ELEKTRİKLİ ARAÇLAR NE KADAR VERİMLİ VE ÇEVRECİ?


Elektrikli otomobiller her geçen gün gündemde daha fazla yer almaya başladı. Kısa bir zaman içinde içten yanmalı motorlu (arabalarda yaygın olarak kullanılan motor bu cinstendir) araçların yerini alacağı konuşulan elektrikli araçların ne kadar verimli ve çevreci olduğu büyük bir soru işareti.


Öncelikle; elektrikli otomobillerin ne olduğundan ve günümüzde kullandığımız içten yanmalı motorlu otomobillerle aralarında ki farktan bahsedelim. Elektrik enerjisiyle çalışan bu araçlar çok basit bir çalışma prensibine sahiptir. İçten yanmalı motorların aksine, sadece tek bir dönen parça bulunuyor: Rotor. Rotorun dönerek çalışıyor olması, doğrusal piston hareketini dönme hareketine çevirmek için ekstra bir tasarım yapılmasına gerek bırakmıyor. Elektrikli arabalar ile fosil yakıtlı araçlar arasındaki en büyük fark ise gücün her an iletilmesidir. Elektrikli bir otomobile binip, gaza bastığınız an torku (= kuvvetin döndürme etkisi, motorun torku iyiyse kullanımı daha rahat olur çünkü motor daha geniş bir devir aralığında vites değiştirmeden kullanılabilir. ) ve gücü hissedebilirsiniz ama fosil yakıtlı araçlar en yüksek torka belirli bir devir aralığında ulaşabilmektedir.


ELEKTRİKLİ ARAÇLAR NE KADAR VERİMLİ?

Elektrikli araçların, içten yanmalı motorlu araçlarla karşılaştırıldığı bir diğer nokta da verimlilik. TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi'nin aralık 2018 tarihindeki sayısında verilen bilgiye göre; içten yanmalı motorlu araçlarda kaynaktan tekereleğe enerji verimliliği %11 ile %22 arasında değişirken, elektrikli araçlarda bu oran %22'den %35'e çıkabiliyor.


ELEKTRİKLİ ARAÇLAR ÇEVRECİ Mİ?

Bu sorunun cevabını bıçak sırtı bir durum olarak tanımlayabiliriz. Araştırmacılar, elektrikli otomotiv sanayisinin lideri olan Tesla'nın model S P100D motorunun, kilometre başına 226 gramlık salınımda bulunduğunu ortaya koydu. (Mitsubishi'nin Mirage modeli ise benzinli olmasına rağmen 192 gramlık CO2 salınımında bulunuyor.) Bunda en önemli etken elbette model S P100D'nin güçlü sistemi. Yani çok elektrik harcıyor. Peki bu elektrik nasıl üretiliyor? Genel olarak söyleyebiliriz ki; elektrikli otomobiller, benzinli otomobillere kıyasla daha çevreci fakat burada esas odaklanılması gereken şey; elektrikli otomobilleri şarj etmek için ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi nasıl ürettiğimiz. Kısacası asıl mesele; öncelikle temiz enerji üretmek. Temiz enerji ürettiğimiz takdirde elektrikli otomobillerde de temiz enerji kullanırız böylelikle bu araçların daha az salınım yapmasını sağlamakla birlikte çevreciliğini de arttırırız.
Kaynakça: TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi94 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.