullanmıyorum, sadece defterin ilk sayfasını boş bırakıp köşesine başladığım tarihi ay ve yıl şeklinde yazıyorum ve bittiği zamanda bitiş tarihini aynı şekilde yazıyorum; bu bana yeterli oluyor.


Bu sayfalardan sonra ise bir yıllık takvim geliyor. Her ayı gösterebileceğiniz ve genel bir planlama yapıp doğum günlerini vs. yazabileceğiniz sayfalar. Açıkçası bunu size kesinlikle öneririm. Ben bu sefer yapmayı unuttum ve baya bir eksikliğini yaşadım ama en azından benim defterimin kendinde bulunan bir yıllık takvim sayfası vardı, biraz da olsa işimi gördü.


Bundan sonra da aylık sayfalara geçebilirsiniz. Tabii doğum günleri için ya da özel günler, tatiller içinde başka sayfalar yapabilirsiniz. Size tavsiyem bu yazıyı bitirdikten sonra biraz daha video ve fotoğraf bakmanız ve kendi kafanızda bir plan yapmanız. Dediğim gibi zaten bir süre sonra buna gerek kalmayacak sadece temalar için, yani aylık tema belirlemek için Pinterest'e bakacaksınız o kadar.


Aylık sayfalarda ise ben önce bir tema belirliyorum, genellikle kafamda bir tema beliriyor ve Pinterest'ten biraz araştırma yapıp kafamda iyice oluşturuyorum. İlk olarak ayın yazılı olduğu ve bazen de o aya ve temaya uygun bir motivasyon sözü ile giriş yapıyorum.

Sonrasında ise aylık bir takvim yapıyorum; bu sayfa benim kesinlikle olmazsa olmazımdır. Her ay mutlaka yaparım.Sonrasında ise okuduğum kitapları, izlediğim filmleri yazabilmek için sayfalar oluşturuyorum ve tabii ki de notlarımı almak için.

Bu süreçten sonra ise haftalık sayfaları belirlediğim temaya uygun bir şekilde hazırlayarak en sona “Brain Dump” adı verilen fikirlerimi falan yazabileceğim bir sayfa oluşturuyorum. İhtiyaçlar doğrultusunda farklı sayfalarda oluşturabiliyorum örneğin; yapılacaklar, bitirilecek ürünler, final tarihleri gibi gibi. Ama ana hatları ile anlattığım şekilde bir aylık planım oluyor.


Bunlara ek olarak her ay alışkanlıklarınızı ve günlük modunuzu takip edebileceğiniz mood tracker ve habit tracker sayfaları da yapabilirsiniz. Bu sayfaları haftalık planlama sayfalarınızdan önce yapmanızı tavsiye ederim. Gün gün modumu takip etmeyi pek sevmediğim için daha doğrusu üşendiğim için ben genellikle bu sayfaları tercih etmiyorum ama hem Bullet Journal da çok şık ve güzel bir görsel oluyor hem de sizin için güzel bir görüş sağlıyor; o ay yaptığınız alışkanlıklarınız ve o ay ki modunuz için.Bu aylık sayfaları ise genellikle bir ayın 3. Haftasında bir sonraki ay için oluşturmaya başlıyorum. Öncelikle o aya göre bir tema seçip yavaş yavaş yapmaya başlıyorum. Hepsini hemen bitirdiğim de oluyor, parça parça yaptığım da ya da çok sonradan ihtiyacım doğrultusunda eklediğim de. Tamamen özgür bir şekilde hareket ediyorum.


Öneriler


Size son olarak vermek istediğim birkaç tavsiye de var. Öncelikle asla mükemmel olmasına takılmayın zaten tamamen size özel bir planlayıcı, ajanda ya da Bullet Journal ne derseniz deyin ama size özel bir defter.


Diğer bir tavsiyem de kesinlikle gidip ilk başta çok pahalı bir Bullet Journal almayın. Hatta ilk başta gidip ince ve uygun fiyatlı bir defter alın ya da evdeki herhangi bir defterinizde deneyin. Ama direkt olarak çok fazla verip bir hevesle başlamayın.

Her ay aynı şekilde güzel olmayacaktır ya da bazı aylar hiç yapamayabilirsiniz bile ya da eksik sayfalarınız olabilir, bunlar da yine önemli şeyler değil. Bu tarz şeylerde canınızı sıkıp yapmaktan vazgeçmeyin. Ne olursa olsun dönüp bakacağınız bir anı olarak düşünün.

218 görüntüleme

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.