GERÇEKTEN GÜVENEBİLECEĞİMİZ İNSANLAR VAR MI HAYATIMIZDA ?

En son güncellendiği tarih: 18 Tem 2019Hoş geldiniz sevgili okurlar. Bugün ki yazım hepimizin ortak fikirlerinin olduğu nesnel bir konunun aksine kişiden kişiye farklılık gösterebilecek düzeyde öznel olacak. Biraz da beni etkilediği için kaleme alıyorum. İnsan en yakınını da güvenemeyecek ise kime güvenebilir bu hayatta? Keyifli okumalar...Güven Dediğimiz Tam Olarak Nedir ?


Güven dediğimiz olay, iki kişinin ya da bir arkadaş grubunun karşısındaki kişinin kendi için tehlikesiz ve yararlı olduğuna inanma durumudur kısaca. Ama gelin görün ki dünya üzerinde en fazla sorun da bu konu üzerinde çıkar. Çünkü tek ve basit bir duygu değildir. Tek bir duruma inanmayız. Örneğin; bize zarar vermeyeceğine, ihanet etmeyeceğine, zor zamanımızda yanımızda olacağına (kişisel düzeyde), sırrımızı ya da kusurlarımızı kötülüğümüzü isteyen birilerine anlatmayacağına...

Bu liste uzayıp gider. Gitmesi de gerekir. Çünkü her gün karşılaştığımız ve yaşadığımız bu eylemi tek taraflı ve basit olarak düşünmek gerçekten komik olur.


Kimlere Güveniyoruz Hayatımızda ?


Herkesin güvendiği belli başlı kişiler vardır hayatında. Genel olarak konuşuyorum şahsi değil. Çoğu insan için önce aile, sonra akraba, sonra arkadaş çevresi gelir. Ama bu sıralama demek değil ki ailenden biri hiçbir zaman güvenini boşa çıkarmaz. Ve yahut akrabaların seninle her zaman senin onlara olduğun kadar yakın olur. Diğer yandan arkadaşların seni bu kişilerden daha az önemser ya da sever. Olay genel bir hiyerarşi içermiyor aslında. Sadece çocukken hepimize verilen öğütler doğrultusunda herkes önce ailesine güvenmesini, sonra diğerlerine sıra geldiğini söyler.

Atasözü mü desem tam olarak bilemedim ama "Babana bile güvenme!" diye bir söz vardır hepimizin bildiği. Bu söz benim en çok sevdiğim sözlerden biridir yalan olmasın. Çünkü küçükken bana öğütlenen şeylerden biri ailene güvenmek iken ben hayatımda yediğim ilk önemli kazığı babamdan yedim. İyi ki de oldu. Bana diyebilirsiniz :"Ne demek arkadaşım iyi ki de? Hangi insan böyle bir şey olsun ister?" , diye. Tabii ki kimse böyle bir şey olsun istemez ama artık o hareketin içimde açtığı yara öyle bir kabuk bağladı ki, emin olun on kat daha güçlü vaziyette yaşamıma devam ediyorum.


Güvendiğimiz İnsanları Nasıl Seçiyoruz?


Bu konuda herkesin farklı bir yöntemi var açıkçası. Kimi ortak yönleri fazla diye güveniyor. Kimi ise elektriğimiz tuttu gibi garip faradaysal deyişler kullanıyor. Dediğim gibi herkesin kendi düşünce yapısı olduğu gibi bazı seçimleri yaparken de değişik yöntemlere başvuruyorlar. Bu tamamıyla kişiye kalmış bir şey. Yoksa gerçekten kime güvenebileceğimiz hakkında fikrimiz olmazdı. İnsanoğlu rol yapma konusunda üstüne olmayan bir canlı türüdür. Sırf bir kişiden çıkar sağlamak için bile bir maske takıp "kişiliğinden" ödün vererek istediğini alana kadar iyi niyetliyi oynardı eğer tek bir güvenme yöntemi olsaydı bu insanoğlu. Hoş birçok ve kişisel olmasına rağmen bazıları yine bu kötü davranışları sergiliyor ya...


Birine Güvenmek Bir Hata Mı Yoksa Normal Bir Durum Mu?


Sosyologlara göre güven eksikliği çeşitli toplumsal soyutlanmalara yol açar. Psikologlar ise hem bunu destekleyen hem de aksini iddia eden tezlere sahiplerdir. Kimi psikologlar güven duygusunun nadiren oluşması ya da hiç oluşmaması durumunda bu kişilerin hayatlarında daha başarılı olduklarını gözlemlemişlerdir. Bana göre ise her ikisi de. Çünkü hayatım boyunca kimi insanları tanıdığım için mutlu, kimisi içinse pişman oldum. Umarım siz değerli okurlar, pişman olacağınız kişiler ile hayatınızın büyük bölümünde karşılaşmaz ve onlarla uzun yıllar geçirmek zorunda kalmazsınız.

Kısacası arkadaşlar güvenmek herkes için aynı olan bir olgu değildir. Bu yazımı da yarım bırakıyorum. Zira bu da hemen nokta konulacak bir konu değil. En azından şimdilik şu sözü söylemek istiyorum. Birine güvenmeden önce iki defa düşünün. Ancak üçüncü defa düşünmenizi gerektirecek kadar şüphe yaşarsanız asla güvenmeyin .

Kendinize iyi bakın....

69 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.