KAHVE KOKULU EFSANELER

Gel gelelim hepimizin müptelası olduğu içmeden duramadığı, masalarımızı süsleyen kahveyle ilgili efsanelere...

Aslında birden çok efsane bulunmakta. Hepsi birbirinden ilgi çekici; kulaktan kulağa aktarılmış, dilden dile evden eve dolanmış hikayeler...

İlk olarak Kaldi efsanesiyle söze başlamak istiyorum


KİMMİŞ BU KALDİ?Bir çoban olan Kaldi bir gün keçilerini otlatmak üzeri yola koyulur. Keçilerini otlatırken birden keçilerin bir şeyler yediğini fark eder, ne olduğunu anlamaya çalışırken keçilerin garip haraketleri Kaldi'nin dikkatini çeker. Keçilerin bir ağaçtan meyve yediklerini anlaması uzun sürmez. Bu ağacın meyvesini yiyen keçilerin daha neşeli, zıpır zıpır olduklarını ve geceleri uyumak istemediklerini görür. Bunun üzerine meyveleri toplayıp bir sufi dervişin kapısını çalar.


Sufi derviş Kaldi'yi dinledikten sonra ilk başta bu fikri onaylamaz ve kahve çekirdeklerini ateşe atar, bunun üzerine etrafta hepimizin çok sevdiği o muazzam koku yayılmaya başlar. Çekirdeklerin kavrulduğunu gören Kaldi ve derviş bundan ilham alarak bir içecek hazırlamaya karar verirler.


Kavrulmuş çekirdekleri öğüterek özlerini bırakmaları için suda kaynatırlar. Bizim bildiğimiz kahvenin doğma hikayesi bir takım rivayetlere göre bu şekildedir. Sufi kahvenin onu uzun geceler ayık tuttuğunu fark eder ve diğer dervişlere de kahve içmelerini önerir. Çok geçmeden kahve kulaktan kulağa ve elden ele dolanır; önce Yemen ve Arabistan'a ardından tüm dünyaya yayılarak her ülkenin kendi kahve kültürünü oluşturmasına neden olur.


Tabiki kahve efsaneleri bu kadarla kalmıyor, birbirinden farklı efsaneleri de sizlerle paylaşmak isterim.


Bir diğer rivayete göre Süleyman Peygamber çıktığı bir yolculuk sırasında uğradığı bir şehirde herkesin hasta olduğunu görür buna çok üzülür. Cebrail Meleği Süleyman Peygambere kahve çekirdeğini kavurmasını söyler. Çekirdeği kavuran Süleyman peygamber hastalara bu içeceği içirir ve şifa bulmalarını sağlar.


Kimisine göre de kahveyi ilk içen insan Şeyh Şazeli'dir.

Habeşistanlı olan Şeyh Şazeli'nin geceleri daha fazla ibadet edebilmek için kahve içtiği de konuşulur. Bence hepimiz bir fincan kahveyi ve kırk yıl hatrı hak ettik...
43 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.