OKUMA KILAVUZU


Kitap okuma alışkanlığı bir bağımlılık değildir, bir şeye bağımlı olmak için tek eylem yeterlidir ancak bu bağımlılıktan kurtulmak o kadar kolay olmaz. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak ise eğer çocukluktan gelen bir alışkanlık yoksa tam tersidir, bunu alışkanlık edinmek zor ve bu alışkanlığı bırakmak son derece basit olacaktır.


- Nasıl ve nereden başlayacağız?


Bu noktada en önemli adım itiraf edebilmektir. Kimse sizden ilk kitabınız olarak Savaş ve Barış’ı seçmenizi beklemez, sabırlı olmalı ve sakince ilerlemelisiniz.


İlk adım önerim: Kendinize uygun bir dergi (okurken sıkılmayacağınız bir dergi sizin için uygun olandır) bulun. Tabii dergi yerine bloğumuzu da takip edebilirsiniz :).


İkinci adım olarak çizgi roman okumayı deneyebilirsiniz, ancak dikkat: Çizgi roman bağımlılık yapabilir. Aşırı düzeyde çizgi roman tüketmiş biri uzun bir romanı okurken sıkılabilir.


Bunları yaptınız ve kendinizi hazır hissediyorsunuz. Savaş ve Barış için hala çok erken, herhangi bir öykü kitabıyla ya da kısa romanlarla başlamak daha kolay olacaktır.


- Süreklilik kazanmak için ne yapacağız?



Doğru türü seçerek işe başlamalıyız. Sinemada sevdiğiniz türlerle edebiyatta sevdiğiniz türler çokta farklı olmayacaktır. İzlerken en çok keyif aldığınız dizi/filmleri hatırlayın. Harry Potter serisinde sıkıldıysanız, fantastik bir kitap seçmek pek akıllıca olmayacaktır. Aynı şekilde belgesel izlemeyi sevmeyen birinin aradığı kitabı tarih reyonunda bulamayacağı açıktır.


Kısa film izlemeyi seviyorsanız, öykü okumayı roman okumaya tercih edebilirsiniz. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız kişisel gelişime, biyografiye yöneleceksiniz, şiire değil vs.. Örnekler çoğaltılabilir; kısaca kendinizi tanıyın.





- Kitap okumanın farklı yolları nelerdir?


Artık telefonlarımıza, tabletlerimize, bilgisayarlarımıza kitap indirmek çok kolay ve ucuz. Hatta sırf kitap okumak için tasarlanmış tabletler de var ve bu tabletler en az bir kitap kadar mat! Üstelik son derece ucuz ve hafifler. Gözleriniz yoruluyorsa mobil cihazların gece/uyku modu bulunuyor, mat tabletler ayrıca rahattır. Dinlendirici gözlük kullanmanız da mümkün. Veyahut sesli kitap uygulamalarından da faydalanabilirsiniz.





- Nasıl zaman yaratacağım?


Normal günlerinizde fazladan 30 dakikanızı, tatil günlerinde en az 1 saatinizi kitap okumaya ayırabilirsiniz, zaten bir kere başladığınızda devamını merak edecek ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. İşe, okula veya gezmeye giderken yolculuk esnasında kitap okuyabilir veya dinleyebilirsiniz. Güneşlenmek de kitap okumak için gayet iyi bir fırsat. Ayrıca, sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı azaltarak kitap okumaya zaman yaratabilirsiniz :).



- Bahanelerimden nasıl kurtulacağım?


Aslında okumamak için tek yaptığımız şey bahane üretmektir. Kitaplara karşı önyargılarla doluyuz. Dizisini filmini izledik diye o dünyadaki her şeyi bildiğimizi düşünüyoruz. Öyle ki görüşlerimizi ana kaynağından okuyup gerçeği oradan öğrenmek yerine başkalarının -burada başkaları kendilerini o işin ehli ilan etmiş kişiler, hani bizim sorgulamadan kabul ettiklerimiz- söylediklerine inanıyoruz ve onlar ne dediyse onu savunur hale geldik. Ana düşünce ellerimizden kayıyor ve biz bu tembelliğin sonucunu cehaletle ödüyoruz. Her bahanenin çözümü vardır.

*Aşağıda birtakım bahaneler ve çözümler sıralanmıştır.*


*Kitaplar çok ağır ve kullanışsız.

Çözüm: E-kitap.


*Gözlerim yoruluyor.

Çözüm: Sesli kitap.


*Bu yaştan sonra okuyup ne yapacağım.

Her şeyi geçiyorum, çocuklarınıza, torunlarınıza, çevrenize örnek olmak için okuyun efendim. Tüm gün televizyon karşısında oturan birisinin, kendisinden küçüklere kitap okumak yerine boş işlerle uğraştıklarını söyleyip azarlaması etkili olur mu sizce? Değişimi siz başlatın, çevrenize örnek olacak davranışlar yapın.


Gördüğünüz gibi her bahane çürümeye mahkûm, geçerli bahanesi olduğunu düşünenler bize iletsin, birlikte çözüm arayalım.



- Nerede okumalıyım?


Okumak için herkes farklı ortamları sever ancak ilk adımda sessiz ve aydınlık bir ortam çok önemli. Zamanla okumaya alıştıkça her yerde okuyabilirsiniz. Evde sessiz bir köşede dilerseniz kahve eşliğinde, kütüphanede, plajda, havuzda, metroda, parkta, vapurda...



71 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.