İNSANLIĞIN SAKLI TARİHİNİN SİMGESİ: GÖBEKLİTEPEEn eski yapıtın Mısır piramitleri olduğunu düşünen birisi olarak bu bilgiyi öğrendikten sonra ülkemizin bilinmeyen tarihini öğrenmeye karar verdim ve bu düşünceye sürükleyen en eski tapınağın hikayesini hep beraber bilmeliyiz diye düşündüm o zaman hemen iş başına ve gömülü tarihi gün yüzüne çıkarmaya.


ŞANLIURFA’DAKİ SIR


Göbeklitepe, geçmiş tarihin tüm gizemli gerçeklerini bir bir ortada tutan bir yapıt, mabed, tapınak… Göbeklitepe, bir yandan insanlık tarihi hakkında yapılan tüm araştırmaların ve bilinen gerçeklerin tekrar sorgulanmasını sağlarken diğer yandan ise yerleşik tarih anlayışını ve dinler tarihinin tekrar yazılması gerektiğini ortaya koyuyor. İşte, inşa edildikten yaklaşık 1000 yıl sonra insanlar tarafından üstleri örtülerek kapatılan tapınakların sır dolu hikayesi... Bu hikayeyi merak edip araştırdıktan sonra gitmek istediğim rotalardan biri de Urfa oldu. Bakalım bu hikayede neler varmış ülkemizde barınan yapıda...


Alman arkeolog Klaus Schmidt'in öncülüğünde başlanan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılan Göbeklitepe’nin Mısır piramitlerinden 7.500 yıl önce inşa edildiği düşünülüyor. Tüm çalışmalarda büyük emeği olan Alman arkeologla beraber gün yüzüne çıkarılmış Göbeklitepe. Yerleşik hayata dair simgelere ve buğdayın ilk izlerine rastlanan kalıntılar üzerindeki diğer işaretler ise o dönem hakkında önemli bilgileri ortaya koyuyor. Kazılar sırasında tespit edilen simgeler, çizimler, taşlar, heykeller ve üç boyutlu oymalar, dünyaca ünlü birçok arkeoloğun dikkatini çekmeyi başarıyor. Çok uzun yıllar süren kazı çalışmalarında yaşanan her gelişme ve bulunan her yeni sembol hem dünya arkeoloji dünyasında hem de bilim dergilerinde oldukça büyük yankı uyandırıyor.


Göbeklitepe nerede?


Arabamıza atlayıp yönümüzü Urfa’ya çeviriyoruz. Dinler tarihini etkileyen ve bilinen ilk ibadet merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe’ye, Örencik Köyü yakınlarında rastlıyoruz.


Göbeklitepe’nin Gizemi Nedir?


Üst üste dizilmiş taşlardan ve dev sütunlardan oluşan Göbeklitepe, dini amaçlı yapılmış toplam 20 adet “T” biçimindeki sütundan oluşuyor. Boyları 3-6 metre arasında değişen bu sütunların üzerinde insan ve hayvan figürleri bulunuyor. Bu yapılar dünyanın farklı bölgelerinde de bulunuyor aslında, Avrupa ve Amerika kıtalarında da insanlar benzer tapınaklara yer vermişler.


Tarihin bilinen en eski tapınaklarından biri olan Göbeklitepe, avcı-toplayıcı toplumların yaşamlarının ne kadar eski tarihlere dayandığını ispatlar nitelikte. Ancak, o dönemde el arabası ve diğer inşaat malzemelerinin olmadığı düşünüldüğünde bu kadar büyük bir yapının inşa edilme süreci ise hala gizemini koruyor. Ortaya çıkarılan taş sütunların üzerlerinde hayvan figürlerinin bulunması, tapınağın yapımı sırasında hayvanların gücünden yararlanıldığı varsayılıyor.

Ünlü arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt, Göbeklitepe'deki günlük yaşam hakkında şu bilgileri vermiş: "Göbeklitepe'deki kazılarda elde ettiğimiz bulgularla, dünyanın bilinen en eski tapınma merkezlerinden birinin bu bölgede olduğunu ortaya çıkarmıştık. Ancak, son kazı çalışmalarıyla tapınma merkezinin dünyanın en büyük tapınma merkezi olduğunu tespit ettik. Yaptığımız araştırmalarda, Cilalı Taş Devrinde yaşamış insanların; yabani sığır, akrep, tilki, yılan, aslan, yaban eşeği, yaban ördeği ve yabani bitki kabartmalarını incelediğimizde hayvanlarını evcilleştiremedikleri sonucuna ulaştık. Ayrıca, dikili taşların (Stel) üzerindeki resimler ve kabartmalar o dönemde yaşamış olan insanların sanatları hakkında bizlere fikir veriyor. Buradaki tapınak, dünyanın bilinen en büyük tapınağı olma özelliğini taşıyor."


Ayrıca Göbeklitepe’nin zeminin sıvıya dayanıklı bir şekilde yapıldığı görülmüş. Düşünceye göre yılın belirli günlerinde yapılan ibadetlerde ya da törenlerde kan, sıvı veya su gibi şeylerin eşliğinde gerçekleştirildiği savunuluyor.


Göbeklitepe elbette bu kadarla sınırlı değil daha çok araştırmayı hak eden onca yılın hediyesi. Ve tarihe meraklı tüm yoldaşlar geçmişi merak edip araştırın, öğrenerek yaşayın. Bilim ve ilim ışığınız hiç sönmesin. Sağlıcakla…

150 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.