KARAKALEME NASIL BAŞLANIR?


Ariadna ,Ressam: Lisa Downey


Karşılaştığım çoğu insan az biraz resme meraklı ve neler yapabileceğini görmek istiyor. Fakat anlaşılan çok azı nereden ve nasıl başlanacağını konusunda bilgi sahibi. Öyleyse bu yazıda istekli fakat ne yapacağını bilmeyen insanlara yol göstermeye çalışalım.

Karakalem, bütün resim teknikleri arasında en rahat öğrenilen ve en ucuza mal olan tekniktir. Kısaca bir kalem ve kağıt bile işinizi görecektir, fakat biz daha detaylı ele alacağız. Öncelikle gerekli araçlara bir göz atalım.


Gereken araçlar


1: Kömür çubukları, 2: Dereceli kalemler, 3: Tebeşir ve füzen kalem, 4: Beyaz füzenler, 5: Kaynaştırma kalemleri, 6: Kalemtıraş ve falçata, 7: Normal ve hamur silgi,

İlk aşamada yeni başlayanlar için bir kaç dereceli kalem ve az dokulu kağıt tavsiye ederim. Henüz her şeyi almanıza gerek yoktur fakat isterseniz birazdan bahsettiğim diğer araçları da erkenden alabilirsiniz. Dereceli kalemlerimiz 6H (H: Hard, açık renkli ve sert) ile 9B (B: Black, koyu renkli ve yumuşak) arasındadır, H den B ye gidildikçe renk koyulaşır. Bu nedenle taslakları H ile yapıp, B kalemlerle koyulaştırmaya başlarız. Şimdilik 2H, HB, 2B, 4B ve 7B yeterli olacaktır. Kağıtlar ise gramaja göre sınıflandırılır, daha ağır kağıt kalın ve dokuludur. Dokulu kağıtlar pürüzlü, daha ince kağıtlar yumuşak bir etki yaratır. Yeni başlayanlar için 100g ve altı kağıtlar tavsiye ederim.


Yaptığım bu resimde kömür ve 4B kalemi fırça ile dağıttım, hamur silgi ile birkaç ayrıntı koydum.

Şimdi diğer araçlara geçelim, kömür ve füzen kullanılması pratik isteyen fakat hızlı ve güzel sonuçlar veren en koyu araçlarımızdır. Kağıdın kendisinden, parşömenden ve kil tabletlerden bile daha eskidir; mağara döneminden gelen bir yöntem bile diyebiliriz. Hızlı dağıldığı için bir sabitleştirici (Fiksatif) ile sabitleyebilirsiniz. Normal silginin yanında hamur silgi de çok kullanılır, istediğiniz şekli verebildiğiniz için hem detaylarda hem aydınlık alanlarda kullanabilirsiniz. Gölgeleri karıştırmak içinse yumuşak fırçalar, peçete ya da kaynaştırma kalemi ( çoğunlukla kağıttan yapılır, evde kolayca yapabilirsiniz) ile dağıtabilirsiniz. Aydınlık ayrıntılar için beyaz füzen ya da beyaz pilot/ jel kalem kullanabilirsiniz.
Çizgi ve desen çalışmaları

Çizmeye Nasıl Başlanır?


İlk olarak çizgi alıştırmaları ve obje çizimleri yapmanızı öneririm. Çevrenizdeki her şeyin geometrik şekillerden oluştuğunu anlamaya çalışın. Nesneleri ne kadar iyi anlarsanız o kadar iyi yansıtırsınız. Eliniz kalemlere ve tekniğe alışana kadar basit, anlaması kolay objeleri resmedin; su şişeniz, bir bardak, bir çanta veya bir sandalye gibi. Alıştıktan sonra daha karmaşık resimlere geçebilirsiniz.Model Çıkartma


Ressam: Cuong Nguyen

Eğer bir fotoğrafla çalışacaksanız fotoğrafın yüksek çözünürlüklü ve anlaşılır olmasına dikkat edin. Resmi kağıda geçirirken kullanabileceğiniz bir kaç teknik vardır; aydınlık bir ekranın üzerinden çizme,projeksiyon ile yansıtma, kopya kağıdı (karbon kağıt) üzerine koyup kopyalama gibi. Bakarak çizme de zor gelebileceği için ben size başka bir teknik tavsiye edeceğim, karelere bölerek oranlama. Bu teknikte hem fotoğrafı hem kağıdınızı eş karelere bölün ve hangi alanın hangi karede olması gerektiğine bakarak fotoğrafı kağıda geçirin. Oranları doğru tutturma açısından bu yöntem çok kullanışlıdır.Resmi Gölgeleme ve İşleme


Taslağınız bittikten sonra gölgeleme ve detaylandırmaya geçebilirsiniz. Ben hep özelden genele denilen, örneğin önce gözden başlayıp yavaş yavaş açılarak yüzün tamamlandığı, sonra diğer ögelere geçilen tekniği kullanırım; nereden başladığınız size kalmış. Fotoğrafınız renkliyse beyaz siyah olarak da kaydedip zaman zaman o şekilde de bakarsanız tonları daha rahat anlarsınız. Gölgeleme için yine bir kaç teknik vardır. Koyu alandan açık alana doğru baskıyı azaltarak çapraz çizgiler çizip bunları kuru bir fırça, peçete ya da kaynaştırma kalemi ile dağıtabilirsiniz. Üç tekniği de kullanıp en çok hangisinde rahat ettiğini bulabilirsiniz, ya da beni gibi gerekli durumla üçüyle birden çalışabilirsiniz.


Daha da uzatmamak için çok derinlemesine anlatamıyorum ama internette bunlarla ilgili tonla video bulabilirsiniz. Masa başında ne kadar kaldığınıza göre gelişeceksiniz, yine de tıkanmış gibi hissettiğinizde bir mola vermeniz çok önemli. Dönüp tekrar baktığınızda her şey daha farklı görünebilir.
35 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.