UZMAN EKİP 

ABD yardım heyetinin iki temsilcisi ile bir Türk Bürokratın projenin gerçekleştirildiği CER Atölyesini ziyaretlerinin çıkışında, Türk bürokratın Amerikalıya dönerek;

- Yapacaklar gibi görünüyorlar

demesi üzerine Amerikalı görevli;

- Yapmalarındansa yapmaya inanmaları, bu inanç daha kötü değil mi? Diyordu.

Bu replik Devrim Arabaları filminden. Ülkemizin o dönem ki en başarılı, en inanmış mühendis-bilim insanı topluluğunun bir amacı vardı; ülkenin dışa bağımlılığına son vermek ve yerli otomobili üretmek!

Bugün yıl olmuş 2020, tıpkı Devrim Arabaları'ndaki gibi amacı bilim ve teknoloji üretmek iken önüne çıkan engellere rağmen inandığı yoldan giden bir topluluktan bahsetmek istiyorum. Uzman Ekip’ten.

Benim de bir parçası olduğum bu ekip, çoğunluğu İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri ve mezunlarından oluşan, Türkiye’de inovatif tasarım ve teknoloji ürünleri geliştirilmesinin de mümkün olduğunu kanıtlamaya çalışan ve kendini buna adamış bir topluluk. Başlangıçta projelerini İTÜ CBILAB’da yapan fakat sonrasında çok fazla proje yaptıkları gerekçesiyle laboratuvarla ilişiği kesilen ekip, bugün projelerine daha büyük bir şevk ve özveriyle devam ediyor.

BU EKİP NEDİR NE DEĞİLDİR?

Bünyesinde farklı branşlardan öğrenci ve mezun bulunduran bu ekip projeler geliştiren bağımsız bir topluluktur. Hedefi; Dünya’ya faydalı projeler yapmak ve ticari değeri olan ürünler üretip kitlesel fonlama yoluyla yurt dışına satarak ülkeye döviz kazandırmaktır.

Burada kitlesel fonlamayı açıklayacak olursak; ABD merkezli bir şirket olan Kickstarter girişimcilerin kendi girişimlerini geniş çevrelere duyurmalarına yardımcı olan bir nevi yankı platformudur. Diyelim ki; gerçekleştirmek istediğiniz bir projeniz veya ticari bir ürününüz var fakat nasıl tanıtacağınızı ya da nasıl fonlamanız gerektiğini bilmiyorsunuz. İşte Kickstarter tam da burada devreye giriyor. Kickstarter geliştirmiş olduğunuz projenizi sizin belirlemiş olduğunuz kitlelere yayınlıyor. Böylece projeniz destekçiler tarafından bağış toplamaya başlıyor. Hedef olarak belirlediğiniz miktarda bağış toplarsanız projeniz başarılı olmuş oluyor. Burada akıllarda soru işareti bırakan şey ise birilerinin sizin projenize maddi destekte bulunma sorunsalıdır. Cevabı çok basit, projeniz fonlanırsa size bağış yapan tüm destekçilerinize teşekkür maiyetinde bir şeyler gönderiyorsunuz. Bu, bir teşekkür mesajı olabilirken direkt olarak fonladığınız projeniz de olabilir.

UZMAN EKİP’İN PROJELERİ NELER?


Uzman Ekip olarak daha önce Kickstarter’da fonlanıp döviz kazanmış ve fonlanma aşamasında olan projelerimizden de bahsetmek istiyorum.


  • Bir tasarım ürünü olan Ponchic kartları bir eliniz doluyken bile diğer elinizle 2 hatta 3 tane bardak taşımanızı sağlayabiliyor. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu tasarım ürününün bir diğer cezbedici noktası da tohumlu karton kullanılması sayesinde çevre dostu olmasıdır. Tasarımımız Kickstarter’da başarıya ulaşarak 632 dolar gelir elde etmiştir.


Şu anda çalışmaları tamamlanan ve fonlanma aşamasında olan bir diğer projemiz ise MagniCushion. Fikir; dışarıda zaman geçirirken yaşadığımız sorunlardan ortaya çıktı. MagniCushion, yetişkinler tarafından kamp, toplu taşıma, seyehat gibi çeşitli yerlerde kullanılabilirken çocuklar için ise güvenli oyun alanı yaratan bir tür, manyetik ve bağlanabilir yastıktır.

İdeal boyutuyla taşınabilirliği kolay olan bu yastık, manyetik ve bağlanabilir olması sayesinde de dilediğiniz boyutlarda kullanmanızı mümkün kılıyor. Ayrıca su geçirmez özelliği kullanım açısından sizi kısıtlamıyor. Kickstarter’a 17 Mart’ta yüklediğimiz ve $10.000 dolar hedef koyduğumuz projemiz, dün akşam sadece 5 saat için de bu hedefine ulaşarak bizlere Kickstarter‘da bir başarı daha kazandırdı.

İhracat yapmak, ülkeye döviz kazandırmak veya proje üretmek, bunlar çok önemli, ciddi işler elbette fakat bir ekibin ve gençlerin tek misyonu bu olmamalı. Gençler için yarını aydınlatmak çok önemli ancak bunun yanında insani sorumluluklarımızın farkında olmalıyız. Biz de bu bilinçle sadece projeler üretmekle kalmayıp sokak hayvanlarına da yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Bu farkındalık bilinciyle diz bölgesinde anatomik bozukluk olan bir köpeğe 3D yazıcıdan yeni bir diz kapağı bastık. Bu çalışma sırasında köpeğin taranan dizi CAD model haline dönüştürülüp 3D yazıcıdan çıkarılabilir hale getirildi. Ardından bio uyumlu malzeme tespit edilerek ameliyatta kullanılacak dizler üretilerek veteriner hekime teslim edildi. Başarılı geçen ameliyat sonrası minik dostumuz sağlığına tamamen kavuştu.

Uzman Ekip olarak kendimize ve ülkemize dair umutlarımız var. Bu umutlarımızın arkasında, başarılı olup ülkemize döviz getirdiğimiz projelerimiz, hayatını kurtardığımız sokak hayvanları var. Biz her zaman yapabileceğimize inanıyoruz. Biliyoruz ki;

‘‘Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise 'başaracağım' diye başlayarak sonunda 'başardım' diyenindir.’’

- Mustafa Kemal Atatürk

236 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.