• Admin

OKÇULUĞA İLK ADIMINI ATOkçuluğa başlamak için belli bir yaş sınırı yoktur, ister 8 yaşında ister 40 yaşında olun. Fit olmanıza gerek yok, hatta fiziksel bir engelinizin olması bile bunu yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Örneğin Reo Wilde'nin 40 yaşını aşması ve kilolu olması dünya şampiyonu olmasını engelleyemedi. Bu yüzden sadece isteyin, gayret edin ve ilk adımınızı atın.Asla Engel Tanıma


2019 Engelli Dünya Şampiyonu Bahattin Hekimoğlu

Engeller her zaman olacaktır, önemli olan bu engelleri aşıp başarıya ulaşmaktır. Okçuluk sporunda da bütün engelleri aşmış biriyle tanıştırmak istiyorum sizi: Bahattin Hekimoğlu.

Kendisi 16 yaşında üniversiteyi kazandı. Bunu kutlamak için arkadaşlarıyla birlikte denize gittiler. Denize balıklama atlaması sonucu dibe çakıldı ve boynu kırıldı, hemen hastaneye kaldırılıp tedavi edildi. Hekimoğlu bu kazadan sağ kurtuldu fakat bacaklarını artık kullanamıyordu. O, bu engelleri aştı ve Okçuluk dalında lisans aldı. Evlerinde asansör olmadığı için babası onu her gün 5. kattan aşağıya taşıyıp antrenmanlara götürüyordu. Hekimoğlu çok çabaladı ve sonunda Hollanda'nın S-Hertogenbosch şehrinde düzenlenen yarışmada rakibi Çinli Li-Ji'yi , 136'ya 133 mağlup ederek dünya şampiyonu olup şu sözleri söyledi:

"Ben istedim, azmettim ve bugün dünya şampiyonuyum."

Okçulukta karşınıza bir sürü zorluk çıkacak. Ben arkadaşımla birlikte okçuluğa ilk başladığımda hocamız tekniğimizi oturtmamız için bize üç ay boyunca sadece lastik çektirmişti. Lastik çekip bırakmaktan kollarımız mosmor olmuştu, ama karşılığını almıştık. Nihayet ok atmaya başladığımızda tekniğimiz oturmuştu ve temiz atışlar yapabiliyorduk.Okçuluğa Nasıl Başlamayız?


2017 Türkiye Şampiyonu Demir Elmaağaçlı

Eğer bir üniversite öğrencisiyseniz üniversitenizdeki okçuluk topluluğuna katılabilirsiniz. Okçuluk topluluğu yoksa ilinizdeki Halk Eğitim kurslarına ya da Okçuluk Kulübü'ne katılabilirsiniz. Katıldıktan sonra yayın araç gereçlerini öğreneceksiniz. Antrenörünüz size lastikle veya yayla tekniği öğrettikten sonra atışlara başlayabilirsiniz. Okçuluğu hobi olarak yapmak isterseniz antrenörünüz kısa bir sürede tekniğini öğretebilir ve ok atmaya başlayabilirsiniz. Eğer ki boş bir alan ya da evinizin arka bahçesi var ise ok atışlarını orada rahatlıkla yapabilirsiniz. Ama eğer teknikleri öğrenmeden yapmaya çalışırsanız sakatlanma ihtimaliniz çok yüksek. Profesyonel olarak yapmak isterseniz bir süre teknik üzerinde çalışıp sonra ok atmaya başlayabilirsiniz, bir süre sonra da yay size göre ayarlanır.31 görüntüleme

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.