Kardashev Ölçeği


Teoride Güneş'in tüm enerjisini kullanmamızı sağlayacak Dyson küresi

Bu yazıya başlarken öncelikle bir önceki yazımda bahsettiğim fikre dönelim, başka gezegenleri de “Dünyamız” yapmaya. Bu fikri şöyle özetleyebiliriz:


İnsan nüfusu Dünya için fazla gelmeye, kaynaklar hızla tükenmeye başladı. Ya nüfusun artmasını durdurmamız (ki bu insanların çoğuna acımasızca gelecektir) ya da yaşayabileceğimiz alanı arttırmamız gerekiyor. Ve yaşayabileceğimiz alanı arttırmak da yeni dünya arayışları demek oluyor. Başka gezegenleri Dünyalaştırmak (terraforme etmek) buradan geliyor.


Tabii ki insanlardan bu fikre karşı çıkanlar da var. Dünya’yı mahvettiğimiz gibi diğer gezegenleri de mahvedeceğimizi düşünüyorlar. Bunu ben de düşünürüm bazen. Dünyadaki ekosisteme zarar verdik, çoğu hayvan türünün yok olmasına neden olduk, küresel ısınmayı başlattık. Ve şimdi sıra diğer gezegenlerde mi? Bu düşünce çok hoşuma gitmiyor, neyse ki beni de bu karamsarlıktan kurtaracak bir şey fark ettim.


Sovyetler Birliği astronomu Nikolai Kardashev’in bir medeniyetin gelişmişlik seviyesini ölçmek için yarattığı Kardashev ölçeği. Bu ölçeği kısaca açıklarsak: Tip-1, Tip-2 ve Tip-3 olmak üzere üç farklı medeniyet seviyesi var. Tip-1 medeniyetler, gezegenlerine yıldızlarının (bizim için Güneş) verdiği miktardaki enerjiyi kullanan medeniyetlerdir. Bu da gezegenin etrafını güneş panelleriyle kaplamamız ve güneşten gelen tüm enerjiyi bu şekilde almamız ile gerçekleşir (bunun için Dyson küresi gibi teoriler vardır). Tip-2 medeniyetler ise artık kendi yıldızlarına ve yıldızlarının etrafında dönen tüm gezegenlere (bizim için Güneş Sistemi) hükmetmeyi başarmıştır.


Nikolai Kardashev

Yıldızlarının sadece kendi gezegenlerine gelen enerjisi ile yetinmeyip direk yıldızın enerjisini kullanırlar. Güneş’i dev bir reaktör olarak kullanmak gibi. Tip-3 medeniyetler de artık tüm galaksiye hükmedebilen medeniyetlerdir. Japon fizikçi Michio Kaku'ya göre, bu düzeye erişmemiz en az 100.000 ile 1 milyon yıl kadar sürecek. Peki biz bu ölçekte neredeyiz? Carl Sagan Kardashev ölçeğini matematiksel bir formüle dönüştürdü ve buna göre biz henüz Tip 0.725 seviyesindeyiz. Detaylara fazla girmeyelim fakat bu formül logaritmiktir, dolayısıyla ufak değişiklikler büyük sıçramalar sağlayabilir. 1970’de Tip 0.7 olmamız buna örnektir. Michio Kaku 100 – 200 yıl içerisinde Tip-1 medeniyete ulaşacağımızı öngörmektedir.


Az önceki konuya gelirsek; yukarıda bahsettiğim gibi, ilerlememiz için kendi gezegenimizden çıkmamız şart! Eğer dünyada kalırsak gelişemeyeceğiz, baş döndürücü uzayın içinde, küçük bir gezegendeki küçük bir ırk olarak kalmaya devam edeceğiz. Şu anda medeniyetimiz Tip-1’e bile ulaşamamış, oldukça ilkel bir medeniyet (Her ne kadar şu anda gelişmiş olduğumuzu düşünsek de, Kardashev ölçeğine bakınca ne kadar geride olduğumuzu fark ediyoruz). Belki de Dünya’ya verdiğimiz bu zarar, henüz bu kadar ilkel olmamızdan dolayıdır.

27 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.