HAYAT KOLAYLAŞTIRAN EKLENTİLER


Öncelikle bilimin tarihçesi gibi bir konuyla giriş yapmayacağım, günümüz ve ileri teknolojiyi ele alacağız. Geçmiş yıllarda üretilen teknolojik cihazlar, bilimsel çalışmaların kayda değer kısımlarını elbette ele alacağım ancak bu yazımda günümüzün bilim ve teknolojisi olacak. İnsanoğlu yüzyıllardır insan yaşamını uzatmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürmek için sürekli çalışmakta. Şahsım adına bugüne kadar en yararlı olduğunu düşündüğüm gelişme protez uzuvlar. İnsanoğlunun doğumu sırasında, genetik olarak bir bozukluk sonucu veya bir kaza sonucunda herhangi bir vücut uzvunu kaybetmesi durumunda kullanılan protezler günümüze kadar büyük bir gelişme sağlamıştır.
Kullanım Alanları


Protezler kullanım alanlarına göre farklı adlandırmalara sahiptir. Çene ve yüz protezleri, diş protezleri, kol, el, bacak protezleri, kulak protezleri, saç protezleri, göz protezleri gibi.

Sağlık alanında ve kişisel bakımda, kişide herhangi bir eksiklik bulunmamasına rağmen, en çok tercih edilen protezlerden biri olan diş protezleri günümüzde çok rağbet görmekte. Bu protezlerin çoğunlukla vücudumuzun görünüm bütünlüğünü tamamlamak için kullanılsa da birçok mühendis tarafından 'yapay zeka' ya sahip olan protezler üzerinde çalışılıyor. Ülkemizden bir örnek verecek olursam 2018 yılının Aralık ayında iki Türk bilgisayar mühendisi tarafından geliştirilen yapay zekaya sahip protez bir kol üretildi. Semih Çelik ve Erdem Tatlı' nın başarıyla ürettiği bu protez kol, yapay zeka sayesinde öğreniyor ve öğrendiği hareketleri hafızasına kaydediyor.Bu protezin ismi ' Airbone Robotik ' olarak adlandırıldı. Yazılımsal ve mekanik olarak tamamen kendilerine ait olduğunu söyleyen Çelik ve Tatlı şu an bu çalışmanın sadece bir prototip olduğunu belirtti. Çelik ''Akıllı protezin içinde iki adet öğrenen sistem bulunuyor. Hareketleri algılayan 8 sensör bulunuyor. Sensörler sinirden geçen elektrik akımı ve kasın aktivitesini algılıyor. Kullanıcının elini kullanırken yaptığı hareketlerin verisini kaydediyoruz. Yapay zeka sistemi bu verileri öğreniyor. Ardından kullanım sırasında daha önce öğrendiği bu bilgilere göre o an hangi komutu uygulamak istediğini bularak karar veriyor''diye ekledi .Bu prototipin denemesi paralimpik milli yüzücü Muhammed Ali Aydın tarafından test edildi. Muhammed Ali Aydın, kolum varmış gibi hissediyorum diye belirtmişti.->Bu sefer de ülkemiz dışına çıkıp daha gelişmiş olan protezlere göz atalım. Dünyada ülkemize nispeten daha çok imkan ve destek olduğu için çalışmalar hem daha kaliteli hem de daha teknolojik olmakta. Bunların arasından en ilgi çekici olarak bulduğum 'Zihin Yoluyla Kontrol Edilen Kol Protezi' isimli çalışma Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı ve Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı'nın ortak girişimidir. Şu anda Florida'da Johnny Matheny tarafından test aşamasında kullanılmakta.->Şimdi de bir nöroprotez örneğim var. Bu nöroprotez, DEKA Üniversitesi ve Utah Üniversitesi tarafından, ampute hastalara dokunma hissini yeniden yaşatmak için geliştirilmektedir. Bu protez direkt olarak hastanın sinir sistemiyle de kontrol edilebilmektedir. Kolunu 14 yıl önce kaybeden Keven Walgamott, şu anda ona dokunmasına, tokalaşmasına ve nesneleri hissetmesine izin veren bir protez kolu test etmektedir.


->Son olarak 'Yüksek Teknolojili Protez Bacak' CYBERnetic Lower-Limb Bilişsel Ortho-protez veya kısaca CYBERLEGS, Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Şubat 2012'de başlatılan proje, Scuola Superiore Sant’Anna BioRobotics Enstitüsü'nden Nicola Vitiello tarafından yönetiliyor. Vitiello, sistemin kontrol edilmesi için kusursuz zihin ve prostetik iletişime ulaşmanın bir yolunu geliştirme üzerinde çalışıyor.-> Bütün bu gelişmelere ve çalışmalara bakılacak olursa bu dönemde yaşayan insanoğlunun ne kadar da şanslı olduğunu görüyoruz. Herhangi bir uzuv kaybında teknolojinin bizim yardımımıza koştuğunu , hayatımızı sürekli kolaylaştırmaya çalıştığını görüyoruz.


Teknoloji, insan hayatı için eline geçen en büyük fırsattır. Teknolojiyi yakala!

64 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.