Kardeşini Doğurmak

En son güncellendiği tarih: Şub 27

Son yıllarda artık neredeyse her gün yeni bir kötü haberi okuyarak uyanıyoruz. Üstüne konuşulması gereken, dikkat çekilmesi gereken birçok konu var fakat bugün Büşra Sanay’ın ensestten bahsettiği "Kardeşini Doğurmak (Türkiye’de ensest gerçeği)" kitabından bahsetmek istiyorum.

Yazar, kitabından ve ensest gerçeğinden bahsettiği bir TEDx konuşmasında "Aynı dönemlerde doğmuş, aynı dönemlerde çocuk olmuş ve okula gitmiştik. Yaşlarımız yakındı ama yaşantılarımız bambaşkaydı. Ben, sokakta ip atlar, koşup oynar, derslerimle ilgilenirken, o bambaşka bir hayatın mücadelesini veriyordu." cümlesi bana videoda en çok dokunan söz olmuştu, kendimi mağdurların yerine koymuştum. Empatisini kurmak bile bu kadar acıyken birebir yaşamanın travmasını tahmin dahi edemezdim. Büşra Sanay da aynı şeyi düşünerek bir nebze de olsa mağdurların sesi olmaya çalışmış, başkaları da mağdur olmasın, bilinçlensin diye olsa gerek enseste dikkat çektiği bu kitabı yazmış. Kitap boyunca doktorlar, avukatlar, psikologlar, öğretmenler ve mağdurlarla ya da aileleriyle yapılan röportajlar aktarılmış.


Ensest, yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın birçok yerinde sık sık görülen bir durum. Örnekler çok fazla. Kimi babası tarafından, kimi dedesi tarafından, kimi kuzeni tarafından mağdur edilmiş.


İnsan, bu hayatta babasına bile güvenemeyecekse başka kime güvenebilir ki? Hatta bir mahkemede sanık baba şöyle demiş: "Hakim bey, bahçenize diktiğiniz ağacın ilk meyvesini başkasına verebilir misiniz?" İnanabiliyor musunuz?


Tüm bunlara rağmen eşlerine kondurmayan, çocuğunu suçlayan anneler var ya da eşini haksız bulsa bile herhangi bir geliri, çıkar yolu olmadığı için "Yuvamızı, ailemizi mi dağıtacaksın?" diyerek çocuğunu suçlu hissettiren anneler de var.


Kırsal kesime göre gelişmiş yerlerde yaşayan ailelerin çocukları daha az mağdur ediliyor çünkü çocuğun okuyup araştırma imkanı var, bilinçlenme imkanı daha fazla.


İstismarcıların eğitimli ya da eğitimsiz diye kesin bir ayrımını yapamıyoruz. Fakat genel olarak eğitimsiz, kırsal ve komşuluğun, kalabalığın pek olmadığı yerlerde, daha çok insan istismar ediliyor.


Kimi mağdur yıllar sonra istismar edildiğinin farkına varıp itiraf ediyor, kimi yıllarca itiraf etmeye cesaret edemeyip yıllar sonra itiraf ediyor ve diğer mağdurlara nispeten daha şanslı olanların ise aileleri fark edip müdahale ediyor.

Peki ne gibi önlemler alabiliriz? Çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz? Çocuk Psikiyatristi Doç. Dr. Esin Özatalay bu konuda şöyle diyor:

"Çocuğu her türlü istismara uyanık kılmak için:

- Özel bölgeleri öğretmek lazım.

- Bikini, mayo bölgelerine başka insanların dokunamayacağını, buna doktorlar da dahil, öğretmek lazım. Doktor bile anne ve babadan izin almalı önce.

- "Sana yardım ederken poponu temizlerim ama onun dışında, ben bile sana izin almadan dokunamam." kuralını öğretmek lazım. Ama şu da var ki, üç yaşındaki bir çocuğa babanın da dokunamayacağını anlatamazsınız. Çünkü o zaman babandan bile tehlike gelebilir demiş oluyorsunuz ve bu da babaya bir düşmanlık geliştirebilir, ki anksiyete bozuklukları için ciddi bir bilişsel öğedir. Çünkü "dış dünya tehlikeli" algısı oluşur çocukta. Bu nedenle ensest konusunda bilgilendirmek çok kolay değil."


Ayrıca Özatalay'ın "Çocuklara bir konuda çok fazla tembih ettiğinizde de merakını kamçılarsınız. Cinsel istismar için çocuğu eğitirken, anne kaygılarından dolayı çocuğu daha da kamçılayabilir bu konuda. Dolayısıyla çocukta merak uyandırır. Bunu öğretmenin dozu çok önemli. Ama en önemlisi de çocuk kaç yaşında olursa olsun, annesi tarafından yargılanmayacağı, suçlanmayacağı, aşağılanmayacağı hissini taşıması lazım. Şunu zihnine yerleştirmeli çocuk: "Annem beni dinler, kızmaz." Bu çok önemli." sözlerini eklemekte de fayda var. Çocuklarımıza ne olursa olsun onları dinleyeceğimizi aşılamamız şart.

Bu yazıyı okuyanlar arasında belki de geleceğin ya da günümüzün öğretmenleri, polisleri, savcıları, hakimleri, avukatları, doktorları ve en önemlisi ebeveynleri var. Hem bu konuya dikkat çekmek, hem de az da olsa bilgi verip bilinçlendirmek istedim. Konu hakkında daha fazlasını öğrenmek isteyenlere kitabı okumalarını tavsiye ederim.


Kaynakça:


Kardeşini Doğurmak: Türkiye’de Ensest Gerçeği - Büşra Sanay (Kitap)

Yazıda bahsedilen TEDx konuşması


116 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.