HAYALLERİMİZDİR BİZİ BİZ YAPAN


Her şey ufak tefek bir hayalle başlar. Hobilerimiz, seçeceğimiz mesleğimiz veya günlük yaşantımızda vakit geçirmekten zevk aldığımız her türlü şey tek bir hayalin kafamızda şekillenmesiyle başlar.


Mesela fotoğraf mı çekmek istiyorsun? "Hiç teknik bilgim yok ki, hem ben ne anlarım fotoğrafçılıktan" deme! Vazgeçme! Başla bir şekilde hayaline. Bir adım at, eminim ki gerisi gelecektir. Ha sana uygun değil miymiş? Bunun cevabını deneyerek öğren.

İçinde hiçbir kuşku kalmasın ki sonradan pişmanlık denen, kimsenin yaşamak istemeyeceği o duyguyu, durumu sen yaşama.Veyahut enstrüman çalmak istiyorsun ama bahaneler uyduruyorsun (çoğunluğun yaptığı gibi). "Bu yaştan sonra enstrüman nasıl öğrenilir ki, küçük yaşta olsam başlamak isterdim." deme. Bunu diyen kişi sayısı o kadar çok ki aslında. Hem de belli bir yaş kitlesi de yok; genci, yaşlısı, çocuğu her yaş grubunda bulunan bir düşünce yapısı bu.


Deneyimlemiş biri olarak söylüyorum, herhangi bir enstrümanı çalmanın belli bir yaş kriteri yoktur. Bu işi mesleki anlamda yapmayı düşünenler için durum farklılaşabilir ama sadece hobi anlamında düşünen biri için çalgı çalabilmenin yaşı yoktur.


Yeter ki istekli ol, ilgili ol.

Başladıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Toplumda çok büyük ön yargılar var ve vakit bunları yıkma vakti.


Meslek seçimi hayatımızdaki en önemli konulardan biridir mesela. Bu anlamda dış dünyadaki insanlarınkini değil de önce kendi iç dünyamızdaki fikirleri önemsemek gerekiyor.


"Ben kimim? Nelerden hoşlanırım? Nelerden hoşlanmam? Hayatımı hangi meşgaleyle devam ettirirsem mutlu olurum? Hayata dair ne gibi hedeflerim var? Veya var mı? Yoksa neden yok?" Önce bunların bir cevabını almalıyız kendimizden. Çünkü kendimizi tanımak demek hayattaki varoluş amacımızı anlamak demektir.


Bu soruların cevabını verdiğimiz taktirde bir amaç ediniriz kendimize ve bunu gerçekleştirebilmek için bir yola çıkarız. Yolun sonunu görmek zorunda değiliz çünkü belki de bulunduğumuz o yol bir yanılsamadır. Bu noktada ise geri adım atıp tekrar bir düşünürüz ve bu şekilde deneye deneye kendimize ait olan yolu buluruz zamanla.


Ne demiştim? Çekingen olma ve adım atmaktan korkma ama o adımı atmadan önce de enine boyuna düşün, tanı kendini. Çevreni elbette dinlemelisin ama bir hedef belirlemek için değil; bulunduğun yolda ilerlerken onların tecrübelerini dinlemek, onlardan destek almak, hatta olumlu ve olumsuz eleştiriler almak için dinlemelisin onları. Birileri sen seçim yaparken senin adına yakıştırmalar mı yapıyor? Tıka hemen kulaklarını. Senin iç dünyanı ne kadar bilebilir ki onlar? (bir çok yazıda da yer alır) "Seni kendinden iyi hiç kimse tanıyamaz bu yeryüzünde." Sadece tanıdıklarını sananlar vardır.


-Bu yüzden önce kendinle yüzleş ve hayatına kendin yön ver.-Hayallerimiz olmadan gerçek bir yaşantımız olmaz. Çünkü insanoğlu demek hayal etmek demektir. Hayal etmek de yaşantımıza yön vermek demektir.


Pişmanlık yaşamamak için vazgeçmemek, ulaşmak için de kararlı olmak gerekiyor. Bu yüzden isteklerimize değer vermeli ve onlara erişebilmek için her türlü fırsatı kollamalıyız.


Bence hayatta hiçbir engel yok bir isteğin, hayalin gerçekleşmesi için. Asıl engel her şeyden önce içimizde alevlenen olumsuz her türlü duygu ve düşüncedir. Unutmayın, bu yaşam size bahşedilmiş ve yaşayacak olan da sizsiniz. Bir yola çıktığında seni o yoldan döndürmek isteyecek birileri mutlaka olacaktır. Senin yapman gereken onlara kulak vermek değil, onları umursamadan yoluna devam etmektir. Yukarıda da dediğim gibi, bir hayal kur ve yola çık. Çıktığın yol senin yolun değilse değiştir yönünü çünkü er ya da geç bulacaksın doğru yolu.


Demem o ki; Hayaller kur, kendini tanı, hayatına kendin yön ver.


159 görüntüleme

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.