YILAN KADIN: MEDUSA


Mitolojinin Bihter Ziyagili MEDUSA, acılarla yoğurulmuş zorlu zamanlar geçirmiş ve bunun sonunda dilden dile dolaşan ağızları açık bırakan bir efsanenin baş kahramanı olmuştur.


Kim bu yılan kadın?


Medusa hayata 1-0 önde başlayan güzel kadınlardanmış. Öyle kadın dediğime bakmayın Yunan Mitolojisinde yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç GORGONA’dan biridir. Yalnız şöyle bir şansızlığı vardır ki kardeşleri arasında tek ölümlü olan Medusadır. Bu güzel Medusa iki kız kardeşiyle birlikte baş tanrıça Zeus’un en sevdiği kızı zeka tanrıçası Athenaya ait bir tapınakta yaşarmış. Kendi tapınağında yaşayan bu güzel kızı gören Athena da kızım güzelliğinden etkilenmiştir. Kadın her yerde kadın en büyük tanrının kızıda olsanız huylu huyundan tabiki vazgeçmez...

Fakat Athena kendisinin çok daha zeki ve güzel olduğunu düşünerek kendisi avutmaya çalışıp çok önemsememiştir. Taki biricik aşkı eşi Poseidon (Zeus’un kardeşi ve denizlerin efendisi) Medusaya kalbini kaptırana kadar...


Poseidon da karısı Athena’nın tapınağında yaşayan güzeller güzeli Medusaya aşkını

söyleyemiyormuş. Tanrılar katında bir ölümlüye aşık olduğu için küçümsenmekten korkuyormuş. Günlerden bir gün hiçbir sırrın gizli kalmadığı gibi Poseidon’nun da aşkı gizli kalmamış.


Athena Zeus’tan bu sırrı öğrenmiş ve bunun ardından çok sevdiği kocası bu durumu yalanlayarak yeminler etmiş dünyada ki en güzel kadının kendisi olduğunu söylemiştir ve tabiki zavallı Athena’da bu yalana inanmak istemiştir.

Poseidon karısına yalan söylemiş olsada Medusayı bir türlü aklından çıkartamıyormuş hatta deliricek gibi oluyormuş. Sonunda denizlerin tanrısı tutkusuna yenik düşerek Athena’nın tapınağında yaşayan güzeller güzeli Medusaya tecavüz ederek Medusanın hayatını zindana çevirmiştir.


Dünyalar güzeli Medusa harap bir halde tapınakta yaşamaya devam ederken bu yıkıcı olayı Athena’nın duyması uzun sürmemiştir. Kendisini aşağılanmış ve ezilmiş hisseden Athena derin bir kıskançlık ardından öfke ve nefret hissederek bir intikam planı hazırlanmıştır. Güzeller güzeli Medusa ve kız kardeşlerini birer ifrite çevirmiştir. Yüzleri artık o kadar çirkinleşmiş ki kimse bakmaya tahammül bile edemiyormuş. Medusa’nın gören herkesi büyüleyen uzun ve güzel saçlarının bütün telleri tek tek yılana dönüşmüştür. Bununlada yetinmeyen Athena Medusa’ya bakan herkesi o bakışların taşa çevirmesini sağlamış ve o da bunun üzerine Hyperborea’ya sürülmüştür.

Yalnızca bunlarla da kalmamış Athena Medusa’yı öldürmek için üvey kardeşi Perseusla plan yapmıştır. Perseus özel bir ayna ile Medusa’ya bakabilmiş ve böylece güzeller güzeli fakat yaşadığı talihsizliklerden sonra yılan kadına dönen Medusa’nın başını gövdesinden ayırmıştır.

Ancak öyle bir sır varmış ki herkesi etkileyecek bir sır...Medusa hamileymiş. Perseus kılıcıyla başını ve bedenini ayırdıktan sonra Poseidon’un Medusa’nın rahmine bıraktığı çocukları Pegasus ve Chrsyar Medusa’nın cansız bedeninden çıkıvermiş. Athena’da iki kardeşi alarak Chrsyar’ı iyi bir savaşçı yaparak yanına almış kanatlı ve beyaz bir at olan Pegasusu ise Korinthos şehrinin kralı Gloukos’un oğlu Bellerophone hediye etmiştir. Ve bir efsane daha son bulmuştur...

39 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.