• Admin

PEKİ NEDİR BU OKÇULUK?

Okçuluk,sırt ve kol kaslarıyla yapılan bir spordur.Nişan alabilme, koordinasyon ve dikkat gerektirir. İlk bakışta okçuluk çok basitmiş gibi gözükebilir fakat tekniğini oturtamazsan ya da yanlış teknik uygularsan okların istenilen yere gitmez, hatta bununla kalmayıp kendine zarar bile verebilirsin. Mesela ben bir defasında (makaralı yay ile) okumu atmaya hazırlanıyorken tekniğimi tam oturtamadığım için gözüme yumruk atmıştım {•~•}. Bu yüzden teknik son derece önemli.


Geçmişten Günümüze Kadar Gelen Spor


Okçuluk insanoğlunun var olmasıyla birlikte gelmiş ve gelişmiştir. Önceden avcılık ve savaşta kullanılırken günümüzde daha çok hobi ya da yarışmalar için kullanılıyor. (Tabi hala avcılık için kullanan insanlar da var.)


Her insanın korunma, beslenme gibi ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyaçları için araç gereçler yaparak karşılamışlardır. Bu yüzden okçuluğu tek bir topluluğa ait değil de evrensel olarak görmemiz daha doğru olur.


Farklı Kültürlerde Okçuluk


Bir önceki başlıkta bahsettiğim gibi okçuluğa evrensel olarak baktığımızda dünyada millletlerin hatta kabilelerin bile kendilerine ait yaylar yaptıklarını görüyoruz. Bu düşünceyle hareket edersek yüzlerce yay çeşidi olduğunu anlayabiliriz ve bu yay çeşitlerinin hepsini saymak biraz zordur. Genelde yaylar karbon, çelik, ahşap,ağaç ya da kompozit (birkaç malzemenin birleştirilmesiyle oluşturulan cisim) malzemelerinden yapılır.Ben de birkaç milletin yaylarından bahsetmek istiyorum.A) JAPON YAYI


Yumi Japon yaylarına verilen diğer bir isimdir. Bu yayların boyu 2 metreyi aşar ve ingiliz yay boyunun üstündedir (İngiliz yay boyu 1.80 metre). Yaylar 80 libre ve üzeri çekiş gücüne sahiptir.


Japonlar ok atma sanatını kişinin gerçeği araması ve ruhani arınması olarak görür. Kişi yayını ve okunu kendi vücudunun bir parçasıymış gibi hareket ettirir.


B) İNGİLİZ YAYI


İngiliz yayı porsuk ağacından yapılır. Yaylar 90-130 Libre arasında çekme gücüne sahiptir. Uzunluğu 1.80 metredir. Bu uzunluğun sebebi şudur : Bir yayın gücünü çekildiği mesafe belirler yani ne kadar çok çekerseniz o kadar uzağa gider. Bu yüzden yayın esnekliği kullanıldığı materyale bağlıdır. Yukarıda bahsettiğim gibi İngilizler yaylarını Porsuk ağacından yapıyorladı ve ağaç ne kadar dayanıklı olursa olsun kompozit yay esnekliğine erişilemediği için yayları uzun yapmak zorunda kaldılar. Bu sayede yayın çekiş mesafesini de artırdılar.

55 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.