GÜLÜMSEYİN ÇEKİYORUM

"Eğer hikayeyi sözcüklerle anlatabilseydim, yanımda sürekli bir fotoğraf makinesi taşımaya ihtiyaç duymazdım."

– Levis Hine


Bu bloğumda uzun süredir faaliyete geçirmek istediğim bir ilgi alanımdan bahsetmek istiyorum. Henüz bir faaliyete geçmemiş olsam da, fotoğrafçılığa ilgim yaklaşık 5-6 sene önce lise yıllarımda başladı diyebilirim. O zamanlar her sene fotoğrafçılık kulüplerine katılıyordum. Bu alanda pek bir şey yaptığımız söylenemezdi. İlk fotoğraf makinesiyle tanışmam, o senelerde aldığımız kompakt bir makine ile gerçekleşmişti. Daha sonra üniversite döneminde, bildiğiniz üzere reklamcılık üzerine yoğunlaştım. Reklam afişleri vs. bu tarz çalışmalar yaptım. Ama daha çok dijitale kaymak istediğimi söyleyebilirim çünkü o dönemler ilgimi çekecek bir şeyler arıyordum. Bende, fotoğrafçılığı karakteristik özelliğime yakın bulmaya başladım.


Sonuç olarak fotoğraf bir sanattır ve çektiğiniz fotoğraflar sizi yansıtır. Birde ilgi alanlarıyla alakalıdır. Kimileri daha sakin bir iş isterken, kimileri hareketi işleri tercih eder. Bende, "Daha çok bir reklam filmi çekmek ya da kamera arkası ekibinde olmak beni daha çok heyecanlandırabilirdi" dedim. Hatta youtuber olmayı bile hayal ettim diyebilirim. Ve başlangıç aşamasında neler yapabileceğim konusunda biraz araştırma yaptım. Eğer sizde benim gibi daha renkli bir işte çalışmak istiyorsanız okumaya devam edin.Öncelikle fotoğrafçılığın tarihini bilmemiz gerekir diye düşünüyorum. Kısacası ufak bir tarihçesine göz atalım. Bir güvercin yuvasının görüntüsüyle fotoğrafçılığın başladığını biliyoruz - Dünyada bilinen ilk fotoğraf emekli bir subay olan Joseph Nicephore Niepce tarafından bir yaz günü 1827 tarihinde çekilmiştir- Bu tarihten günümüze kadar birçok evrelerden geçerek dijitalleşen fotoğrafçılık, günümüzün favori mesleklerinden bir tanesi konumundadır. Sokak, belgesel, düğün, yemek, portre, ürün, gezi, mimari, stüdyo, moda ve son zamanlarda çokça karşılaştığımız doğum fotoğrafçılığı olmak üzere çeşitlerini sıralayabiliriz.


Sonrasında tabiî ki bir makineye ihtiyacımız olacak. Ancak ilk defa fotoğraf makinesi kullanacaksanız kendinize soracağınız bazı sorular, aradığınız makineyi kolaylıkla bulmanıza yardımcı olacaktır. Bunlardan biri fotoğraf mı yoksa video mu çekeceğim konusu. Bir diğer soru ise bu işi hobi olarak mı yoksa uzun soluklu bir iş olarak mı gördüğünüz olacaktır. Bu sorulardan sonra makine araştırmasına geçebiliriz.


Öncelikle Üç tür fotoğraf makinesi bulunur. Bunlar tabii ki bütçenize göre değişiklik gösterir. Eğer daha çok gittiğiniz yerleri çekebileceğiniz, taşınabilir bir makine istiyorsanız kompakt makineler işinizi görebilir. Sıklıkla kullanılan bir makine türüdür. Genel itibariyle dahili flash, yarı ayarlanabilir özellikler (enstantane, diyafram...), led ekran ve video çekimi gibi daha birçok özelliği vardır. Harici objektif ekleme ve değişimi söz konusu değildir. Hızlı, pratik ve otomatik çekim modları gibi özelliklerinin olması da bu konuda tercih edilmesine sebep olmaktadır. Anlık gerçekleşen olaylarda, küçük boyutta olması sebebiyle daha hızlı müdahele ve fotoğraflama avantajı bulunmaktadır.


Bir diğeri, pek çok fotoğraf severin ve bu işle profesyonel olarak da ilgilenmek isteyenlerin tercihi olan DSLR fotoğraf makinelerinin adı, Digital Single Lens Reflex sözcüklerinden gelmektedir. Bildiğiniz üzere 2008 yılında yani 10 yıl önce yeni bir DSLR devrimi başladı. Canon 5D Mark 2 çıktı. Neden bir devrim diyorum buna? Çünkü fotoğraf makinesiyle sinematografik video çekilebilmeye başlandı. Bu fotoğraf makinelerinin en önemli özellikleri, lenslerinin değişebilir olmasıdır. Bu da size duruma, alana ve olaya göre lens değişikliği yapabilme olanağı tanır ve DSLR makineler ayrıca tüm ayarları sizin yapabilmenize olanak sağlar. Örneğin; son zamanlarda Canon EOS 2000D gibi uygun fiyatlı makineler başlangıç aşaması için ilginizi çekebilir ve bu sayede hem muhteşem fotoğraflar hem de sinematografik filmler çekebilirsiniz.
Ve son olarak aynasız fotoğraf makineleri; ayna mekanizması ve pentaprizmanın olmadığı, LCD ekran veya dijital vizörden çekim yapabileceğiniz fotoğraf makinesi çeşitleri arasında yer almaktadır. DSLR kalitesinde çekim yapabilmek istiyor ancak sürekli yanınızda büyük cihazlar taşımak istemiyorsanız o zaman aynasız fotoğraf makineleri sizler için doğru seçim olacaktır. Kompakt ve hafif bir tasarıma sahip olan bu makinelerin lensleri de değiştirilebilir özelliktedir.

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.