NEURALINKNEDİR BU NEURALINK?


Konuya hakim olmasanız bile adını sıkça duyduğunuz biriyle başlamak istiyorum. SpaceX desem biraz daha kimden bahsettiğimi anlamışsınızdır “Elon Musk”. Peki Neuralink ile Elon Musk’ın bağlantısı tam olarak ne? Şimdi güzelce her şeyi açıklayabilme vakti.

Neuralink, Elon Musk ve takım arkadaşlarının kurduğu bir şirket. Şirket ismini Neura (latince: neuron) ve link (bağlantı) kelimelerinden almakta yani nöronlarla bağlantı ya da nöronlar arası bağlantı olarak da çevrilebilmekte.


Neuron dünyası Sinir bilim konuları hala binlerce bilinmezlik içinde oluşan bir bilim dalı ama bilinenlerle bile böyle bir proje geliştirilebilmeye çalışılıyor.

Nöronlar sinir sistemimizin temel fonksiyon birimidir. Herhangi bir davranışın psikolojik veya fiziksel farketmez bedenimizin cevap vermesi gereken binlerce olay bu küçük iletici ajanlar tarafından beynimize gönderilmekte ve değerlendirilip cevap gönderilmekte. Ama işin zor kısmı bizde milyarlarca nöronun birbiriyle sinaps (bağlantı ) yapıyor olmasıdır ve böylece sinir sistemimiz daha da karmaşık bir yapısı kurulur. Sinir sistemimizin ileti sistemini elektriksel ve kimyasal ileti oluşturur. İki nöron birbirine sıkıca bağlı olmayıp, aralarında belirli bir boşluk bulunur. Sebebi ise bir nöronun sonuna on tane nöron bağlanıyorsa beynin hangi bölümünü uyaracaksa o nöronun reseptörüne uygun nörotransmitterlerini (norönu uyaran maddeler) üretmektir. Binlerce farklı reseptöre sahip sinir hücrelerimiz bu şekilde iletinin yönünü belirlemektedir. Beynimizdeki sayıları ise 10 MİLYAR civarı hepsinin de birbiriyle aşırı iletişim halinde olduğunu düşünürsek işin içinden çıkamayacak gibiyiz ama; bilmediğimiz daha çok şey varsa araştıracak daha çok şeyimiz var demektir.


Elon Musk’ın bu nöronlar üzerindeki planı ise yapay zeka ile insan zekasını birleştirmek, bunu beynimize bir çip takarak başarmak. Aslında makineleri düşünce gücüyle çalıştırmayı sağlayacak bir teknoloji. Biraz düşünürsek bunun en çok felçli hastalar üzerinde etkili olacağını anlayabiliriz. Sinir sistemlerindeki kalıcı hasar sonucu bedenlerini kullanamayan insanlar düşünceleriyle bile binlerce işini yapabilir.


NEURALINK BEYNİMİZE NASIL YERLEŞTİRİLECEK?


Beynimizi yönetmek için belli elektrotların takılı olması gerekiyor ve elektrotların beyne yerleştirilmesi için de ayrı bir teknoloji gerekiyor. Bunları beyne yerleştirilirken bir robotik cerraha ihtiyaç var. Bunun nedeni elektrotların küçüklüğü. Bir saç telinizin onda biri inceliğindeki bu elektrotların insan eli tarafından yerleştirilmesi mümkün değil tabiiki de. Bu robot cerrah iplikleri beyninize takmak için gerekli hassas hareketleri yapma yeteneğine sahip olmalı, kulağa basit gibi geliyor ancak bu kadar minik ölçeklerden bahsederken bu konu yeniden kullanılabilir roket üretmek kadar zor. Çünkü o ölçekte dikkate alması gereken başka faktörler de var; örneğin, nefes alma ve kalp atışı. Her ikisi de istemsiz yaptığımız bir davranış; nefesinizi bir saat tutmanız mümkün mü? Peki ya kalp atışınızı?Ayrıca bu elektrotların beynimizde damarlara çarpmadan yerleştirilmesi lazım. Bu elektrotları da kulağımızın arkasına takarak fonksiyon kazandırabiliyoruz.


FAYDALARI NELER?


1. Görme kusuru olan insanların görmesini sağlayabilecek

2. Sinirlerimizin yerine geçtiği için parkinson hastalığında işe yarayabilecek

3. Neuralink çipleri aynı zamanda kronik depresyon gibi psikiyatrik rahatsızlıkların beyne düşük voltajlı akım vererek iyileştirilmesini sağlayabilir. Günümüzde hastanelerde hali hazırda uygulanan bir tedavi yöntemi ancak bunun için kişi kafasına eeg şapkaları takıyor ve bu da hastanın düzenli olarak hastaneye gitmesini gerektiriyor.

4.Biyolojik çipler beyindeki hipokampus bölgesine de takılacak. Günümüzün büyük sorunlarından yaşlanmaya bağlı hafıza kaybını önlemek için, kısa süreli belleğin uzun süreli belleğe aktarılmasını sağlayan hipokampusun hasarlı nöronları neuralink dijital sinir ağlarıyla değiştirilecek.Bu da yaşlıların hafızasını güçlendirerek unutkanlığı önleyecek.

Bu kadar güzel şeylere fayda sağlayacak ama elbette riskleri bulunmakta sonuçta beynimizi bile tam olarak çözememişken bir çip yerleştirmek alacağımız sonuçların %100 doğru olacağına kanıt sağlayamıyor. Şu an fareler ve maymunlar üzerinde denenen bu biyolojik çipler insanlara takılınca nelerle karşılaşacağız merak konusu.Merak dolu bir hayat temennimle burada seni zihninle baş başa bırakıyorum güzel okurum.

103 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.