Kendine Değer Ver


Uzun zamandır kulaklıkla müzik dinlemediğimi fark ettim. Eskiden sürekli yaptığımız çoğu şeyi şu anda yapmıyor ya da yapamıyor oluşumuz ne kadar tuhaf değil mi? Yaptığın, yaptıkça zevk aldığın hatta asla vazgeçmem dediklerinin arasından bir tanesinin eksiliyor oluşu. 1 sene önceki "seni" düşünmek ister misin? Bulunduğun yer, giyim tarzın, hayata bakış açın, çevrendeki insanlar, dinlediğin müzikler, okuduğun kitaplar, yediğin yemekler, sevdiğin şeyler, sevmediğin şeyler ve daha fazlası.


Ne kadar da çok şey değişmiş değil mi hayatında? Sanırım benim de... Hayat bir yandan bizlerden birçok şeyi götürüyorken, bir yandan da olumlu veya olumsuz yeni şeyleri beraberinde getiriyormuş. Olumlu olarak gelen her şeye "hoş geldin" diyerek seviniyorken, olumsuz olarak gelen her şeye ise "neden geldin?" diyerek sitem ediyoruz. Bu olumsuz diye adlandırdığımız şeyler bizi yıpratıyor olabilir. Ama bazen yıpranmak gerekir, göremediklerimizi görebilmek için. O yüzden yıpratmasın demiyorum, hangimiz yıpranmıyoruz bu hayatta? Hangimiz zorluklarla savaşmıyoruz? Ne kadar farkında olmasak da yıpranıyor olmak bizlere olgunluk katıyor aslında. Bu olgunluğu fark etmek veya yaşadığımız olumsuz şeyler karşısında kendimizdeki değişimi görebilmek tabii ki de zaman alacaktır.


Ne yaşarsak yaşayalım, yaşadığımız her şey bize sunulan ya bir armağan ya da bir sınavdır ve herkesin bir sınavı vardır. Sınavın türü ne kadar farklı olursa olsun en nihayetinde hepsi birer sınavdır. Bu sınavdan geçmek de kalmak da bizim elimizdedir. Sabretmek ve beklemek önemli olan iki mucize kelimedir bu süreçte. Bazı şeyleri beklemenin, beklerken de sabretmenin ne kadar zor olduğunu biliyorum, seni inan ki çok iyi anlıyorum. Ama şunu unutma ki sabırlı olmayı başarabilmek, bekleyebilmek bu hayatın sana verebileceği, senin de kendine katabileceğin en güzel olgunluklardan birisidir. Seni geliştirebilen, çoğu şeye farklı bir bakış açısından bakabilmeni sağlayabilen belki de kendinde "kötü huy" olarak gördüğün huylarını değiştirebilen şeydir sabır. Seni kendine hatırlatabilen, özüne ulaşabilmene yardımcı olabilen, içinde bulunduğun hayata şükretmeni sağlayabilen şeydir beklemek.


Ancak aklımızdan asla çıkarmamamız gerekenlerin başında şu vardır ki, bazı şeyleri bir yere kadar bekleyebiliriz, bazı şeyler için bir yere kadar sabredebiliriz ve kendimizi bir yere kadar yıpratabiliriz. İnsan dediğimiz varlık bir çuval etten ibaret değildir. Bu hayatta ne yaşarsan yaşa, iyi veya kötü sen çok değerlisin ve çok özelsin. Herkes kendi içinde çok değerli ve çok özeldir. Önce sen kendine değer ver. Söylemesi kolay, uygulaması bir o kadar zor olsa da unutma ki zoru başarmaktır önemli olan. Zoru başardığında göreceksin ki bu hayatta istediğinde, gerçekten istediğinde yapamayacağın hiçbir şey yok. Elinden geleni yapmışsan eğer, su gibi akıp gitsin senden... İzin ver. Çünkü sen "sen" olduğun için değerlisin. Kendine değer ver.

149 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.