RESSAMLARIN RESSAMI 'GauGAN'

Yapay zeka dünyasında durmaksızın sürekli bir ilerleyiş var ve gün geçtikçe daha da akıl almaz gelişmeler yaşanıyor. Yapay zeka dünyasında çok ilgimi çeken yeni bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Herhangi bir karalamayı ya da basit bir çizimi tabloya dönüştürmeniz ne kadar sürer? Tabii ki hiçbirimiz bir Bob Ross değiliz, hatta onunda yarım saatini alabilirdi. Çoğu ressama taş çıkartan yeni bir yapay zekaya sahip 'ressam' ımız var, ismi ise GauGAN. NVIDIA tarafından geliştirilen bu yazılım 'derin öğrenme modeli' kullanılarak güçlendirilmiş. Basit çizimleri tabloya dönüştürürken “Üretken Ters Ağ – Generative Adversarial Network (GAN)” yöntemini kullandığı için geliştirilen yazılıma “GauGAN” demişler. Sonundaki 'GAN' kelimesi anladık ancak Gau nerden geliyor? Gau kısmında ise post-empresyonist ressam Gauguin’den esinlenmişler.


Programın arayüzünde iki ayrı bölüm var. Sol bölümde karalamalarınızı yaptığınız bölüm, sağda ise o karalamalarınızı bir şahesere dönüştüren GauGAN tabloları. Asıl soru şu; sizin çizdiğiniz basit çizgileri bu GauGAN nasıl anlıyor? Şöyle ki; çizim yaparken aşağı kısımda sizin çizerken ne çizmek istediğinizi seçtiğiniz bir çok buton var. Örneğin bir ağaç çizmek istiyorsanız 'Tree' butonuna tıklayarak çizim yaptığınızda GauGAN bir ağaç çizdiğinizi anlıyor. Çocukların boyama kitapları kadar basit bir yöntemle oluşturduğunuz kompozisyon yapay zeka tarafından onun daha önce gördüğü ve öğrendiği resimlere göre otomatik olarak oluşturuluyor. Dokuların yanı sıra ışık, gölge, yansıma gibi diğer özellikler de ekleniyor.
Bu yapay zeka elbette ileri bir seviyede ancak çokta yeni bir gelişme değil. Benzer bir mantıkla hazırlanan Google Quikdraw adlı bir yapay zeka elimizde mevcuttu. Yaklaşık 15 milyon kişinin çizdiği 50 milyon kadar farklı karalamalar var. Kullanmaya başlayınca sizden 20 saniye içinde bir çizim yapmanızı istiyor. Mesela benden bir burun çizmemi istedi. Daha ilk çizgiden itibaren tahminlerde bulunmaya başlıyor. Bu tahminleri sadece yaptığınız şekle göre değil onu yapış biçiminize göre de belirliyor. Bir yandan da sizin yaptığınız çizimden bir şeyler öğreniyor. Bizler ya da yazılımcılar, araştırmacılar, tasarımcılar, sanatçılar da dünyanın ortak düşünme biçimini keşfediyor.


Asıl konumuz olan GauGAN şu anda Demo sürümüyle deneyimlenebiliyor. Şahsen kendi adıma konuşacak olursam çok başarılı çalışmalar ortaya koyamadım. Ancak eminim ki sizler mükemmel şaheserler ortaya çıkaracaksınız.

https://www.nvidia.com/en-us/research/ai-playground/

Adlı adresten ulaşarak güzel çizimler yapabilirsiniz. Çalışmalaranızı @fikirkolektif adlı Instagram adresimize bekliyorum.

(NVIDIA GauGAN inceleme/tanıtım videosu)


Teknoloji, insan hayatı için eline geçen en büyük fırsattır. Teknolojiyi yakala!

37 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.