KÜLLERİNDEN DOĞAN BİR MİLLET, EN BÜYÜK EMANET: CUMHURİYET


İllüstrasyon; Yasin Yaman

Onlarca yıl süren savaşlar, işgal edilmiş topraklar, her yönden geri kalmış bir toplum...

Tüm bunlara rağmen, kurtuluşa olan inancını asla yitirmediğinin kanıtıdır; küllerinden doğan bir milletin sahip olduğu en büyük umut ışığıdır CUMHURİYET!

Bir 29 Ekim günü, Mustafa Kemal Ankara'da mütevazı bir binada göbeğini kesip adını koyduğundan bu yana 96 yıl geçmiş... Peki 96 yıl önce bugün hangi şartlar altında ve nasıl ilan edildi cumhuriyet?
Bu soruların cevabını şüphesiz ki bize en iyi Ulu Önder Atatürk verebilir...

'' Yemek sırasında, ' Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz! ' dedim. Hazır bulunan arkadaşlar derhal düşünceme katıldılar. Yemeği bıraktık. O dakikadan sonra başlayarak, hareket şekli hakkında kısa bir program belirledim ve arkadaşları görevlendirdim. O gece birlikte bulunduğumuz arkadaşlar erkenden yanımdan ayrıldılar. Yalnız İsmet Paşa Çankaya'da konuktu. Onunla yalnız kaldıktan sonra bir kanun tasarısı taslağı hazırladık. Bu taslakta, 20 Ocak 1921 tarihli Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'nun devlet şeklini belirleyen maddelerini şu şekilde değiştirmiştim... ''

Mustafa Kemal, cumhuriyetin kuruluş hikayesini Nutuk'ta böyle anlatıyor. Nasıl yani, bir yemek sofrasında aniden mi karar vermiş Atatürk cumhuriyeti kurmaya? Tabii ki öyle değil. Erzurum Kongresinin ardından yayınlanan bildirinin 3. maddesindeki ''Ulusal kuvvetleri etken ve ulusal iradeyi egemen kılmak esastır'' kararı Atatürk'ün bu düşünceyi daha önceden benimsediğinin bir ifadesiydi. Saltanatın kaldırılması, toplumun hemen hemen her alanda içinde bulunduğu zor durum ve buna bağlı oluşan kafa karışıklığı, cumhuriyete muhalif olacak kişileri de beraberinde getiriyordu. Atatürk, içinde bulunulan durumun temelsiz ve düzensizliğine kani olduktan sonra, uygulanması için uygun zamanı beklediği bu düşüncenin uygulanma anının geldiğine karar vermişti.


Atatürk'e göre Türk Milleti'ne en uygun yönetim şekli cumhuriyetti. Bunun üzerine hazırlanan kanun tasarısı, mecliste birçok konuşmacının ''Yaşasın Cumhuriyet'' sesleriyle alkışlanan konuşmalarıyla kabul edildi. Ardından cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan seçim oylamasına katılan 158 üyenin oy birliği ile Gazi Mustafa Kemal yeni bir unvana layık görüldü. Gazi Paşa artık cumhurbaşkanıydı... Böylece Türk Milleti'nin yönetim şekli olan cumhuriyet resmen hayata geçmişti...

96 yıl sonra bugün bile benimsenen daha özgür, daha insan odaklı, daha çağdaş ve daha milliyetçi bir ülkede sahip olduğumuz tüm haklar Ulu Önder Mustafa Kemal ve cumhuriyetimizin bize kazandırdığı yurttaşlık bilinci sayesinde olsa gerek...


Unutmayalım ki Türkiye Cumhuriyeti; muhteşem fedakarlıklarla, savaş meydanında sergilenen kahramanlıklarla, hakkını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz temeli büyük Türk Milleti'nin yüreğiyle vücut bulmuş ve sonsuza kadar yaşamayı hak etmiştir.


''BAŞTA ATATÜRK OLMAK ÜZERE...''

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, kahraman Türk ordusuna, tüm gazi ve şehitlerimize sonsuz saygı ve minnetle... Hepimizin bayramı kutlu olsun nice 96 yıllara!

KAYNAKÇA: NUTUK

Kapak fotoğrafı için Yasin Yaman'a binlerce teşekkür...

130 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.