DEFOLU CADDELERDE FOTOMONTAJ

"Sen hep daha önce öpülmüş bir kadının

Dudaklarında sana dair cümleler bekledin

Oysa ıslanan kelimeler

Bir başkası adına sana yönlendirilmiş

öznesi eylemine uymayan

Devrik cümleler kurmaya görevlendirilmişti."

-KARAÇALI


Selam sana. Uzun bir zamandır görüşemedik biliyorum ancak; tek bir yazı yetecek bütün samimiyeti geri kazanmaya. Biraz biraz özlem mi gidersek? Ben çok özledim. İçinde hapsolduğum ışıksız bir zindandan çıkıp, yeni yeni gün ışığına alışıyorum ama gurup vakti çok hızlı geliyor. Doyamıyorum bir türlü özgürlüğe.

Son zamanlarımda hiçbir şeyi önemsemeyen birinin zihnindeydim. O kadar zor ki bu durum, lafla anlatılacak kadar kolay değil. İçerideyken bazı şeyleri düşünmek için gayet vaktim oldu. Bunlardan biri de hiç şüphesiz insanlara duyduğum güvendi.


Yazının başında paylaştığım sözler bir şarkı sözü. Kendimi kapana kısılmış hissettiğimde hep bu şarkıyı dinledim. Mecaz anlamı ile yorumlamazsan eğer, yaşadığım şeylerle uzaktan veya yakından alakası yok anlatılan olayların. Ama mecazi olarak yorumladığın anda her şey bütün berraklığı ile göz önüne geliyor.

Azizim sana bir soru sormak istiyorum. Daha önce biri seni beğensin veya saygı duysun diye asıl olduğun kişiden çok farklı bir role girdiğin oldu mu? Olmadıysa, kanımca öz saygısı yüksek bir insansın. Kimse için davranışlarından ödün vermeyerek onun seni yanlış tanımasına müsaade etmemişsin ve etmiyorsun. Olduysa da, çok kafana takma. Dünya üzerindeki insanların en az %75'i bunu ustalıkla yapıyor. İnsanlara olduğu kişi gibi olmak aşırı zor ya da acizlik gibi geliyor demek ki. Temel olarak birkaç sebebi var aslında. Yalnızlık korkusu, kompleks, istediğini elde etme arzusu gibi. Yapanı yargılamıyorum ama sonucu genelde 3 farklı duruma sokuyor.

1.Evre: Acemilik


Diyelim ki bir ortamdasınız ve birini etkilemek istiyorsunuz. Bir rol modeliniz var veya direkt olarak etkilemek istediğiniz hedefinizin etkilendiği bir rol model var. Onun gibi davranmaya başlarsınız. Kendinizi öyle tanıtırsınız. Elde edersiniz ancak unutmayın ki kısa süre sonra yalanınız ortaya çıkacaktır.


2.Evre: Mükemmellik

Yine aynı senaryoda olduğunuzu hayal edin. Bu evrede olan insanın yakalanma ihtimali yalnızca yalanı ne kadar sürdürmek istediğine bağlıdır. Çünkü oluşabilecek bütün senaryolara, sorulabilecek her soruya dünden hazır oldukları için karşısında olan insandan birkaç adım öndedir. Eğer ki yalandan sıkıldı. Kendini normal olarak tanıtır. Yine hata yapmaz.


3. Evre: Yerine Geçme


İçlerinde tam anlamıyla yalancılık sayılmayacak olan bir evredir. Kişi, rol modelinin bizzat kendisi olmak için çabalar ve bir süre sonra bahsi geçen özelliklerin sahibi de olur. Hırs sahibi bir insan bu noktaya hızlı gelir. Bir süre sonra bir yalan ile başladığını unutur ve o şekil hayatını yaşamaya devam eder. Bu kimi zaman iyi kimi zaman ise kötü sonuçlanabilir. Bu sebepten bu evreyi yaşayacak bir insansan, rol modelini doğru seçmeni tavsiye ederim.


Bana sorarsan da bunların hepsi gereksiz. Dünya üzerinde binlerce farklı karakterde insan yaşıyor. Kendinizi olmadığınız biri gibi göstermektense , sizi her haliniz ile kabul edecek birini arayın veya bekleyin. Eğer bir duruma takıntılı iseniz de gereksizlik durumu göreceli bir kavram halini alır. Olmadığınız biri gibi davranmak sizi ilk başta kazançlı gibi gösterse de yalanınız ortaya çıktıktan sonra çevrenizden gördüğünüz saygıyı yok eder. Olduğunuz gibi davranıp başarısız biri olsanız bile yine de sevenleriniz size karakterinizden ötürü saygı duyar. Benden bugünlük bu kadar.


Kendine iyi bak...

40 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.