YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN RESİM

En son güncellendiği tarih: 29 Tem 2019

Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım: Kimse ilahi bir lütufla ilk tablosunda "Venüs'ün Doğuşu" nu çizerek başlamaz. Gördüğünüz her ressamın ve her tablonun arkasında yıllarca süren bir emek vardır. Hepimiz bu işe bir noktada sıfır olarak başladık. Elbette yetenek büyük bir etken fakat azim ve çalışma daha da büyük. O yüzden gerçekten istekliyseniz ve uğraşırsanız siz de başarabilirsiniz. Fakat unutmayın, gelişim bir süreçtir ve sadece birkaç kez deneyip bu iş olmayacak derseniz, olmaz. Ne kadar hızlı gelişmek istiyorsanız o kadar çok çalışmalısınız.


Resim Yöntemleri Nelerdir, Hangisinden Başlamalı ?


Amaç (genel olarak) görsel haz sunmak olduğu için bir çok çeşit ve yöntem vardır. Bunların en popülerleri ise karakalem, yağlı boya, sulu boya ve akrilik. Tarih boyunca aralarından en çok beğenilen ve tercih edilen yöntem yağlı boyadır. Fakat uygulamak yeni başlayanlar için zor olabilir ve daha çok deneyim gerektirir. O yüzden başlangıç için en uygun, en hesaplı ve en kolay yöntem karakalemdir.


Dereceli kalemler ve tonlamaları

Bu teknik için size gerekenler güzel bir resim defteri, ilk adımda bir kaç dereceli kalem (2B,HB ve 2H şimdilik işinizi görecektir) ve temiz bir silgidir. H dereceli kalem daha soluk olduğu için taslağı onunla çizip B dereceli kalemlerle rengi koyulaştırırsınız (karakalem ve diğer teknikleri sonraki yazılarda daha ayrıntılı vereceğim için şimdilik çok detaya girmiyorum).Nasıl Pratik Yapmalıyız ?


İlk aşamada obje çizimleriyle başlayın. Şeklini rahat anlayabileceğiniz nesneler seçin. Bir elmanın yuvarlak ve tepesinde içe bükük şekli, bir deodorant şişesinin silindirik ve bazı noktalarda kıvrımlı yapısı gibi kolay algılanabilen modeller seçin. İlk olarak ışık ve gölge üstüne çalışın. Bu objeler sayesinde şekilleri anladıktan sonra yavaş yavaş zor modellere geçin, bir portre ya da vücut çizimi gibi. Olabildikçe çok çizim ve eskiz yapın. Her gün bir resim bitiremeseniz de mutlaka bir şeyler karalamaya çalışın, zamanla elinizin alıştığını ve artık daha rahat çizdiğinizi göreceksiniz.Hangi Kaynaklardan Yardım Alabiliriz ?


İnternet üzerinden çok çeşitli siteler ve platformlarda öğretici resimler ve videolar bulabilirsiniz. Ama ben yine de birkaç başucu kitabınızın olmasını öneririm. Bunlardan ilki her türlü çizim çeşidine değinen ve çok faydalı egzersizler bulunduran Her Yönüyle Çizimin Temelleri : Barrington Barber . Aynı yazarın & ressamın diğer kitapları da buna benzerdir (örneğin Çizim Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Her Şey ). Birkaç kitabına bakıp sizin için en uygun olanını seçebilirsiniz.


Da Vinci'nin anatomi çizimleri

İkinci başucu kitabınızsa ( eğer insan çizimlerine odaklanmak istiyorsanız ) sanatsal anatomi ya da sadece insan figürüne odaklanan bir kitap olmalıdır. Ben sadece iskelet ve kas sistemini görmek istediğim için Çizim Sanatı 6- İnsan Anatomisi

kitabını aldım. Ama daha kapsamlı bir kitap isterseniz İnsan Figürü Çizimi : Andras Szunyoghy, Sanatçılar İçin İnsan Anatomisi : Jose N. Parramon ve benzeri kitaplara bir göz atmanızı tavsiye ederim.


Unutmayın! İnsanları birbirinden ayıran asıl şey Aziz Sancar'ın da dediği gibi çalışmadır. Yetenekli doğmuş dediğimiz çoğu insan bu yeteneğini geliştirdiği, üstüne sürekli bir şeyler kattığı için bu kadar ilerlemiştir. İnanın yıllardır sıfırdan başlayıp sadece sıkı çalışarak diğerlerini sollayan bir sürü ressam gördüm. Emek verdiğiniz her çalışmanın sonucunu alırsınız, yeter ki sabırlı olun ve devam edin.Bunun bir süreç olduğunu ve hepimizin bu aşamaya gelmek için çok çalıştığını aklınızdan çıkarmayın. Çalıştığınız sürece her gün bir önceki günden daha yetenekli olacaksınız.


86 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.