LİSE BİTTİ, YA SONRASI?

En son güncellendiği tarih: 18 Tem 2019


"Hatalarından ders çıkartan insan akıllıdır, başkalarının hatalarından ders çıkartan insansa zekidir." Kimin sözü olduğunu tam olarak bilmesem de bunu bir hocamdan duymuştum; şu an da bunu okuyor olmasını çok isterdim, hayat felsefemin oluşmasını sağlayan sözlerden biri bu. Umarım ki yazmaya başladığım bu satırlar sizlere destek olur.

Üniversite sınavına tekrar hazırlanmak


İlk seferde başarmak elbette çok güzel bir şey lakin bazen öyle bir şey oluyor ki tüm hayatın değişebiliyor. Mezuna kalmış biriyim ben de, senin gibi, diğerleri gibi. Benim için zor bir süreçti; hem hazırlanıp hem bir işte çalışmak zorundaydım. Ailem arkamdaydı ama dershaneye gidemezdim, kendime ikinci bir şans yaratmak benim ellerimdeydi ve öyle de oldu. Şu an sınav sonucumu bekliyorum, kazanıp kazanmadığımı bile bilmiyorum ama biliyorum ki elimden geleni yaptım. Bütün imkansızlıklarım içinde kendime yeni bir yol çizmek için ayağa kalktım. Sen de kalkabilirsin, hayal edebiliyorsan unutma ki yapabilirsin, eğer içinden gelen hissettiğin hayalinse emin ol ki yapabilirsin.

Belki şu an 12. sınıf öğrencisisin, belki mezunsun tekrar hazırlanıyorsun ya da sınava çok yakınsın ve streslisin, Bilemiyorum belki aklı havada bir 10. sınıfsın ve bölüm tercihi yapmaya çalışıyorsun. Bilmiyorum, kimsin, neredesin, kaç yaşındasın ama korkma üniversite sınavına sadece sen girmiyorsun her yıl milyonlarca öğrenci giriyor ve hiçbiri, hiçbirimiz bu sınava hiçbir zaman tam anlamıyla hazır değiliz ve olamayacağız .

Kötülediğim şey sistem değil, yönlendirilemiyoruz; yeteneklerimiz, ilgilerimiz değil de çok para kazanalım diye, işsiz kalmayalım diye sürekli alakamız olmayan yerlerde vakit geçirtilerek bugün milyonları bulan işsiz veya mesleğini icra edemeyen bir topluluk, bir nesil hatta bir ordu gibi büyüyerek ilerliyoruz. Halbuki hepsi bizim elimizde...


Lisede Bölüm Seçmek


Zincirin ilk halkası burası işte. Halbuki ne kadar basit görünüyor ama değil. Eğer benim gibi kararsız ve inatçı biriysen muhtemelen sayısaldan mezun olup tekrar hazırlanmaya karar verdiğinde sözelden girer, asıl hayalinin mühendislik değil edebiyat olduğunu görürsün. Pişman sayılmam ama sen yapma iyi, düşün, neyi yapabildiğine gerçekten bak, doğru karar verirsen gerisi su gibi gelecektir.12. Sınıfta Mezuna Kalma Fikri


Saçmalama derim fevri kararlara hiç gerek yok. Kaplumbağa ve tavşan hikayesinde kaplumbağanın kazandığını hepimiz biliyoruz. Sınava hazırlanırken de çoğu kişinin zaten çok çalıştım diyerek son aylarda masayı terk etmesiyle yarış son bulur, yeni galip sen olursun. Herkes deli gibi çalışıyor olabilir, bu seni buhrana sürüklemesin. Son aylarda yaptığın bir atak seni binlerce ileri çekebilir.

Ben de senin gibiydim, hocalarım dedi ama dinlemedim, sen dinle. Halen vaktin varken azar azar da olsa çalış, yorulmadan aş olmuyor. Bir ömür ah edeceğine bir yıl dayan, e bu işin sonu yok ben istemem dersenn sana kalmış.


Mezuna Kalmak


İşte dünyanın kaç bucak olduğunu gördüğüm, zurnanın zırt değil ZART dediği yer tam olarak burası. Bundan sonra hayat sen ne istiyorsan onu verir ve genelde sekmez. Bu evrede bir çok varyasyonla karşılaşabilirsin. Bu varyasyonları kendi çevremden gördüğüm kadarıyla aktarmaya çalışacağım. Başlıyoruz...


Eğer şanslı bir kimseyseniz en basitinden bir dershaneye yazılarak sınava çok güzel hazırlanabilirsiniz. Ne kadar zor olabilir ki ; ailen arkanda ve sana ikinci bir şans vermek için kapılarını ardına kadara açmış. Bunu en güzel şekilde değerlendirmek sana düşen tek görev. Bana kalırsa bu durumda hedeflediğin yere ulaşmak mecburiyetindesin. Hak verirsin ki günümüz Türkiye'sinde bu hakka sahip olan insan sayısı çok sayılamaz.


Bir diğer şanslı gördüğüm grup evde kendi başına çalışarak hedeflediği yere ulaşmak isteyenler, bir çok arkadaşımın da yaptığı gibi. Ama burada iradeli olmak şart çünkü yatağın seni çağırması ve bütün gün hatta bütün yıl uyuman ve yine hüsranla sonuçlanan bir sınav sezonuyla baş başa kalman muhtemel bir tehlike.


Bazense gerek ailene destek çıkmak gerekse sınava gümbür gümbür hazırlanmak hevesiyle yazıldığın dershanenin taksitlerini ödeyebilmek için işe girmek durumda kalabilirsin. Eğer hedeflerin güçlüyse bir yerden sonra işi terk eder, hedefine odaklanırsın. Çünkü hem okuyup hem çalışmak oldukça zor ve yorucu; eğer güçlü değilse ve girdiğin işi seversen burada da yükselerek ilerleyebilir, geleceğine yön verebilirsin. Tek gerekçe sabırla çalışmak.


Geleceğimizi belirlemek bizim elimizde ve hayat biz planlar yaparken kendi istekleri doğrultusunda bizleri de savuran bir olgu. Tek yolumuz önümüze çıkan bu zorluğu sabırla aşmak için çözümler üretmek ve unutmayın siz bu yolları aşmak için çabalarken her zaman birileri yolu kapatmak için çabalayacak. Sadece sınav için demiyorum bunu, bugün herhangi bir işe girdiğinizde bile önünüze taş koymak için fırsat kollayanlar, manipüle etmek isteyenler olacak.


Ben sınava hazırlanırken aynı zamanda kurumsal bir markette satış görevlisi olarak çalışıyordum. Maaşım gayet güzeldi, işi gayet iyi yapıyordum, çok çabuk öğrenmiştim. Hatta öyle ki müdür yardımcısı olmamı bile istemişlerdi, lakin istifamı çoktan vermiş asıl hedefim olan okumaya odaklanmıştım. Sınava 4 aydan kısa bir sürem vardı, çok ders kaçırmıştım. İşten çıkarken zaten yapamayacaksın, işten çıkmana ne gerek var, kazansan da iş bulamayacaksın diyenler çok oldu. Hatta istediğim bölümü küçümseyenler bile oldu. Kendi hedefleri yoktu, hiç aynaya bakmadılar. Sınava girdim, gayet güzeldi, beklediğimden hayli iyiydi. İstediğim yerle aramda sadece bir kaç puan var, heyecanla sonuçlarımı bekliyorum.

Farkındayım uzun bir yazı oldu ama her noktaya değinmek istedim, yazdığım kadar yazamadıklarım da var. Sen yolunu çizerken yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

172 görüntüleme

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.