DELİRTEN ENSTRÜMAN: GLASS HARMONİCADelirten enstrüman dediğimizde kulağa inanılmaz geliyor çünkü müziğin her zaman bize huzur veren melodilerden oluştuğunu düşünürüz ve bir zararı olabilecekmiş gibi görünmez. Ama Glass Harmonica (Cam Armonika) huzur verici sesine rağmen o kadar da masum görünmüyor.


Cam Armonica ilk olarak 1740 yılında İrlandalı bir müzisyen tarafından bulunmuştur. İrlandalı müzisyenin içi su dolu kadehlerle yaptığı bir gösteride, Benjamin Franklin 1761 yılında bu inanılmaz müzik aletine rastlamıştır ve bundan ilham alarak mekaniksel versiyonunu icat etmiştir. Yapımında kurşun ve camın önemli rol oynadığı bu müzik aleti parmaklar ıslatılarak çalınır. Genellikle farklı boyutlarda olan 37 cam kabın bir araya getirilmesi ile oluşur. Bas sesler için büyük, tiz sesler içinde küçük kaplar kullanılırken kapların kenarları ise kurşun ile boyanmıştır. Hem yapımı hem de öğrenilmesi oldukça zordur, hatta yapımının kurşun zehirlenme olasılığı ile tehlikeli olduğu da söylenir.Çıktığı zamanlarda birçok kişinin ilgi odağı olmuştur. Halk arasında "şarkı söyleyen bardaklar" olarak anılırken Benjamin Franklin' in eşi enstrümanı "meleklerin sesi" olarak adlandırmıştır. Mozart gibi birçok sanatçı bu enstrüman için besteler yazmıştır.

İlk başlarda huzur verici ve iyileştirici etkiye sahip olduğu düşünülen bu enstrüman sonradan dinleyenlerin büyük bir kısmı tarafından çeşitli şikayetler almıştır. Uzun süre dinlenmesi sonucunda baş ağrısı, halüsinasyonlar, bilinçaltını kontrol edememe ve bayılma gibi durumların ortaya çıktığı söyleniyor. Eğer bilinçaltınız zayıfsa ve müzik aletini uzun süre dinlediyseniz hipnoz etkisine de maruz kalabilirsiniz. Franz Mesmer isimli alman bir doktor da hastalarını hipnoz etmek için cam armonikayı kullanmıştır. Bu hipnoz tekniğine İngilizce'de büyülenmek anlamına gelen 'mesmerised' kelimesinden ilham alınarak

'mesmerism' denmektedir.


Tahmin edileceği gibi bu kadar çok şikayet alması ve yapımında ki tehlikeler nedeni ile bir süre sonra yasaklanmış ve bazıları tarafından lanetli enstrüman olarak da hatırlanmıştır. Ben ise müziği canlandıran bir enstrüman olduğunu düşünüyorum.


Etkilerinin Nedeni


İnsan beyni 4.000 hertz altındaki sesleri algılayamaz, enstrümanın çıkardığı tonlar 1.000 ile 4.000 hertz arasında olduğundan dolayı da duyma problemleri oluşmaktadır. Ayrıca 20-20.000 Hertz aralığındaki titreşimler sağlıklı değildir. Bu frekans aralığının bilinçaltını etkilediği de kanıtlanmıştır. Yine de yasaklanmasının nedeni olan etkilerin, kayıttan dinlenildiği zaman kendini göstermesi pek mümkün değildir. Çok uzun süre kayıttan dinlenilirse baş ağrısı yapma ihtimali vardır.

Şimdilerde oda müziğine daha uygun olan cam armonika sesinin çok çıkmaması nedeni ile pek tercih edilmiyor. Ayrıca etkileri konusunda abartıldığını düşünüyorum ve kesinlikle dinlemenizi tavsiye ederim.

103 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.