5 Harflik Anlam Yığını: HAYATHayat… Bir kelime hiç bu kadar büyük bir anlam ve boyut ifade etmemişti. Onlarca kitaba bedeldir tek başına. Dünyada yaşayan ya da bizlerle hayat bulan her şey yaşamın bir parçasıdır. Yeni bir kitaba veya filme başlayarak, sizin için değerli olan baba yadigarı bir saati kolunuzda takarak, büyük sıkıntılar yaşamış sevgilinize bir hediye ile sürpriz yaparak o ana, objeye, kişiye hayat vermiş olursunuz. Peki bu uçsuz bucaksız hayat denizindeki biz balıklar, denizimizin öneminin farkında mıyız? Gerçekten hayatımıza nasıl anlamlar yüklüyoruz? Bu güzel ve anlamlı denizi hak ediyor muyuz?


Hayatı bir oyun olarak düşünebilirsiniz. Ne kadar güzel oynarsanız o kadar puan

kazanırsınız. Mühim olan yaşamınızda gerçekleştirdiğiniz faaliyetlerin başkası tarafından takdir edilmesi değil, bu faaliyetleri kendinize yakıştırmanızdır. Hayatınızda gerçekleştirdiğiniz her şey, bıraktığınız her iz size bir anlam kazandırmalı, başkalarına ilham olmalı. Bu yolda bir amaçla ilerlediğiniz takdirde mutluluk da kapınızı çalacaktır. Ancak unutmamanız gereken bir nokta daha var. Hayat oyununuzun oyuncuları. Bu kişiler sizin aileniz, dostlarınız veya değer verdiğiniz kız/erkek arkadaşınız olabilir. Biz insanlar zaman zaman bencil davranarak yakın hissettiklerimizin düşüncelerini

önemsemeyebiliyoruz. Fakat hayat oyununuz sizinle birlikte olan bu çok değerli oyuncular olmadan hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Onları daima yanınızda tutun, kırmamaya özen gösterin, hayatın tadını onlarla çıkarın. Unutmayın hayat sadece bir kez oynayabileceğiniz bir oyundur. Yakınlarınız için de öyle. Kaybettikleriniz bir daha geri gelmeyeceklerdir.


Peki nasıl oluyor da hala insanlar her türlü kötülüğü yapmaktan çekinmiyorlar? Ortalama yetmiş yıl ömre sahipken neden bu dünyada ve diğer insanlarda güzel bir izlenim, iz bırakmak için çabalamıyoruz? Aslında bu soruları cevapları insan özünde gizlidir. Hiçbir insan kötü doğmaz. Ancak çeşitli faktörler aracılığıyla özüne kötülük tohumları ekilir ve bu tohumlar yabani otlar misali insanın özünde büyürler. Var olan iyilik fidanları da bu yabani otlar tarafından harap edilir. Birçok şeyin çözümü bulunduğu gibi zor olsa da bu yabani otları temizlemenin bir çözümü vardır. Bizler ne kadar insanların özüne iyilik tohumu ekersek yabani otların çabası o kadar boşa çıkacaktır. Uzun lafın kısası her insan düzelebilir. Hem kendi hayatımızı hem de başkalarının hayatını iyi yönde etkilemek bizim elimizde. Her insana çok güzel bir şekilde etki edin. Onlara kendinizden güzellikler katın. Daha önce iyilik tohumlarını hiç keşfetmemiş ve umudunu kaybetmek üzere olan insanların hayatına hayatınızdan güzellikler katın. Çünkü hava soğuyunca değil, yüreği soğuyunca başlarmış insanın kışı.

Bir de bu soruyu irdeleyelim. Hayatımızı nasıl anlamlı, değerli ve keyifli kılarız? Her insanın elbet içinde keşfetmemiş olsa dahi bir tutkusu vardır. Tutkularınızın peşinden koşun ve yakalamak için elinizden geleni ardınıza koymayın. Elbet hayalleriniz ve tutkularınız size çok uzak görünebilir. Bu uzun yolda önemli olan sonu görüp göremediğiniz değil, bu yolun tozunu attırabilmeniz ve tam gaz hedefe gitmekten çekinmemenizdir. Böylece hem hayatınızdan zevk alacaksınız hem de tutkularınıza tam anlamıyla ulaşamasanız bile o hazzı asla unutmayacaksınız.


Müzikler hayatınızda daima yer etsin. Onlar düşüncelerinizin, hislerinizin, ruhunuzun duyunuza yansımalarıdır. Sevdiklerinizle en sevdiğiniz müzikleri dinleyin, kimi zaman hayatın sesini kısın müziğin sesini açın. Kendi içinizi, hissiyatınızı keşfedin. Sevdiklerinizin ruhsal melodilerine kulak verin. En güzel müziklerle dolu olsun hayatınız.


Aşkı keşfedin, dolu dolu sevin. Hayat defterlerinizi, aynı kalp odasını paylaştıklarınızın izleriyle doldurun. Aşk nerede, ne zaman gelecek sorularınızı duyar gibiyim. En güzel şeyler hiç beklemediğinizde gerçekleşir. Hayatınızın değerini bilin ve en güzel şekilde yaşayın. Ona dair umutlarınızı asla kaybetmeyin.

"Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak. Unutma; aynı gökyüzü altında bir direniştir yaşamak." -Nazım Hikmet

99 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.