Verimliliği Arttırmak İçin Plan Yapmak


Bugün bahsetmek istediğim ve kendi hayatımda büyük bir öneme sahip olduğunu düşündüğüm konu plan yapmak, liste yapmak. Günlük yaşantımda derslerime, aileme, arkadaşlarıma, kitaplarıma ve tabii ki de en önemlisi kendime vakit ayırmayı çok seviyorum. Okul zamanı bittiğinde derslerin yerine bir de iş temposu geldi ki bu da yetmiyormuş gibi ikinci okuluma başlamaya ve eksik olduğum bir konuda kendimi çalışmaya zorlamaya karar verdim. Durum böyle olunca tabii ki de her şeye vakit ayırmak büyük bir zorluk haline gelmeye başlayabiliyor ve bir noktada aniden tamamen hepsinden kopuyorsun. Yoğunluğu hayatımda sevmeme rağmen her şeye zaman ayırıp tüm işlerimi yetiştirebilmemin en büyük yardımcısı da tabii ki de plan yapmak.


Son zamanlarda plan yapmanın hayatımdaki artılarını iyiden iyiye görmeye başlamamdan dolayı sizler ile de bunu paylaşmak istedim. Pandemi döneminin ortalarında asla plan yapmadım ve plan yapmamak ne rahatmış diyerek geziyordum evin içinde. Bunun güzel bir durum olmadığını; işte yapmam gereken şeyleri unutmaya başladığımı, bazen yetiştiremediğimi, asla ama asla hiçbir şey yapmadan oturup elime bir kitap bile almadan kimseyle konuşmadan durduktan sonra fark edebildim.

Tamam evet önemli dedik ama ne yapmamız gerekiyor sorusuna gelecek olursak; çok basit bir yöntem.

Önce herhangi bir tarihli/tarihsiz ajanda ya da bullet journal ya da en basit bir defteri alıyoruz ve başlıyoruz. Ben genellikle aylık ve günlere ayrılmış ve bir haftayı bir arada görebileceğim haftalık takvimler oluşturarak ya da onları hazır kullanarak plan yapıyorum. Aylık plan sayfasında; herhangi bir işimin deadline’ı, doğum günlerini ve o ay olacak çok önceden belirli olan olayları yazıyorum. Haftalık sayfalara da o hafta başında ya da bir hafta öncesinde aylık plandaki notları yazıyorum tekrardan kaçırmamak için. Ne anlamı kaldı aylık sayfaların diyebilirsiniz ama bir bütün olarak görmek gerçekten verimli olabiliyor. Haftalık sayfalara ise genellikle o günün sabahı ilk olarak açıp yapmam gereken her şeyi yazıyorum. Bu kitap okumak olabilir, toplantı ayarlamak olabilir ya da bir arkadaşını aramak hatta evi temizlemek bile olabilir. Burada en önemli nokta yapamayacağınız işleri yazmamak çünkü çok büyük bir yığılma olduğunda diğer işleri de aksatabiliyorsunuz. Bunun dışında diğer bir önemli nokta ise işleri önem sırasına göre yazmak ya da öncelik vermeniz gerekenleri işaretlemek. Bu sayede önemli işlerinizi son ana bırakmamış oluyorsunuz.

Çoğu insanın kullandığı planlama yönteminde her maddenin başına içi boş olan bir kutu ya da yuvarlak yapmak ve işler tamamlandığında bu kutucuğu boyamak var, ancak isterseniz tamamladığınız işlerin üzerini de çizebilirsiniz. Aslında bu tamamen size kalmış bir şey önemli olan biten işleri diğerlerinden ayırt edebilecek bir şey yapmak.

Plan yapmayı bu kadar anlatmamın sebebi birçok insanda verimliliği oldukça arttıran ve günlük yaşantıda zaman kullanımını kolaylaştıran bir yöntem olması. Uzun yıllardır en ufak şeylerde bile listeler yapan bir insan olarak plan yapmadığımda verimliliğimin büyük ölçüde düşüşünü gördükten sonra bunu sizlerle de paylaşmak istedim.

56 görüntüleme

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.