ALARM VERİLDİ: Covid-19

Dünya gündeminin baş kahramanı olan covid-19 u olabildiğince aydınlatmak istiyorum umarım yazım sizler için faydalı olur.Koronavirüs olarak tabir ettiğimiz şey aslında bir virüs ailesi “SARS-CoV ,MERS-CoV ve COVİD-19 " oluşmakta. Ölüm oranlarına baktığımız da ise 2002 yılında görülen SARS-CoV ‘un %10, MERS-CoV’un %30 (Suudi Arabistan topraklarında develerden bulaşan bir koronavirüs türü hac ve umre zamanı salgınlara sebep olmuş). 2019 Novel Coronavirüs ise %3 şeklinde yani geçmiş yıllarda yaşadığımız salgınlara göre çok daha düşük bir oran. Biraz daha tanımak açısından Covid-19 un özelliğinden ve neden karantinaya alınması gerektiğinden bahsedeyim ama öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu virüse karşı doktorların geliştirdiği bir ilaç, aşı vs şu anlık bulunmamakta.Bilimsel açıdan bakıldığında;


Corona (Korona) virüsü hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur. Nadir durumlarda, bilim insanlarının zoonotik olarak adlandırdığı durumdur, yani hayvanlardan insanlara bulaşabilirler.


Corona / Covid-19 (Korona) virüsleri hayvanlarla insan temasından yayılabilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre MERS’in develer arasında, SARS’ın ise misk kedileri arasında yayıldığını düşünülüyor. Corona / Covid-19 (Korona) virüslerinin insandan insana bulaşması, genellikle sağlıklı bir insanın enfekte bir insanın vücut salgılarıyla temas etmesi sonucu mümkün oluyor. Virüs hasta insanlardan öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların temas ettiği yüzeylerden göz, ağız, burun mukozası ve el sıkışma ile bulaşabilir. Coronaviruslar (koronavirüs) genel olarak dış ortamda dayanıklılığı olmayan virüslerdir. Ancak bugün için COVID-19’un bulaşıcılık süresi ve dış ortama dayanma süresi net olarak bilinmemektedir.


İlk nCoV nasıl ortaya çıktı?


İlk hastanın anamnezine bakıldığında kişinin Çin’deki ailesinin yanına gittiiği, nCoV'un olduğu Wuhan’daki deniz ürünleri satan pazarda vakit geçirdiği üzerine CDC acil karantinaya almış ve test sonuçlarına göre de hastanın nCoV olduğu saptanmıştır.


Belirtileri nelerdir?


En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Nadiren ishal, burun akıntısı ve karın ağrısı görülmektedir. Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir. Ayrıca yeni Koronavirüsün kuluçka süresi 2 ila 14 gündür.


SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN ÖNERDİĞİ KORUNMA ŞEKLİ NASILDIR?


❗Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.

❗Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır.

❗Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

❗Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.

❗El hijyenine önem verilmelidir.

❗Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır.

❗Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.

❗Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir.

❗Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.


Aslında tüm bu önerilenler şuanda ülkemizde bulunan hasta kişinin temasıyla bir kişiden diğerine yayılmış olabilme olasılığı içindir. Etrafımızdaki toplu taşımalarda tutunduğumuz yerler, özellikle paralar büyük risk taşımakta ama siz elinizden geldiğince kendinizi temiz tutar ve öksüren kişilerle temastan hemen sonra ellerinizi yüzünüze, ağzınıza ve gözlerinize sürmezseniz virüsün sizin vücudunuza girme olasılığı neredeyse yok oluyor tabii ki hemen ellerinizi yıkamalı ve dezenfekte etmelisiniz. Umarım mini de olsa yaptığım bilgilendirme sizin için faydalı olur. Sağlıklı günler dilerim.

244 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.