Kendinizi Nasıl Bilirdiniz?


Sözlerime nasıl başlayabilirim bilemedim. Bilmek o kadar da basit değil, meşakkatli ve yorucu bir iş. Özellikle de bilmemiz gereken kendimiz ve farkımız olacaksa.

Bir noktada Protagoras’a katılıyorum. Her şeyin ölçüsünün insan olduğunu söyler. İnsan “öz” bilgisi dahilinde evrende yerini alır. Kimimiz bir konuda dikkat kesilirken diğerimiz de aynı konuyu boşverip uzaklaşır. Fikirleri ve davranışları kendi “ben”ini oluşturur.

Kendini bilmek; kendini tanımakla eş değer kabul edilebilir. Çünkü başlı başına bir yolculuk başlı başına bir arınma halidir. Manevi yüklerinden kaçıştır. Nitekim Yunus Emre boşuna dememiştir: “İlim, ilim bilmektir. İlim kendini bilmektir…” Eş zamanlı olarak Psikoloji’de de kendine karşılık bulmuştur. “Ben neye benziyorum?” sorusunun cevabına yönelik, kendini tanıma süreci öz farkındalık gerektirir. Kendini bilen insan özgür insandır, hayatını kendi yazar kendi oynar. Duracağı yeri de devam etmesi gerektiğini de kendisi bilendir.

Peki gelelim asıl meselemize, ademoğlu bu meşakkatli görevi nasıl yerine getirecek? Öyle sıradan mı olacak bu kendini gerçekleştirme? Sanırım ilk etapta zor olacak. Zaten kolay olsaydı bunca işgüzarlık da alıp başını gitmezdi fikrimce.

Zaman ve mekan. İnsanın kendini bulmasına yardımcı olacak iki kaynak. Hatta ömrünü tecrübeyle yoğurmuş büyüklerimiz ihvanı da üçüncü bir kaynak olarak ekler. Çünkü zaman ve mekan değişmeye mecbur kalırken; ihvan nispeten daha kalıcı ve değerliymiş. Sayılı vakitlerimizi ve görme fırsatı bulabileceğimiz kısıtlı mekanları kimler eşliğinde tattığımız elbette mühim. Hatta derim ki hepimiz birer boy aynası taşıyalım ceplerimizde. Böylelikle arada bir kendimizi görüp düzeltme fırsatı da bulmuş oluruz. Yolun neresinde olduğumuz farketmez, kendimizi bulup tanımadan devam etmeyelim. Hemen şimdi bir durup düşünelim. Düşünerek ilerleyelim ki yaşadığımız hayat tam manasıyla kendi ürünümüz olsun.

Ne mutlu ki daha bu satırları okumadan kendini bilme yolunda olanlara, herkese selam olsun .

Herkesten Önce Sen Kendinin Farkında Ol!

169 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör