MARSLI


Mars'taki Curiosity aracı

Birkaç yıl önce okuduğum bir kitapta şöyle bir olay vardı: Kötü karakterimiz dünyanın üçte birinin kısır olmasına neden olacak bir virüs yaymak istiyordu. Çünkü dünyadaki nüfus çok artmıştı ve katlanarak artmaya devam ediyordu, öyle ki artık dünyanın kaldıramayacağı bir seviyeye ulaşmak üzereydi. Artan nüfusla birlikte yoksulluk ve açlık yaygınlaşıyor, hırsızlık gibi suçlar artıyor ve tabii ki ülkeler kaynak yarışına giriyor, insanlar arasında eşitlik de sağlanamıyordu. Bilim adamları bunun üzerine çok düşünüyordu, fakat ahlaki olarak uygun olacak bir çözüm bulamıyorlardı. Kötü adamımız da düşündü ki; hiçbir insanı öldürmeyeceğiz, sadece bundan sonra çoğalmalarını büyük oranda kısıtlayacağız. Tabii ki kitapta kahramanlarımız onun planını durdurdu, virüsün yayılmasını engelledi. Fakat kitabı bıraktıktan sonra acaba bu gerçekten iyi bir son muydu diye uzun bir süre düşündüm. Evet dünyanın üçte birini kısırlaştırmak, onların çocuk sahibi olmalarını engellemek canice geliyor; fakat artan nüfusu ve bunun neden olduğu/olacağı sorunları görmezden mi geleceğiz?


Çözüm Yeni Dünya Arayışları!

Dünyanın artık insanlığı taşımakta zorlandığı konusunda hepimiz hemfikiriz. Dolayısıyla yeni dünya arayışlarına odaklanmaya başladık. Bu süreçte Dünya benzeri gezegenler bulmuş olsak da maalesef çoğu ile aramızdaki mesafe şu anki teknolojimizle aşılacak gibi değil. Peki ulaşabildiğimiz gezegenleri Dünya'ya çevirsek?


Bir gezegeni dünyalaştırmak için öncelikle atmosferinin yaşama uygun olmasını sağlamalıyız. Atmosfer o gezegene gelen radyasyonun çoğunu emer, gezegeni göktaşlarından korur, sıcaklığın sabit kalabilmesini sağlar. Örneğin Dünya'da gece ve gündüz arası sıcaklık farkı genellikle 15 C iken Dünya gibi bir atmosferi olmayan Merkür’de 430 C / -173 C , Mars’ta 37 C / -123 C arası değişimler olmaktadır. Veya Dünya’ya gelen göktaşları Dünya’nın atmosferi sayesinde erirken Ay’ın yüzeyi ona çarpan göktaşları nedeniyle kraterlerle doludur.


Enceladus'un gayzerlerini ve Cassini Uzay Aracı'nı gösteren bir illüstrasyon

Olmazsa olmaz bir diğer şey de sudur. Neyse ki bu çoğumuzun sandığından daha basit bir sorun. Su yaygın inanışın aksine Dünya’dan farklı gezegenlerde de vardır. Örneğin Jüpiter’in uydusu Europa’nın buzullarının altında derinliği 100 km’yi bulan tuzlu sıvı (bu kısım önemlidir çünkü gezegenlerdeki suyun çoğu buz şeklindedir) su okyanusları bulunur, hatta bu okyanusun ortamı Antarktika’nın buzul altı göllerine oldukça benzerdir. Satürn’ün uydusu Enceladus’un da su buharı ve buz püskürten gayzerleri vardır. Fakat tekrardan söyleyelim, şu anki teknolojimiz ile oraya ulaşabilmek pek olanaklı değildir. Neyse ki komşumuz Mars’ın da derinlerinde hala su olduğunu öğrendik.


Mars'taki nehir yatağı izleri

NASA’nın 2012 yılında Mars’ı incelemesi için gönderdiği Curiosity robotu sayesinde Mars’ın yüzeyinde bir zamanlar nehirler olduğunu, fakat atmosfer inceldikçe kuruduğunu keşfettik. Gezegende kalan su da Mars’ın derinlerinde gömülü durumda. Gezegenin son derece ince olan atmosferi de çoğunlukla karbondioksitten oluşuyor. Oksijen ise %1’den bile az. Fakat teorik olarak bu karbondioksitten oksijen üretmek mümkün. Gezegeninin sıcaklığını yaşama uygun hale getirmek ve gezegenin maruz kaldığı radyasyonu azaltmak içinse atmosferi kalınlaştırmak şart. Bunun nasıl yapılabileceği ile ilgili ise değişik fikirler var.


Curiosity'nin Mars'ta bıraktığı teker izleri

Nuke Mars!


Mars'ın ince atmosferi

İlgiyle takip ettiğim birisi olan SpaceX'in kurucusu Elon Musk geçtiğimiz günlerde eski bir önerisini yeniden gündeme taşıdı: Mars’a nükleer bomba atmak. Atılan nükleer bomba ile gezegenin toprağında ve kutuplarında bulunan sera gazları serbest kalacak, gezegeni hızlı bir şekilde ısıtacak, güçlü bir atmosfer sağlayacaktı.


Musk’ın bir başka fikri de dev aynalarla gezegenin yüzeyini ısıtmak. Bu aynalar ile güneşten gelen ışınları gezegenin tek bir noktasına toplayıp topraktaki sera gazının çözünmesini sağlayabileceğimizi düşünüyor. Bu da yine atmosferin kalınlaşmasını sağlayacaktır ve gezegeni ısıtacaktır.


Fakat Mars’ta yeteri kadar sera gazı var mı bu kesin değil, dolayısıyla bu iki fikir de şimdilik tartışma konusu.


Yine de Mars Güneş'in yaşam kuşağında bulunuyor, dolayısıyla gezegeni teorik olarak Dünyalaştırmak mümkün.Eskiden yüzeyinden geçen nehirleri vardı, atmosfer basıncı suyun sıvı haline uygundu ve kalındı; belki de yaşanabilir bir gezegendi. Bir zamanlar bu şekilde olmuş olduğunu bilmek bile umut verici.

26 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.