Çavdar Tarlasında Çocuklar

En son güncellendiği tarih: 24 Eki 2019


    Jerome David Salinger'ın beğensem de eleştirmekten hoşlandığım romanı -ayrıca yazarın tek romanıdır- Çavdar Tarlasında Çocuklar. Aslında kitabı okumaya neden ünlü olduğunu anlamak için başladım. İtiraf ediyorum, ismi yüzünden kitabın bir çiftçi ailesinin dramıyla ilgili olduğunu sanmıştım ama bununla hiç ilgisi yok.


Roman, kısaca, lise öğrencisi Holden Caulfield'ın birkaç gününü anlatıyor. Uzun uzadıya neler olduğunu anlatacak değilim elbette ama henüz romanı okumadıysanız sizde merak uyandıracak kadar bir şeylerden bahsetmek istiyorum.

  Öncelikle çok fazla hareketlilik olmadığını söylemem gerek ama Holden'ın düşüncelerinin akışını ve diyalogları çok sevdim. Holden'ın dünyaya bakış şekli sık rastlanan türden değil ve bence kitabı okunmaya değer kılan da bu.      Doğrusu Holden'la sohbet edebilmeyi dilerdim. Çünkü dediğim gibi farklı bir bakış açısı var. İnsanlara pek katlanamıyor ancak insanın bazen neredeyse kendine bile katlanamadığı lise döneminde olan bir erkek olarak kız kardeşi Phoebe ile arasında öyle güzel bir ilişki var ki. Herhalde Holden ve Pboebe'nin sohbeti kitabın en güzel kısmı.


    Elbette Holden'ın da bazı kusurları var. Bir kere çok fazla "lanet" ve "filan" diyor. (eserde de falan değil filan diye geçmektedir) Sonra ailesi zengin sayılır bu yüzden bazen "Allah'tan belanı mı istiyorsun?" dedirtiyor. Zengin insanın derdi olmaz demeye çalışmıyorum. Demek istediğim bazı şeyleri gereksiz yere umursuyor. Bu da bende ensesine bir tokat atma isteği uyandırıyor.

   Son olarak tüm bunların çavdar tarlasıyla ne ilgisi olduğuna gelelim. Bunu size Holden anlatsın: "Her neyse, hep, büyük bir çavdar tarlasında oyun oynayan çocuklar getiriyorum gözümün önüne. Binlerce çocuk, başka kimse yok ortalıkta -yetişkin hiç kimse, yani- benden başka. Ve çılgın bir uçurumun kenarında durmuşum. Ne yapıyorum, uçuruma yaklaşan herkesi yakalıyorum; nereye gittiklerine hiç bakmadan koşarlarken, ben bir yerlerden çıkıyor, onları yakalıyorum. Bütün gün yalnızca bu işi yapıyorum. Ben, çavdar tarlasında çocukları yakalayan biri olmak isterdim."

51 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.