HAYAL KURMAKHayal kurmak... Hayal kurmak çoğumuzun sürekli yaptığı bir eylem. Güzel bir üniversiteyi kazanmayı, üniversite bittiğinde güzel bir iş bulmayı, hayatımızı seveceğimiz iyi bir insan ile geçirmeyi ve daha bir sürü şeyi hayal ederiz. Bu hayallerimize bazen ulaşırız bazen de ulaşamayız. Ama gerçekleşse de gerçekleşmese de hayal kurmak bizi güçlendirir. Bir amacımızın olmasını sağlar.


Peki hayal kurmayı bırakırsak? Tamamen istediğimiz bir hayata sahip olduğumuzda hayal kurmayı bırakırsak... O zaman hayal kurmaya gerek olur mu? Ya da hayal kurmadığımızda bu bizi güçsüz, amaçsız bırakır mı?


Aslında hayal kurmayı bıraktığımızda bir süre hatta uzun bir süre ne eksikliğini yaşarız ne de bizi güçsüzleştirdiğini hissederiz. Güçsüzleşmenin ya da güçlü hissetmenin ne alakası var hayal kurmakla diyebilirsiniz. Ama farkında olmadan o hayale ulaşabilmek için kendimizi güçlendiririz, bir amaca ulaşabilmek için çabalamaya başlarız. İşte bu nedenle hayallerimiz olmadığında ya da hayal kurmayı bıraktığımızda bir süre sonra eksikliğini yaşamaya başlarız. Etkilerini hayatımızda görmeye başlarız.Hep hayal kurmayı seven bir insan oldum. Eskiden yazı yazmanın dışında hayallerimi içeren hikâyeler de yazardım ve bu beni hem motive eder hem de daha mutlu olmamı sağlardı. Pek fark etmiyordum o zamanlarda bunu ama uzun bir süredir hayal kurmadığımı fark ettiğimde hayal kurduğum zamanlarda ki kadar mutlu olmadığımı gördüm.

Eskiden beri kurduğum çoğu hayali gerçekleştirebildiğimde bir süre sonra eskisi kadar, hatta neredeyse hiç hayal kurmamaya başladım. Çünkü istediğim hayatın içinde olduğumu düşünüyordum. Ama eskisi kadar kendi kendimi mutlu edemediğimi de gördüm. Mesela hep üniversite için hayal kurardım ve bu kurduğum hayallerin çoğunu hatta daha da fazlasını üniversite hayatımda gerçekleştirdim. Şuan üniversitemin bitmesine bir seneden çok daha az kaldı ve çalışma hayatım için o kadar da hayalimin olmadığını fark ettim. Aslında bunun nedeni tam olarak istediğim şeyi bilmemem oldu. Ama düşündükçe fark ettim ki aslında istediğim şeyden, gerçekleşmesini istediğim hayallerden korktuğum için ne istediğimi bilmediğimi düşünmeye başlamışım. Hayal etmekten korktuğum şeyler şu anda bulunduğum koşullarda olamayacak olsa da olması çok zor olacak şeyler olduğu için ben onları zihnimin en derinliklerine yollayıp farkına varmamamı sağlamışım. Hala bir kısmını zihnimin derinliklerinde tutmaya devam etsem bile beynimde çoğu hayalim şekillenmeye başladı ve bu sayede bir sene sonrası için gerçekleşse de gerçekleşmese de istediğim hayaller oluşmaya başladı. Bu hayalleri oldurabilmek için de ne kadar çok çabalayabileceğimi ve en azından bir kısmının gerçekleşmesinde sadece benim kesin kararlar vermem gerektiğini artık biliyorum.Sonuç olarak hayal kurmayı asla bırakmayın. En olması mümkün olmayan hayalleri bile gerçekleştirebilecek kişi sizsiniz. Önce sizin bu hayallere inanmanız gerekiyor. Unutmayın siz ne kadar inanırsanız gerçekleştirebileceğinize hayallerinizi, o kadar çok yaklaşırsınız onlara. Her zaman daha fazlası için hayal kurun ve bu hayaller için hep çabalayın. Daha mutlu olun. Hayal kurmak sizi güçlendirir. Hayal kurmak ve onlara ulaşmak sizin kendinize daha çok güvenmenizi sağlar. İstediklerinizin gerçekleşmeyeceğinden korkup onları zihninizin derinliklerinde saklamayın. Gerçekleşmese bile en azından elinizden geleni yaptığınız için pişman olmazsınız.
69 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.