STRESLE BAŞA ÇIKMAK

Aslında hayatımızın büyük bir parçasını kaplayan bu insani duygu bize çoğu zaman eksi olarak dönebiliyor.

Stres hayatımızı ve ruh sağlığımızı olumsuz etkileyen başlıca faktörlerden biri. Bulunduğumuz her anda ileriyi düşünerek veyahut olduğumuz durumda olası aksilikleri düşünerek stres olabiliriz. Ya da hayatımızda alıştığımız düzenden çıkıp yepyeni bir düzene adım attığımız zaman stresli olabiliriz. Elbette herkes stresin ne olduğunu biliyordur. Karşımıza farklı biçimlerde çıkabiliyor. Peki bu savaşması zor insani duyguyla başa çıkmayı biliyor muyuz?


STRESLE BAŞA ÇIKMANIN 12 YOLU


1. Bazı durumların stres yaratacağı önceden bilinmeli ve bu durum kabul edilmelidir. 

2. Spor yapılmalı, beslenmeye dikkat edilmeli, çok fazla kafein ve alkol tüketiminden uzak durulmalıdır. 

3. İş stresinden kaçınmak için önemli işler listesi yapmak uygun olabilir. Böylelikle, yapılması gereken acil işler ön sıraya konur ve geri kalan işlerin ise yetiştiği kadarı yapılır. 

4. Yapılmaktan hoşlanılmayan aktivitelerde başka alternatifler düşünülmelidir. Örneğin; market alışverişi yapmayı sevmeyen ve bu esnada strese giren bir kişi, bu işi başka bir kişinin yapmasını isteyebilir ya da internet yoluyla market alışverişi yapmayı tercih edebilir. 

5. Ev anahtarını sürekli unutan bir kişi bu durumdan dolayı sürekli stres yaşıyorsa, yedek anahtar yaptırarak, kullandığı her eşyada birer tane bulunmasını sağlayabilir. 

6. Mükemmeliyetçilik huyundan vazgeçilmelidir.  

7. Trafikte strese girenler yola çıkarken trafiğin olduğu fikrine alışmalıdır. Yoğun trafikte stres yaşayan kişiler; araç kullanmayıp toplu taşıma araçlarını tercih edebilirler ya da mesafe uzasa da daha sakin yollardan gitmeyi seçebilirler ve araçta müzik dinleyebilirler. 

8. Gün içinde bekleme sürelerinde cüzdan, çanta, evrak düzenlemek, çok uzun süredir görüşemeyip aramaya fırsat bulunamayan kişilerle telefonla görüşmek gibi daha önce ertelenen işler yapılabilir. 

9. Eve misafir geldiği zaman en iyi şekilde ağırlamak için stres yapmak yerine, beraber geçirilen zamanın daha sağlıklı ve kaliteli geçmesine özen gösterilmelidir.  

10. Karşılıklı ilişkilerde stresten uzak durmak için kişiler birbirlerini dinlemelidir. 

11. Stres karşısında mizah kullanılmalı yani sorunlar karşısında gülüp geçilebilmelidir. 

12. Kişi kendi kendini deşarj ettiği bir zaman dilimi ayarlayıp, hobi edinebilir.


(Edindiğim bilgileri direkt olarak buraya bıraktım. Girdiğiniz her internet sitesinde sonuçlar aynı.)Aslında bütün maddeler planlı olmayı, kendine zaman ayırmayı gösteriyor. İnsan kendini motive ettiğinde karşısındaki stresle çok kolay başa çıkabiliyor demek ki.


Bana sorarsanız hayatımızı düzene sokan şeyin stres olduğuna inanıyorum. Stresli olduğum her durumda yapacağım işi kusursuza getirmeye çalışıyorum. Ya da ufak tefek streslerle kendimi motive edebiliyorum.

Bilmiyorum belki de aptallık diyeceksiniz ama ne kadar streslenirsem o kadar iyi iş yapabildiğime inanıyorum. Stresi kaygı boyutuna getirmemekte fayda var tabi.


Her duygunun yaşattığı şeyler gibi stresin bana verdiği heyecanı, elinin ayağının buz kesmesi durumunu ve hatta heyecanla stresin harmanlanıp bana verdiği karın ağrısını bile seviyorum. İnsan olduğumu hissediyorum. Yaşadığımı hissediyorum. Ne kadar insan sağlığı için zararlı deseler de stressiz bir yaşamı düşleyemiyorum zihnimde.Her şeyi dozunda bırakmak gerekir şahsımca. İlacı da zehirden ayıran dozdur derler nasıl olsa. Her duygunun da dozu olmalı.

Stresi korku boyutuna getirip ondan kaçınmak yerine kendimizi strese adapte etmeliyiz belki de.

Stres çok özel bir duygu. Yeter ki başa çıkmayı bilelim.

42 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.