YENİ GÖZDEMİZ: ELEKTRİK
Hayatımızda önemli bir yer kaplayan otomobiller günümüze kadar birçok değişime uğramışlardır. Son dönemlerde ise elektrikli taşıtlar gözümüze çarpmakta. İnsanlar gün geçtikçe yenilenemeyen yakıtları kullanmamak için pek çok alternatif yol arıyorlar. Bu yollardan biri ise otomobil ve diğer taşıtlar için elektrik enerjisi. Biz elektrik enerjisini bir çok yerde kullanıyoruz, örneğin; aydınlatma, batarya şarjları, televizyon vb. araçların çalışmasında. Ancak bir otomobilde elektrik kullanmak... Bu biraz farklı bir boyutta çünkü küçük şeyler için kullandığımız elektrik enerjisini şimdi bir taşıtta kullanacağız. Hadi diyelim kullandık, benzinli araçlar gibi olacak mı? Ya da tam dolu şarjda ne kadar kullanılabilecek? Bir sürü sor var ancak elektrikli bir otomobil çoğu normal otomobilden daha iyi bir performans sunuyor bizlere.Elektrikli otomobil, elektrik enerjisi ile çalışan otomobillere verilen isimdir. Elektrikli otomobillerin, otomotiv endüstrisinde ileride önemli bir etkisinin olacağı düşünülmektedir. Bu türdeki arabaların yakıt tasarrufu yanında şehir kirliliğini düşüreceği ve karbon emisyonunu azaltacağı sanılmaktadır. Karbondioksit emisyonunun azalma derecesi elektrik üretimine bağlı olup bu araçlarla %30'luk bir azalma beklenmektedir. Elektrikli otomobil bir veya daha fazla elektrik motoru kullanarak, bataryalardan ve diğer enerji depolama cihazlarından depoladığı elektriği kullanarak sürülebilen otomobildir. Elektrik motorları ani tork verir, güçlü ve dengeli hızlanma sağlar.


Bilindiği gibi bu projelerin favori ismi olan Elon Musk çoğu projeye destek çıkıp üretkenliğe yardımcı olmuştu. Sadece bu işlerle uğraşmayan Elon Musk uzay bilimine de önemli yatırımlar yapmakta ama bugün konumuz Elon Musk'un markası olan 'Tesla'' otomobilleri. İlk Tesla ürünü olan 'Tesla Roadster' 2008'de piyasaya sunulup 2010'a kadar 13.000 tane satıldı. Roadster 1.9 saniyede 0'dan 100 km'e çıkabiliyor ve bu özelliğiyle dünyada bir numara. Tesla Motors 2008 yılından bu yana yaklaşık 70.000 elektrikli araba teslim etmiştir. Gerçekten elektrikli arabalar için yüksek bir sayı olan bu satışlar ABD'de devlet teşviksiz sadece $35.000 satılıyor.


Tesla Roaster

Ülkemizde de elektrikli taşıtlar üzerine çalışmalar var elbette. Son günlerde yerli malı olarak üretilen elektrikli traktör bu gündemi meşgul etmekte. Yaklaşık 20₺ harcamayla 7 saat kesintisiz çalışma imkanı sunuyor. Elektrikli traktör üretim projesi, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü(TAGEM) Projesi olarak İstanbul Teknik Üniversitesi’nin katkıları ile gerçekleştirildi. Projenin ortağı ve uygulayıcısı ise; DMA (Derindere Motorlu Araçlar), OveO Enerji Depolama Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol.


Bu aracın yapımında asıl hedeflenen kullanıcıların daha az yakıt kullanarak daha çok iş yapabilmesini sağlamak. Şuan da düşünülen 65 ,105 ve 250 motor gücüne sahip olan modellerini üretmek.Yerli elektrikli traktörün teknik özellikleri:

-45 dakikada tam şarj

-Tam şarj ile 7 saat aralıksız çalışabilme

-7 saatlik çalışma bedeli 20 TL

-105 beygir gücü

-Bakım masrafı yok

-%90'dan fazla yakıt tasarrufu


Prototip olan bu elektrikli traktör seri üretim için de hazır durumda. Teknik özelliklerine bakınca ne kadar ucuz diyebilirsiniz ancak satın almak biraz pahalıya mal oluyor. Kullandığı pil 240 kwh’a kadar çıkıyor. Sadece pil maliyeti 50 bin dolar. Ülkemiz adına önemli bir gelişme olan bu çalışma umarım farklı alanlarda da baş göstererek gelişmemize yardımcı olur.Teknoloji, insan hayatı için eline geçen en büyük fırsattır. Teknolojiyi yakala!


48 görüntüleme

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.