Othello Sendromu


İnsan ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için duygu kontrolü çok önemli bir rol oynar ama kontrol etmek o kadar da kolay değildir ve yardım almamız gerekebilir. Kıskançlık ve öfke gibi duygular ise kontrol edilmesi en zor olanlardır.


Eminim, Halk arasında, seven kıskanır diye bir tabir duymuşsunuzdur. Yani kıskanmak neredeyse sıradan karşılanabilir. Peki sıradan görülmemesi gereken, aşırı kıskançlıkla ilgili olan ve adını William Shakespeare’in en bilindik eserlerinden birinden alan, Othello Sendromunu da duymuş muydunuz?


Duymadıysanız birazdan ne olduğu hakkında sizleri daha detaylı bilgilendireceğim ama önce size biraz Shakespeare'in bu oyunundan kısaca bahsetmek istiyorum.


Ana karakterimiz bilindiği üzere Othello, Venedik'de kahramanlıkları ile nam salmış bir komutandır. Othello, Sinyor Brabantio’nun kızı Desdemona'ya duyduğu hislerden karşılık bulunca ikisi gizlice evlenirler. Desdemona'nın babası bu evliliğe karşı çıkar ama Othello'ya karşı, kızını kaçırmakla ilgili suçlamalarda bulunsa bile bu tavrı pek bir işe yaramaz.


Bir süre sonra Osmanlı ile Venedik arasında savaş çıktığında Othello göreve gönderilir ve karısı da onunla beraber gitmek ister. Yolculuk sırasında ve yolculuğun ardından Othello ve Desdemona; intikam, iftira, dehşet verici bir kıskançlık ve geri dönülemez bir şüphenin içinde sonlarına sürüklenirler.


Bu sona sürüklenmelerinin asıl sebebi olan aşırı kıskançlık ise bahsetmek istediğim Othello sendromu için size ipucu verecektir.

Diğer adı patolojik kıskançlık olan hastalık, genellikle kendini değersiz hisseden kişilerde, elinde bulunanın onda olmama ihtimalini kabul etmemesiyle başlar. Bu sadece herhangi biri için duyulan kaybetme korkusu değildir. Hasta olan kişi, sahip olduğu ve takıntılı bir şekilde kaybetmek istemediği şeyler için saplantılı düşünceler kurabiliyor ve bu düşüncelerin kendisini hasta edebileceğini çoğu zaman fark edemiyor. Düşünceler bir zaman sonra döngü haline geldiğinde ise başka bir işe odaklanmak mümkün olmuyor. En sonunda duygularına yeniliyor ve buna göre davranışları şekilleniyor.


Ayrıca bu psikolojik rahatsızlık şüphe ve kaybetme korkusu ile başlamakla birlikte, çok ciddi boyutlara çıkabilir. Geç cevap verilen, telefon araması dahi kişiyi yoğun derecede öfkeli biri haline getirebilir. Bazı cinayetlerin altında yatan neden de yine bu hastalıktır.

Othello Sendromu Bazı Belirtileri;


-Gerçekliği olmayan senaryolar kurmak ve buna inanmak

-Olur olmadık nedenlerle ortaya çıkan aşırı kıskançlık

-Takıntı haline getirilen sahiplenme duygusu

-Şüpheci yaklaşım

-Mutsuzluk

-Değersiz ve özgüvensiz hissetmek


Othello Sendromu Tedavisi


Bu hastalığın tedavisi için uzman kişilere başvurulmalıdır. Kişi aşırıya kaçan duygularından uzaklaşana kadar da tedavi devam etmelidir. Aksi takdirde her ruhsal hastalıkta yaşanabildiği gibi bu sendroma sahip kişi de çevresine büyük oranda zarar verecektir.

40 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.