KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANMAKKitap okuma alışkanlığı erken yaşta kazanılan bir alışkanlık mıdır yoksa sonradan da bu alışkanlığı kazanabilir miyiz? Bana kalırsa hangi yaşta olursa olsun kazanılabilecek bir alışkanlık. Özellikle son zamanlardaki durumları kitap okuma alışkanlığı kazanabilmek için olumlu bir zamana çevirebileceğimizi düşünüyorum. Ben küçüklüğümden beri gerçekten normal olandan çok daha fazla kitap okuyan bir insanım ki yoğun bir dönemimde olmama rağmen son bir ayda neredeyse her gün bir kitap bitirmeye başladım. Bu nedenle de sizlerle de bu alışkanlığı nasıl kazanabileceğiniz ile ilgili bir yazı paylaşmak istedim.


İlk ve en önemli nokta aslında bu alışkanlığı kazanana kadar her gün belirli bir sayfada kitap okuyabilmek. Örneğin günde en az 20 sayfa okuyacağım şeklinde bir hedef belirleyin kendinize ve bunu en az 21 gün boyunca sürdürün. Zaten 21 gün bir alışkanlık edinebilmek için yeterli bir süredir. En yoğun gününüzde bile okuduktan sonra mutlaka ki kitap okumak için daha çok istek duymaya başlayacaksınız. Hatta bunu kontrol edebilmek için özellikle bullet journallarda kullanılan “Habit Tracker” olarak geçen alışkanlık takibi için aylık takvimler oluşturabilirsiniz. Her gün bu takvime 20 sayfayı tamamladığınızda tik atarak ya da boyayarak kendinizi daha çok motive edebilirsiniz. Bu alışkanlık takip takvimleri için Pinterest uygulamasından da ilham alabilirsiniz. Böylelikle evde geçen bu günlerde vakit geçirmek ve kitap okuma alışkanlığı kazanabilmek için bir zaman oluşturmuş olursunuz.


İkinci nokta ise başlangıçta çok kalın kitapları ve zor okunan kitapları okumak için seçmemek. Bu sizi biraz daha zorlayacağı için daha ince kitapları seçmek alışkanlık kazanmanızda daha faydalı olacaktır. Bu maddenin gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyorum ve birçok arkadaşımda da bunu fazlasıyla gördüm. Ayrıca kolay okunabilen kitapları seçebilmek için internetteki kitap bloglarında çok bahsi geçen “Reading Slump Döneminde Okunabilecek Kitaplar” şeklinde önerilen kitaplara bakabilirsiniz. “Reading Slump” bir kitap okuyamama dönemi olarak açıklanabilir aslında ve bu dönemlerde genellikle daha kolay okunabilen ve çerezlik olarak adlandırılan kitaplara yönelir insanlar. Sizde kitap okuma alışkanlığı kazanmak için bu konuda önerilen kitaplara bakabilirsiniz.


Üçüncü nokta ise aslında sizin sevdiğiniz şeyler ile alakalı. Yani zevklerinize uygun olan ve sizi sıkmayacak, merak ettirecek konudaki kitaplara yönelmeniz. Örneğin; duygusal, romantik kitapları sevmiyorsanız asla bu kitaplara yönelmeyin. Bilim kurgu ya da fantastik seviyorsanız bu tarzdaki kitaplara yönelin. Ya da çok sevdiğiniz bir filmin kitabı var ise ilk olarak o filmin kitabı ile başlayın kitap okumaya. Kısacası az öncede söylediğim gibi gerçekten seveceğiniz ve sizi merak ettirecek kitaplara yönelin. Eğer kitabın arkasındaki yazı yetmiyorsa konusunu ya da sevip sevmeyeceğinizi anlamaya o kitabı internetteki kitap bloglarından araştırabilirsiniz.


Dördüncü nokta ise kendinizi klasik okumak zorundayım, kişisel gelişim okumak zorundayım gibi belirli kitapları için asla zorlamayın. Bu aslında bir önceki maddeye benziyor ama özellikle klasik kitaplar için fazlasıyla insanlarda baskı oluşturulduğu için ayrı bir şekilde bahsetmek istedim. Kendimden örnek vermek istiyorum bu konuda; ilkokulda bile severek klasiklerin çocuk versiyonlarını okumama rağmen ortaokul ve lisede yaşımın da verdiği bir değişim ile daha çok roman içerikli ve fantastik, duygusal, distopik kitaplara yöneldim. Yine de klasikleri seviyordum ama her kitabı bir gün de bile bitirirken çevremdekilerin klasik oku senin okudukların kitap mı sanki okudum diyorsun tarzındaki yorumları ile klasik kitaplardan fazlasıyla soğudum ve asla okumamaya başladım. Ne zamanki artık kendimi baskı altında hissetmemeye başladım işte o zaman klasikleri de okumaya başladım. Ama şuıan da her iki türü de isteğime göre okuyorum. Bu nedenle asla kendinizi zorlamayın. İstiyorsanız okuyun istemiyorsanız başka bir kitap okuyun.


Son olarak da ülkemizdeki kitap fiyatlarının da biraz fazla olduğunun ben de farkındayım. Bu nedenle kitap sitelerinin indirimlerini takip etmeye çalışın ya da sahaflardan, ikinci el sitelerinden alabilirsiniz. Bir diğer önerimde telefonunuza bile kitapları yükleyerek okuyabilirsiniz ya da okulunuzun, şehrinizin kütüphanelerinden yararlanabilirsiniz. Bu durumun kitap okumanıza engel olmasına izin vermeyin ve bu alışkanlığı kazanmaya çalışın.

87 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.