YAPAY ZEKA'YA DAİR

En son güncellendiği tarih: 19 Tem 2019

Yapay Zeka! Son zamanlarda ne çok duymaya hatta telaffuz etmeye başladık bu kavramı öyle değil mi? Duyuyoruz, karşılaşıyoruz ama çoğumuz ilgisizliğimizden dolayı araştırmıyoruz bile.


Peki ya öyleyse nedir bu Yapay Zeka? Bir de gerçekten denildiği gibi tam anlamıyla yapay mıdır bu zeka?


Ne İmiş Bu Yapay Zeka ?


Bunun için öncelikle kalıp bir tanımlama yapmamız gerekirse şunu diyebiliriz;

" Yapay Zeka ; yapılmasında insan zekasına ihtiyaç duyulan işleri bilgisayara yaptırma teknolojisidir." Ancak Yapay Zeka bundan çok daha fazlasıdır ve katlanarak artmaktadır. Siz bir yapay zeka teknolojisine bazı sorumluluklar yüklersiniz - ki yapay zeka deyip geçmemek lazım - o bundan daha fazlasını yapar.


Peki Ya Nasıl Mı ?


Google's DeepMind mühendisleri tarafından bir yapay zeka mekanizması oluşturuldu. Ve bu mühendisler tarafından yapay zekaya söylenen şey, sadece A noktasından B noktasına gitmesiydi. Ancak o A noktasından B noktasına gitmekten çok daha fazlasını, başka hiçbir komut almadan kendi kendine gerçekleştirdi. Örneğin; engeller arasında uçurum türünde bir boşluk varsa zıplamayı, baş hizasında bir engel varsa eğilmeyi, yana kaymayı, dengesini sağlamayı vs. Ya da kendisine sadece satrancın kuralları öğretilen bir Yapay Zeka'nın satranç şampiyonlarıyla girdiği maçlarda hangi hamleyi yapacağına kendisi karar vererek onları eze eze yenmesi. Bana kalırsa bütün bunlar yapay zekanın tam anlamıyla yapay olmadığının göstergesidir. Başka bir örnek ise hastanelerde yüzlerce hatta binlerce hastanın kaydını tutan yapay zekaların şaşırtıcı sonuçlar göz önüne sermesidir. Bu sonuçlardan biri, uzmanlar veya doktorlar tarafından teşhisi konulamayan şizofreni gibi hastalıkların yapay zekalar tarafından çok kısa bir sürede fark edilmesidir. Peki ya bunu nasıl ve hangi mekanizmayla gerçekleştirmektedirler? Bu konuda araştırmalar yapılsa da kesin bir sonuç yoktur. Bu örnekte de görüldüğü üzere yapay zeka mekanizmaları en az insan beyni kadar karmaşıktır. Ama dediğim gibi 'en az' ...


Yapay Zeka Bir Tehdit Oluşturuyor Mu ?


Yapay Zeka bana kalırsa nereden bakılırsa bakılsın tam bir mühendislik harikasıdır. Ancak bugün bazı meslek gruplarında şöyle bir kaygı vardır:

" Yapay Zeka işimizi elimizden alır mı ? " Yapay zekanın giderek üzerine katması, kendine yeni boyutlar ve özellikler kazandırması göz önünde bulundurulduğunda bu haklı bir sorgulamadır. Ancak ünlü ve başarılı bir doktorun Tedx konuşmasında karşılaştığım şu cümleyle açıklık getirmek isterim:

" Eğer siz işinizi her gün aynı algoritmayla yaparsanız, yani bugün yaptığınız iş ile yarın yapacağınız iş arasında bir farkındalık yaratmazsanız yapay zeka sizin için bir tehdit unsuru olabilir, işinizi elinizden alabilir. "

Yani kısaca Yapay Zeka'yı biz yarattık onunla biz yarışacağız diyebiliriz.

73 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.