DEPRESYONA KARŞI BİR PANZEHİR: YKS’YE ÇALIŞMAK

Hepimizin "evde kal"arak büyük bir mücadele verdiği şu günlerde, üniversite sınavına girecek öğrenciler şu an neler yapıyor ve çalışmak için yeterince motivasyona sahip mi?Öncelikle evde kalarak bu mücadeleye katılan öğrencilerden biri olarak yazıyorum bu yazımı. Siz de benim gibi üniversite hayali ile yanıp tutuşuyorsanız, çalışmalara hemen başlayın derim. Çünkü henüz hiçbir şey için geç değil.


Şunu söylemeliyim ki; önlisans mezunu biri olarak tekrar YKS’ye hazırlanmak benim için çok zor görünmüyor. Bilgiler biraz eskise de konu anlatımları ve testlerle pekiştirebileceğimi düşünüyorum. Şu an aynı durumda olduğumuzu düşündüğüm birçok kişi var eminim. Benimle birlikte YKS'ye girecek olan veya DGS'ye hazırlananlar da dahil bu yıl her şeye rağmen güzel bir yıl olmasını diliyorum.


Yaklaşık bir ayı aşkın bir süre içinde kendimize vakit ayırabildik. Özellikle benim gibi işe yeni başlayan biri iseniz, "Üniversite sınavına nasıl vakit ayıracağım?" diyenler için bir fırsat niteliğindeydi. Peki sen 3-4 haftadır neler yapıyorsun diye soracak olursanız: İlk iki haftayı sadece dinlenmeye ayırdım ve daha sonrasında kendime bir hedef belirledim. Bu hedefi belirlerken gerçekçi davrandım. Önceliğimin iş hayatına üzerine mi yoksa daha çok eğitim odaklı mı olduğuna karar verdim. Yapmanız gereken şey aslında kendinizi nerede görmek istediğinizle alakalı bir durum ve bunun için doğru bir karar artı iyi bir araştırma gerekiyor. Bende ilk olarak okumak istediğim bölüm hakkında araştırmalar yaptım. Güzel bir liste hazırladım. Bu hedefe gidecek yol tabii ki çalışma programından geçiyor. Bununla ilgili olarak, bu yıl iki yıllık bir bölüm istiyorsanız TYT’de çıkacak konuların listesini çıkarabilirsiniz. Ve her gün için bir konu bitireceğim diye kendinizi şartlayabilirsiniz. Ardından konu ile alakalı en az 20 soru çözmeniz de faydalı olacaktır. Böylece evde sıkılıyorum dediğiniz iki saati daha verimli geçirmiş olacaksınız. Son zamanda çevremde "Evde yapacak bir şey bulamıyorum." diyen çok kişi oldu. Eğer her gün için kendine bir plan yaparsanız ertesi gün yapacak bir şeyim var diyebilirsiniz. en önemlisi çözmem gereken 20 paragraf sorusu var... Bunları yazıyorum çünkü hala nasıl çalışacağımı bilmiyorum diyen kişilere yol göstermek istiyorum. Çözümü basit sadece hedef belirle ve ona doğru koş. Bu hem çalışma isteğini artıracaktır. Bana güven.Evde kendimize vakit ayırmak, film izlemek, kitap okumak, ailemizle sohbet etmek, arkadaşlarımızla sohbet etmek… Bunların çoğu, sana ders çalışmaktan daha keyif veriyor biliyorum. Bazen kitabı eline alır almaz dikkatin dağılır yada internetten açtığın konu anlatımına bakarken kendini müzik dinlerken bulabilirsin. Bu genelde sözelci bir öğrenciyseniz sayısal çalışmakta zorlanmanıza da yol açar. Ben masama oturduğumda en sevdiğim ders olan Türkçeden başlıyorum. Bu motivasyonumu daha da artıyor. Bir de size tavsiyem; kendinizi yapmak istediklerinden alıkoymadan çalışmanız. Örneğin; sabah ders çalışmak için kendinizi ayarladınız fakat o gün çok fazla uykunuz var. Uyuyun. Arkadaşlarınız aradı ve görüntülü konuşacaksınız, konuşun. Kendinizi yormadan ve sıkmadan çalışın demek istediğim bu. Her gün 1 soru bile çözseniz sınava giden yolda sizi öne atacaktır. Siz yeter ki koyduğunuz hedeften sapmayın.


Eğer ilham periniz ve çalışma istediğiniz kapınıza kadar gelirse onu asla geri çevirmeyin, içeriye alın ve direk masanıza geçin...

50 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2019 by fikirkolektif. Tüm hakları saklıdır.