KODLAMAYA GİRİŞ 101

En son güncellendiği tarih: 29 Tem 2019


Bildiğiniz gibi günümüzde dünya hızla elektronikleşmeye başladı. Gördüğünüz çoğu şeyde, evinizdeki fırında bile artık basit programlar var. Peki bu bilgisayar programları nasıl çalışıyor? Kod yazarken nelere dikkat ediliyor ? Kısaca bunlardan bahsedelim.


Nedir Bu Programlama, Nasıl Çalışır ?


Çoğunuz binary numbers’i duymuşsunuzdur, 001010 diye giden sayılar. Bu sayıları kullanıldığı alanlara göre farklı farklı yorumlayabilsek de kısaca şunu söyleyelim: 0 olumsuz, 1 olumludur. Ya da elektrik devrelerinde düşünsek, 0’da anahtar açıktır ve elektrik akımı yoktur; 1’de anahtar kapalıdır ve elektrik akımı vardır. Bu 0, 1’lerden oluşan dile makine dili denir ve adından da anlaşabileceği gibi bu dil direkt olarak makinenin anladığı dildir. Tabii ki bu dille kısmen bir şeyler oluşturabilsek de geniş çaplı kodlar yazmak inanılmaz karmaşık hale gelecektir. Bu problem dolayısıyla derleyiciler ortaya çıkmıştır. Derleyici bu dili bizim kullandığımız yüksek seviyeli dillere dönüştürür. En başta Assembly dili olsa da zamanla yazılımın kullanım alanı genişlemiş ve kullanıldığı alanlara göre çeşitli diller geliştirilmiştir. Şu anda 1000’i aşkın programlama dili bulunmaktadır.


Nasıl Öğrenilir ?


Öncelikle programlama birkaç kursa gidip, birkaç dil öğrenerek başarılabilecek bir şey değildir. Program yazmayı bence fizik sorusu çözmeye benzetebiliriz. Elimizde formüller ( bizim için fonksiyonlar, veriler vs. ) olsa da soruyu nasıl çözebileceğimiz konusunda belli bir yol yoktur, bunu kendimiz bulmamız gerekir. Bu alanda da istenilebilecek sonsuz sayıda yazılım vardır. Yani sizin sürekli kafa patlatmanız, zihninizi açmanız gerekmektedir. Soruyu gördüğünüzde sürekli ben bunu nasıl yapabilirim, bu sonuca nasıl ulaşabilirim diye düşünmelisiniz. Dolayısıyla programlamayı öğrenebilmenin yolu bol bol kod yazmaktır.


En Dikkat Edilmesi Gereken Konulardan Biri : Temiz KodProgramlamada önemli şeylerden biri de yazdığınız kodun şeffaflığıdır. Verilerinize isim verirken amaçlarına uygun isim vermeli, gerekli yerlerde açıklamalarınızı yapmalısınız. Ben derste bu anlatılırken genelde çok basit zaten bu diye düşünüp dikkatimi vermezdim, fakat daha büyük kodları gördükçe bunun ne kadar önemli olduğunu ve neden bu kadar üstünde durulduğunu anladım. Mesela bu probleme bir örnek verirsek : Programlama dersimizde bir oyun yapacaktık. Hocamız derste bize oyunun bazı özellikleri için bir kod verip devam ettirmemizi istemişti. Derste anlatılırken çok basitti ama birkaç gün sonra çalışmak için koda tekrar baktığımda çok karışık göründüğünü fark ettim. Hoca bir veriye T demişti birine B, neyin neyi etkilediği belli değildi. Anlamak için kodu parça parça tekrar yazıp çalıştırmam gerekti.


Bir programcı en çok bundan dolayı kaybeder. Diyelim ki bir müşteri için çok uzun bir kod yazdınız ve istediği şeyler ile programı tamamladınız. İşiniz burada bitmiyor. Programı teslim ettikten sonra kullanıcının bulduğu hatalar elbette olacaktır. Onları düzeltmek için kodunuzu iyi tanımanız gerekli. Zira kodunuz parça parça değil bir bütün ve kodun bir yerinde yaptığınız bir değişiklik kodun hepsini etkileyecek. Fakat kodu şeffaf bir şekilde yazmazsanız ve doğru adlandırma yapmazsanız siz de kodun ne olduğunu anlamakta güçlük çekersiniz. Ya da müşteri sizden bir şey eklemenizi isteyebilir. Eğer kodu düzgün yazmazsanız yine aynı sorunla karşı karşıya kalırsınız. Bu da daha çok hata yapmanıza ya da kodu hiç düzeltememenize neden olur. Böyle bir kod ise çöp sayılır ve onu düzeltmek yerine en baştan yazmanız gerekebilir. Ya da çalıştığınız yere başka bir programcı daha gelmiştir veya siz ayrılmışsınızdır, izne çıkmışsınızdır vs. Böyle bir durumda da kodunuzu devralan kişi sizin ne yaptığınızı anlayabilmelidir.


Özetle : bu kod yazma işleri oldukça zahmetli ve yorucudur. Ama eğer ilginiz varsa çok zevk verir. Yani derste benim arkadaşlarım sürekli oflayıp puflasa da, saate bakıp dursa da ben gözlerim ışıldayarak hocayı dinliyorum.


108 görüntüleme

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.