EN TANIMSIZ DUYGU? İNTİKAM

İntikam hikayeleri hem güzel hem de ekşidir zaman zaman.

Size zarar vermiş, haksızlık yapmış kişilere karşı çekilen bir kalkandır intikam hissiyatı.

Size haksızlık eden öğretmeniniz, arkanızdan konuşan arkadaşlarınız veya sizi aldatan sevgiliniz...İntikam duygusuna tarihsel açıdan baktığımızda da çoğu yerde karşımıza çıkıyor. Hamlet intikam duygusuyla düşüncelerini kaleme alıyordu.


Belki de en eski ve ünlü intikam hissiyatı bir kanun olarak da yer almış, evet Hammurabi Kanunlarında ''göze göz, dişe diş'' olarak geçen bu kanun aslında intikam duygusuyla ilgili desek pek de yanlış olmaz.


Hatta Hitler de bu sözleri benimsemiş ve mitinglerinin sonunda bu anlama gelen 'augen zum augen, zahn zum zahn' sözlerini kullanmıştır.İsviçre'de bilim insanlarının yaptığı bir araştırma sonucu intikam ile ilgili önemli bulgulara varılıyor. Kısaca yapılan şu: İki insandan bir tanesi diğerinin hakkını yiyor veya ona yanlış bir hareket yapması söyleniyor ve araştırmaların sonucunda hakkı yenen kişinin intikam duygusunun oluştuğu anda beyninde kaudat çekirdeği aktif oluyor.Kaudat çekirdeği, enteresandır, aynı zamanda ödül merkezi, aşık olma ve öğrenmek gibi olumlu mekanizmaların da bulunduğu kısımdır.


Deneylerde haksızlık yapan kişiye kısa süreli bir elektrik verilince erkekler bu olaydan mutlu olurken kadınlarda ise farklı bir hissiyat devreye giriyor, empati.
Yani diyebiliriz ki erkekler daha intikamcı bir yapıya sahip.

Ayrıca araştırmaya göre narsist kişilikler de intikama daha yatkın, öyle bir hissiyatları var ki neredeyse iki buçuk yıl intikam ateşiyle yanıp kavruluyorlar, dile kolay 2.5 yıl sürekli aynı planı kurup öç almayı düşünsenize...


2008'de California Üniversitesi'nden Özlem Ayduk'un yaptığı başka bir araştırmada ise belli kişilik özelliklerine sahip kişilerin reddedilme karşısında daha saldırgan tepki göstermeye yatkın olduğu görüldü. Bunlar "reddedilme duyarlılığı" yüksek olan, geçmiş deneyimlerine bakarak reddedilme ihtimali daha yüksek olan insanlardı.

Bu insanlar nevrotik davranışın yanı sıra anksiyete ve depresyona da daha yatkındı. "Bunlar olmayan yerde bile reddedilme hissine kapılır. Reddedilme varoluşsal bir tehdittir ve reddedilme beklentisi kişiyi hem düşünsel hem de fizyolojik olarak kendini savunmaya hazır hale getirir." diyor Ayduk. İntikam saldırısı da onlar için reddedilme karşısında doğal bir reflekstir. Fakat "reddedilme duyarlılığı" yüksek olan herkes şiddete yönelmez. Kimi kendi kendine zarar vererek başa çıkmaya çalışır bu duyguyla. "Böylece kendilerini kontrol sahibi olarak görürler. Saldırı tepkilerden sadece biridir." diyor Ayduk.Aslında intikam almanın çok güzel bir hissiyatı olduğunu düşünürüz ve haklıyızdır, o anlık var olan hissiyat gerçekten insanı iyi hissettirir fakat bir süre sonra bu duygunun ne kadar yanıltıcı olduğunu anlamalıyız. İntikam alınca daha iyi hissetmiyoruz aksine o kişiden intikam almak istediğimiz için sorunları daha büyük bir hale getiriyoruz kafamızda.

Bunun yerine yapabileceğimiz bir şey var, bu ödül mekanizmasını doyurmak.

Frank Sinatra şu sözleri söylüyor ''Alabileceğiniz en iyi intikam başarılı olmaktır.''

İntikamı yönlendirin,

size kötü hissettiren insanlara verebileceğiniz en iyi cevapta budur.

Onları yok sayıp yolunuza devam etmek.

69 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.