İKİLEMİMİZ: OKUMAK MI İZLEMEK Mİ?

En son güncellendiği tarih: 24 Tem 2019

Kitap Okumaktan Dizi/Film İzlemeye


Çoğu insan karşımıza kitap okumamak için binbir çeşit bahaneyle gelir. Bunların arasında en yaygın ve aynı zamanda en geçersiz olanı şüphesiz ki "kendime uygun türü bulamadım, çabuk sıkılıyorum"dur. Bu kabul edilemez bir yalan olmakla beraber son derece gülünç bir bahanedir. Sık duyduğumuz bir diğer bahanemiz ise yeterli zaman olmamasıdır. Günümüz şartlarını düşündüğümüzde tamamen haksız olduklarını öne süremem ancak saatlerce sosyal medyada zaman harcayan insanlar bu bahaneyle karşıma çıktığı zaman verebildiğim tek tepki dudak büzmek oluyor.Okumak Mı İzlemek Mi?


Okumak fedakarlık isteyen bir iştir; maddi ve zamansal açıdan. Ancak bir kitabın verdiği zevki izlemeyle asla ve asla alamayacağınız konusunda sizi temin ederim. Kitap okurken karakterlerin dış görünüşleri, olayların geçtiği ortam büyük ölçüde sizin hayal gücünüze bağlıdır, böylece kitap okumak bir yandan da ufkunuzu genişletmenizi sağlar. Ancak izlerken sadece gördüğünüzü alırsınız, düşünme ve karakter bulma işini sizin yerinize başkaları yapmıştır, bu durumun bizleri tembelleştirdiği kanaatindeyim. İzlemek ve okumayı karşılaştırdığımızda izlemenin tek artısının zaman kazanmak olduğunu açıkça söyleyebiliriz. Benim bu soruya cevabım okumak oluyor.Ünlü Eserleri İlk Önce Okumalı Mıyız Yoksa İzlemeli Miyiz?


Yukarıda da belirttiğim gibi dizi/film izlerken düşünme işi bizim yerimize yapılmıştır, bir romanı okumadan önce izlemeyi tercih ettiğimizde iki ana sebep okumamızı zorlaştırır.

Çok sevdiğiniz bir diziyi izlerken sizden daha önce izlemiş birinden spoiler yediğinizde yaşadığınız kızgınlığı hatırlayın, o sonuca nasıl ulaşıldığını bilmiyorsunuz ama olan her gizemli olayın perde arkasını biliyorsunuz, artık izlediğinizden zevk almamaya başlarsınız. Okumadan önce izlemeyi buna benzetebiliriz çünkü bir romanı sinemaya olduğu gibi uyarlayamazsınız, görselde verilen mesaj gibi.


Bu durumun ikinci sebebi ise karakterleri bağımsız olarak hayal etme şansımızın elimizden alınmasıdır. Romandaki karakterler isteğiniz dışında dizi/filmdeki oyuncular olarak beyninizde canlanacak. Çalıkuşu'ndan bir örnek verecek olursak kitapta Kâmran sarışın kıvırcık saçlı ve beyaz ciltli bir çocuk olmasına rağmen dizide bu karakteri canlandıran Burak Özçivit tam tersiydi. Ben diziyi izlemesem bile reklamlardan oluşan aşinalık yüzünden kitabı okurken Kâmran'ı asla sarışın olarak hayal edememiştim. Bu soruya da şüphesiz okumak diyorum.


Özetleyecek olursak, bu yazı dizi ve film izleme karşıtı bir yazı değil, aksine kesinlikle günlük düzenimizin bir parçası olması gerektiğine inanan biriyim tıpkı kitap okumanın olması gerektiği gibi. Dizi veya film izlemenin, kitap okumanın önüne geçmesine ve insanların edebiyat eserlerini okumadan -sırf izlediği için- okumuş gibi davranmalarına karşıyım.

113 görüntüleme

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.