YENİ RAKİP: TOGGOtomotiv sektörüne sağlam bir giriş yaparak çoğu rakiplerini kıskandıracak tasarımıyla gözleri üzerine çeken TOGG hakkında konuşalım. Teknik özellikleri bir benzinli araca göre kafa kafaya yarıştırılabilir. 400 beygir güce sahip olan TOGG sürüş keyfi olarak sizi tatmin edebilir. Araçta, gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketi mevcut. Otomobilde, 200 beygir güç ile 7.6 saniye, 400 beygir güç ile 4.8 saniye altında 0-100 km/s hızlanma kapasitesi bulunuyor. Bir diğer hayran kaldığım özelliği ise otonom sürüşe sahip olması.Otonom sürüşü seviye seviye tanımlayacak olursak toplam 5 seviye de şöyle açıklayabiliriz:

Seviye 1: Elektroniğe yeni giriş.

Ne zaman?  1990’ların başında.

Kapsamları: Şeritte kalma yardımı, radarlı hız sabitleme.

Kim sürüyor? Asıl kontrol sürücüde.

Seviye 2: Mikroçipler ve daha fazla seviye kontrolü

Ne zaman? Günümüzde

Kapsamları: Şerit değiştirme, kendi kendine park ve direksiyon kontrolü

Kim sürüyor? Çoğunlukla insan kontrolünde.

Seviye 3: Otomobilin patron olması

Yüksek otonom seviyesindeki araçlar yakında yollarda olacak. Otomobil Mühendisleri Topluluğu, Seviye 3’ü şartlı otonom olarak adlandırıyor. Sizin normal bir otomobil kullanıyor gibi olmanızı sağlayan bu sistem, tamamen kendi kendine de gidebiliyor. Fakat bu süreçte direksiyon başında olmanız zorunlu. Bu sistem aracın neredeyse hiçbir koşulda kaza yapmamasını sağlamak üzere var. Nasıl mı? Harita, güncel trafik durumu, radarlar, kameralar, sensörler ve diğer araçlardan gelen verileri işleyen sistem, günümüzdeki araçlardan daha hızlı ve daha yüksek işlem kapasitesine sahip işlemcilere sahip olacak. Günümüz için öndeki araçla 2 saniyelik bir boşluk bırakmak normal iken gelecekte o aracın ne yapacağı ön görülebilecek.

Seviye 4: Sürücüleri arka koltuğa alalım

Ne zaman? Önümüzdeki 10 yıl içerisinde

Kapsamları: Sürücüz araçlar, araç paylaşımları.

Kim sürüyor? Araç kendini kullanıyor.

Seviye 5: Siz isteyin o yapsın.

Seviye 4 ile 5 arasında aslında büyük bir fark bulunmuyor. Bütün iş araç tarafından yapılıyor. Fakat burada sistem değişiyor. Direksiyon kayboluyor ve herkes karşılıklı olarak oturuyor. Bu sayede araçlar içerisinde olabildiğince konforlu seyahat edebiliyorsunuz. Bu da aradaki  farkın ortaya çıkmasını sağlıyor. Seviye 4’te direksiyon yerinde dururken, Seviye 5’te direksiyon yok oluyor ve isteğe bağlı olarak satın alınabiliyor.


Ne zaman? Seviye 4 ile birlikte yani önümüzdeki 10 yıl içerisinde.

Kapsamları: Robotik taksiler.

Kim sürüyor? Opsiyonel direksiyonPeki bizim TOGG'un otonom sürüş özelliğine bakalım . Yerli otomobil, sürekli olarak merkeze bağlı olacak ve bazı sistem güncellemeleri sürücünün bile hissedemeyeceği şekilde giderilecek. Ayrıca bakım ve parça değişimi gerektiren arıza durumlarında ise sistem, direkt olarak bakım noktasıyla iletişime geçecek.Yerli otomobil otonom sürüş teknolojisine sahip olacak. Trafik sıkıştığı zaman otomobil kendiliğinden durup kalkabilecek. Sürücünün direksiyonla kontrol etmesine gerek kalmayacak.

Bir diğer göz kamaştıran ki bence en önemli özelliği olan Holografik Asistan Teknolojisi..

Holografik Asistan Teknolojisi dünyada ilk defa kullanılıyor ve bu durum biraz akıllarda soru işareti uyandırıyor. Başarılı olacak mı ? Sistemsel hatalarla karşılacak mıyız ? gibi.Tabii ki dört dörtlük bir performans beklemiyorum ama ilk kullanılmasına karşın başarılı bir adım. Bu teknolojiyle yol detayları, tümsekler, köprüler sürücünün direkt olarak gözbebeğine ışınlar yoluyla iletilecek. Sürücü yola bakarken aynı zamanda bu uyarıları da görebilecek.

Çözümler sunuyor: TOGG'un tüm araçlarında standart olarak sunması beklenen yeni teknolojisi, evde kullanılan ağa bağlı ve akıllı çamaşır, bulaşık makinesi, buzdolabı ya da müzik sistemi gibi cihazlarla otomobili entegre edip hayatı kolaylaştıran çözümler sunacak.

Asistan özelliği: Yerli otomobil hayatın birçok farklı alanında sürücü ve yolcuların yerine düşünen bir asistan haline gelecek. TOGG'un ve TOGG ekosistemine dahil olan bir startup'ın "akıllı yaşam" başlığı altında geliştirdiği yeni teknoloji, TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş'ın her fırsatta dile getirdiği "otomobilden f Haberler azlasını yapacağız" iddiasını da güçlendiriyor.

Akıllı cihazlarla iletişim: Yurt dışı bağlantılı Türk startup ve TOGG mühendislerinin birlikte geliştirdikleri, TOGG'un akıllı aracını adeta özel bir asistan haline getiren bu yeni platformla otomobil, internete bağlı tüm akıllı cihazlarla iletişime geçip bağlantı teknolojileriyle akıllı yaşamın merkezine yerleşiyor.YERLİ OTOMOBİL ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Yerli otomobil özellikleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

Elektrikli: Elektrikli motorun sessizliği, ivmelenme keyfi, enerji verimliliği ve sıfır emisyon, hepsi bir arada

Bağlantılı: İnternet otomobilde değil, otomobil sürekli internette

Akıllı: Sizi dinleyen, anlayan, sizinle bütünleşen, size uygun çözümler sunan, size göre dönüşen ve sizi de dönüştüren, sizin için öğrenen bir cihaz

Otonom: Sürücü ve yolcular için ileri seviye servis desteği ve konfor sunacak güncel otonom seviyesi

Stil Sahibi: Kendine has tasarım çizgileriyle estetiğin, fonksiyonelliğin ve teknolojinin birleştiği modern tasarım

Güvenli: Aktif ve pasif güvenlik donanımıyla yola çıkacağı 2022 yılında Euro NCAP'ten 5 yıldız almayı hedefleyen aynı zamanda üst düzey veri ve bağlantı güvenliği sağlayan modern bir otomobil.

Duyarlı: Gelecek kuşaklara sadece temiz bir çevre değil, geliştirilip büyütülecek yeni fikirler, ürün ve uygulamalar ortaya çıkaracak bir proje.

Küresel: İddialı tasarımı, ileri teknolojileri, kullanıcı dostu dijital deneyimiyle sadece Türkiye'de değil uluslararası pazarlarda da kendine yer bulacak iddialı bir cihaz.

Yerli otomobilimiz olan TOGG'un şuan adı ve fiyatı belirli değil bunun kaynağı borsadaki hareketlilik ve özgünlük olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Türkiye'nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu (TOGG) yerli araba projesinin üstlenen yapı oldu. Bu grupta bulunan şirketler:

Anadolu Grubu,

BMC,

Kıraça Holding,

Turkcell Grubu

Zorlu Holding


YERLİ OTOMOBİL NEREDE ÜRETİLECEK?

Yerli otomobille ilgili ayrıntıları içeren Cumhurbaşkanlığı kararı resmi gazetede yayımlandı. Karara göre otomobil Bursa'da üretilecek. Yatırım tutarı 22 milyar lirayı bulacak projede üstlenici firmaya yıllık 30 bin araç alım garantisi verildi.

Yatırımın süresi, başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019 tarihinden itibaren 13 yıl olarak belirlendi. Bu süre içerisinde 5 ayrı modelden yılda 175 bin otomobilin üretilmesi öngörülüyor.

Belirlenen hedefin süre içerisinde tamamlanamaması halinde ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca sürenin yarısı kadar daha ek süre tanınabilecek. Yatırımın toplan tutarı ise 22 milyar lira olarak tespit edildi.

TOGG'un gerçekleştireceği yatırıma, 30 bin otomobillik alım garantisi verildi.

Garanti çerçevesinde, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) tarafından 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin elektrikli otomobil alınacak.


TOGG diyip duruyoruz peki bu TOGG'un açılımı nedir ? TOGG : Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.'dir. Marka ismi henüz belli olmadığı için prototiplerin ön kısmında bulunan ablem TOGG yazısıdır.Gelecek senelerde çıkarılması planlanan 5 farklı modeli bulunmakta ve tanıtımda bunlardan 3 tanesinin prototipini görebildik. Bunların arasında benim favorim C-Sedan modeli prototipini gördüğümde beklediğimden daha büyük ve göz dolduran bir görüntüsü var.

Sevdiğim ve sıkı takip ettiğim bir Youtuber olan Barış Özcan'ın da değerlendirmesini buradan ulaşabilirsiniz yazımda düşüncelerimizin çoğu birbirleriyle eşleştiği için ona da yer vermek istedim.

Ülkemiz adına benim görüşüm olarak büyük bir adım atmış bulunmaktayız ve umarım başarılı bir çalışma olur.

34 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.