EUGENİCS (ÖJENİK)Bilim tarihinde büyük yankı uyandıran “Evrim” hakkında hepimizin az da olsa bir fikri vardır. Charles Darwin’in öne sürdüğü bir teori. Canlıların nesiller boyunca kalıtımsal değişime uğrayıp yeni özellikler kazanmasına evrim denilmekte. Evrimin daha yeni ortaya sürüldüğü zamanlarda “öjenik” diye bir kavram ortaya çıkarıldı. Tartışmalarını da peşinden getiren korkunç çalışma. Tabi kimisine göre gerekli kimisine göre ise tam bir vahşet. Sizlere anlattığımda kafanızda şekillenecek öjeniğin yapılması gerekli mi yoksa bu korkunç bir deney mi .Peki nedir bu öjenik?Öjenik veya öjeni en basit anlamıyla insan ırkını ıslah etmeyi hedefleyen bir çalışmaymış. Toplumdaki bireylerden genleri kötü olanları, toplumdaki engelli, hasta, homoseksüel insanların yok edilmesi. Bu fikri ortaya çıkaran bilim insanı demin bahsettiğim Darwin’in kuzeni Francis Galton. Peki Darwin bu fikir hakkında ne düşünüyordu?


Darwin öjeniğin tam olarak bir sapkınlık olduğunu dile getirmiş. Darwin bilimin insani değerleri aşmaması gerektiğini savunuyor ki insani değerler bilimle kıyaslanmayacak kadar önemli şeyler.Belki de şuan çoğu buluş insani değerlere aykırı olduğu için durduruluyor ya da saklanıyor. Sağlık alanında bile birçok konuda belirsizlik bulunmakta. Neyse, dönelim Darwin ve Galton kuzenlerin zıt düşüncelerine. Üstelik Galton’un ilginç bir şekilde Darwin’in ölümünden sonra yayınlaması da sessiz kaldığını gösteriyor.


Aslında öjenik düşünce Galton’la başlamış değil, biraz daha geriye gidersek Antik Yunan’da da öjeni varmış.Meşhur Spartalılar nam-ı diğer Savaşçılar da yeni doğmuş bebeklere uygulamışlar bu acımasızca uygulamayı.Hani Spartalı diyince aklımıza savaşçı geliyor ya, işte bu denli güçlü bir orduya sahip olabilmek için uyguladıkları bir düzen ve kural var. Yeni doğan bebekler yaşlılar tarafından kontrol edilir ve eğer sağlıklı değilse daha yeni doğmuş bebekler uçurumdan aşağı atılıp ölüme terk edilirmiş .Bu yapılanları kiminiz doğru bulabilirsiniz ya da tamamen nefretle karşılarsınız, yorum sizlerin.
Bu topluluğa hayranlık besleyen bir hükümet daha var. Adını çokça duyduğumuz meşhur “Naziler”. Üstün ırk düşüncesinde olan iki devlet, ölen binlerce insan, binlerce bebek ve masumiyetini kaybetmiş insanlık. 20. yüzyılın en bilinen diktatörü “Adolf Hitler” öjenik çalışmalarına hayranlıkla bakıp insanlık adına acımasız öjenik uygulamaları yaptırmış ve programlar başlatmış.Size bir başka boyutunu göstereyim bu öjeniğin. Alman hükümetinde yer alan bir kanun "kalıtımsal olarak hastalıklı olan zürriyetin engellenmesi", bu kanun 1933 yılında yürürlüğe girmiş. Ayrıca 400.000(!) insan kısırlaştırılarak çocuk sahibi olma hakları ellerinden alınmış. Bir de meşhur Hadamar Kliniği, diğer adıyla insan katletme kliniği de denilebilir. Bu klinik gaz odalarından oluşuyor ve akıl hastalarından engellilere kadar birçok insan sırf genleri kötü diye katlediliyor. Yaklaşık 200.000 insan…Ve bilim gelişsin diye yapılan binlerce deney. Peki kaçımız bu deneylerde denek olmak isterdik? Bizim tek şansımız Nazi döneminde Almanya’da bir Yahudi olarak doğmamış olmak mı?


Şimdi tıbbi olarak düşünürsek minnet mi duyulmalı yoksa yanlış olduğu mu savunulmalı? Cevap BELİRSİZ… Nazi'ler ise yaptıkları deneylerin ve öjeniğin bilimsel olduğunu düşünüyor. Peki sen güzel okur, sen ne düşünüyorsun?

224 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.